Facebook Google+ Twitter

Czy Ruch Palikota za cztery lata wygra?

Czy trzecie miejsce Ruchu Palikota, na który głosowało ponad 10 proc. wyborców, można określać jako niespodziewane?

Najważniejszym czynnikiem kampanii przedwyborczej był kryzys? Jeżeli tak, to jaki? W poniedziałkowym numerze francuskiej popołudniówki „Le Monde” można było przeczytać, że powtórzenie sukcesu wyborczego przez rządzącą w dobie kryzysu gospodarczego PO jest bardzo rzadkim wyczynem. Jednak partię Janusza Palikota nazywa się rewelacją polskich wyborów.

Na łamach gazet polskich i na stronach różnych portali internetowych rozgorzała dyskusja, z której wynika, że Ruch Palikota w wyborach zabrał głosy po trosze PO i SLD. Przekonał też część wyborców niezdecydowanych i młodzież.

Palikot nie jest objawieniem

Należy zauważyć, że Palikot nie jest objawieniem kampanii wyborczej, lecz autentycznym człowiekiem, który dał się poznać już wcześniej swoimi różnymi „występami” urozmaiconymi przeróżnymi atrybutami, wzmacniającymi wagę poruszanych problemów.

Z pewnością to, co nie było jasno wyartykułowane przez SLD, zostało dobrze naświetlone przez Ruch Palikota - zwłaszcza części młodzieży. Chodzi o wyraźne opowiedzenie się za legalizacją narkotyków (niektórych), za prawami homoseksualistów, za zapłodnieniem in vitro i zakończeniem ingerencji Kościoła w życie publiczne. Palikot z pewnością przekonał także przynajmniej część liderów Samoobrony, z którymi prowadził intensywną pracę. Odwiedził wiele miejscowości i zbudował zaplecze.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Benedykt Orzeł
  • Benedykt Orzeł
  • 19.12.2011 11:22

nie wygra sam. Wygra jako lewica zaangażowana z SLD jak dobrze pójdzie, bo na razie idzie jak po grudzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Feliox Leszek
  • Feliox Leszek
  • 29.11.2011 11:17

Nie miał szans zrobić zbyt wiele, bo był zbyt pewny swego i zabrakło mu poparcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek Nowak
  • Janek Nowak
  • 28.11.2011 18:28

Wiadomo,że Tusk ze swoją ;drużyną: ani przed tym ani teraz nic dobrego dla Kraju nie zrobił i nie zrobi. Manienie nas :zieloną wyspą: to jedyny jego sukces. Lecz nie możemy popadać w skrajność i żywić nadzieję z człowiekiem który nie wiadomo jak się zbogacił i popiera różne głupstwa, byle nie to co dla Polski i Ciebie np. Damnianie jest ważne /mam nadzieję, że nie masz nic wspólnego z narkomanią i homoseksualizmem/. Palikota pewnie czeka los Lepera. Palikot już w poprzedniej kadencji obiecywał nam :przyjazne państwo: a co z tego wyszło to pewnie wiemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alfred Zenek
  • Alfred Zenek
  • 19.10.2011 14:06

Wygra. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Sejkup
  • Jan Sejkup
  • 17.10.2011 15:01

Za cztery lata może sporo sie zmienić. PiS może być słabszy PO sie nie poprawi a Palikota ruch wyjdzie na prowadzenie. To jest chyba tak podobnie jak było z Samoobroną. Ale zobaczymy co będzie póki co w Sejmie jeszcze w tym roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję, że muszę nadrobić brak w zakresie problemu poruszonego przez... "Do słownika Wczoraj 20:41".
Jednak być może jest i taka możliwość. Moją intencją jest zwrócenie uwagi na różnorodność ludzi tego ugrupowania. Taka różnorodność może okazać się plusem w budowaniu i rozwijaniu pożytecznych norm społecznych. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Do słownika
  • Do słownika
  • 14.10.2011 20:41

No jarka czy tadka to można zrozumieć, ale wielki pan dziennikarz, który nie odróżnia transwestyty od transseksuality to wstyd. Dla jasności transwestytą można by nazwać byłego senatora PO Piesiewicza, co w sukienkach latał i nie do końca miękkie dragi zażywał. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
  • Maciek
  • 14.10.2011 18:54

Jeżeli Palikot wygra będzie to najlepsze co przydarzy się Polsce w ostatnich 20 latach. Będzie to całkowicie nowa jakość, jakość na miarę XXI wieku. Obowiązkiem wszystkich ludzi rozumu, postępowych, prorozwojowych i po prostu przyzwoitych jest wspieranie Janusza w jego działaniach. Ja zrobię wszystko abyśmy mogli za 4 lata (a może wcześniej) z dumą mówić "premier Janusz Palikot".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek Paluczuch
  • Janek Paluczuch
  • 14.10.2011 17:58

Czytałem na salonie 24
"Oceniam jednak, że Ruch Palikota zajmie pewne trzecie miejsce z dwucyfrowym poparciem w okolicach 15 procent. Kosztem SLD i Platformy, co może oznaczać, że pierwsze miejsce jednak zajmie PiS. Herezja? Wcale nie, realna możliwość, choć czy tak się stanie - zobaczymy. A jeśli tak będzie, to wtedy..."
To co wtedy?