Facebook Google+ Twitter

Czy rzeczywiście klęska Kopenhagi…

Dotychczas nie udawało się zjednoczyć pod sztandarem ochrony powietrza największych trucicieli. Ani wcześniej (USA nigdy nie brały odpowiedzialności za największe zatrucie atmosfery ziemskiej) ani teraz się to nie udało.

Mermaid2 - Syrenka kopenhaska / Fot. Martin BOULANGER/ sxc.huNie udało się. Było wiele przepychanek, ale świat zachodu nie dostrzega jeszcze w pełni swych win w skażeniu środowiska. Nie doszło więc do jakichkolwiek pozytywnych rozwiązań mogących wpłynąć na zahamowanie skażania powietrza. Niezależnie od tego czy ma to rzeczywisty wpływ na ocieplenie czy też nie.

Wyraźnie widoczny jest jednak trend rozwoju cywilizacji człowieka w kierunku większej dbałości o niebieską planetę. Prędzej czy później spowoduje to wprowadzenie mocnych restrykcji dla państw nie dbających o wspólne dobro jakim jest powietrze. Może to niebawem mocno zaboleć Polskę.

Tak więc klęska szczytu kopenhaskiego daje Polsce czas na podjęcie pilnych i radykalnych kroków. W przeciwnym razie nasza wspólna skarbonka opustoszeje. Płacić będziemy wszyscy. Koszty będą.

Kierunek zmian wydaje się oczywisty. Oczywisty od dwóch dziesięcioleci. Transformacja produkcji energii na systemy naturalne i nie zagrażające środowisku. Zmiana prawa w kierunku zniesienia barier dla rozwoju energetyki wodnej (szczególnie małych elektrowni wodnych), elektrowni wiatrowych, solarnych, geotermalnych jest konieczna. Spowoduje to z pewnością szereg napięć w stosunkach miedzy państwem a branżą górniczą oraz strukturami ekologicznymi. Trzeba jednak mieć świadomość, że obie grupy są w całości zależne od państwa. Dotychczas to państwo było stroną słabszą i uległą.

Modernizacja w stronę odnawialnych źródeł energii naturalnej może wzmocnić państwo oraz znacząco zmienić jego pozycję w stosunku do dotychczasowych monopolistów: krajowych i zewnętrznych.

Pora najwyższa dokonać rzetelnej analizy programu budowy elektrowni atomowych i podjęcia decyzji o rezygnacji z energetyki atomowej. Wprowadziłaby ona do kraju kolejną siłę osłabiającą państwo i reprezentującą obce dla Polski interesy powodując przy okazji drenaż krajowego kapitału.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

:)
http://www.psew.pl/konkurs_irew.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej nagina wszystko do swoich potrzeb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.