Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10929 miejsce

Czy seniorzy potrzebują komputera? Piotr Borowy udowadnia, że tak!

Historia Piotra Borowego, to trochę jak opowieść o "American Dream". Tyle, że bogactwo zastępuje satysfakcja z pożytecznej działalności społecznika, a rzecz dzieje się w Polsce. Jeszcze kilka miesięcy temu skromnemu 22-latkowi ze Starego Sącza nie mieściłoby się w głowie, że mógłby pracować ramię w ramię razem z ministrem Michałem Bonim.

Latarnik Piotr Borowy na spotkaniu z seniorami i Ministrem Bonim / Fot. Stowarzyszenie Miasta w InternecieJednak życie przerosło najskrytsze wyobrażenia. Jako jeden z około 3 tys. "latarników" - wyszkolonych wolontariuszy projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" (PCRS), którego celem jest walka z cyfrowym wykluczeniem, które dotyka szczególnie osoby starsze - Piotr Borowy prowadzi zajęcia z komputerem dla generacji "50 plus". "Latarnicy" mają przekonywać do korzystania z internetu osoby ze swoich okolic, miast i wsi. Niedawno udział w kursie prowadzonym przez Piotra Borowego uświetnił swoją obecnością sam Michał Boni. Minister Administracji i Cyfryzacji mniej więcej raz na dwa miesiące wciela się w rolę "latarnika".

Tym razem wybór padł na Stary Sącz (woj. małopolskie): małe, blisko 10-tysięczne miasteczko w powiecie nowosądeckim, jedno z najstarszych w Polsce, a także miejscowość rodzinna Piotra Borowego. Kilka dni wcześniej odebrał on telefon od prezesa stowarzyszenia "Miasta w Internecie", Krzysztofa Głomba, który oznajmił mu, że za jego zaangażowanie i w związku z pobytem ministra Boniego w odległej jedynie o 35 kilometrów Krynicy, polityk odwiedzi właśnie jego blisko trzygodzinne zajęcia z 18-osobową grupą "50 plus" w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. - Poza tym uznano, że Stary Sącz to fajna miejscowość, którą warto zareklamować. Złożyło się - mówi Piotr Borowy.

Czytaj też: Cyfrowi Latarnicy oświetlają mroki internetu


- Trudno opisać w słowach uczucie, jakie towarzyszyło temu spotkaniu. Ja, prosty chłopak ze Starego Sącza, prowadzi te same zajęcia razem z ministrem Bonim. To jest coś, o czym parę miesięcy temu nie odważyłbym się pomyśleć. Kosmos - mówi przyszły student w rozmowie z W24. Piotr Borowy prowadził ze swoją grupą właśnie zajęcia, gdy nagle otworzyły się drzwi od sali w gimnazjum, którego jest absolwentem. - Wtedy wszedł minister Boni z całą swoją świtą i w sali zrobiło się czarno - śmieje się. 20-minutowy wykład, który wygłosił polityk, był odrębną częścią lekcji.

- Opowiadał on o zaletach Internetu, o e-administracji - mówi. Było także o potrzebach dorosłych realizowanych przez Internet i o tym, z jakich usług cyfrowych już możemy lub będziemy mogli wkrótce korzystać dzięki projektom zrealizowanym przez władze różnych szczebli, czyli BIP, księgi wieczyste, ZUS, dostęp do danych zdrowotnych, edukacja online. Młody latarnik czuje się bardzo dowartościowany faktem odwiedzenia jego grupy przez Michała Boniego, który przyjechał do Starego Sącza prosto z odbywającego się w tym samym czasie w Krynicy Forum Ekonomicznego. - Minister wspomniał o mnie w TVP Info w jednej z wypowiedzi podczas swojego pobytu w Krynicy. Powiedział o mnie parę ciepłych słów, opowiadał, że jest taki chłopak w Starym Sączu, który zajmuje się kształceniem starszych ludzi. Fajnie się wtedy poczułem.Trudno to wszystko ogarnąć.Minister Boni podczas spotkania z seniorami / Fot. Stowarzyszenie Miasta w Internecie

Szczególnie gdy Piotr Borowy przypomina sobie początki swojej przygody z programem. Proces stawania się "latarnikiem" to w jego przypadku - jak sam mówi - "długa i zabawna historia". W lutym projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" przedstawił mu jego tata. - Zarejestrowałem się na zapas i zapomniałem o całej sprawie. Dopiero w kwietniu przyszła informacja mailem o zjeździe organizacyjnym w Tarnowie - opowiada. Wyjazd nie odbył się bez przygód. Mało brakowało, a Piotr Borowy wróciłby do Starego Sącza z "pustymi rękoma", ponieważ mapa z Google'a nie wystarczyła, aby znaleźć budynek, w którym spotkanie to się odbywało.

- Zgubiłem się w tym Tarnowie. Było już prawie piętnaście po drugiej i myślałem, że wrócę, ale przy zatoczce autobusowej spotkałem starszego pana, który wskazał mi drogę. Centrum, którego szukałem było dwie przecznice dalej i znalazłem w końcu salę z takim akademickim kwadransem. Była ona cała zapełniona, byli dziennikarze z gazet lokalnych, oczywiście przeprosiłem za spóźnienie. Było to spotkanie informacyjne, na którym zostały omówione sprawy jak na przykład takie, w jaki sposób zdobyć salę do szkoleń i tym podobne - opowiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Czy dałoby się bezboleśnie dzisiaj odebrać starszym ludziom telefony komórkowe (hipoteza)? Chyba nie. Chodzi mi zwłaszcza o te osoby, które posiadają ten telefon tylko dzięki "wciśnięciu go na siłę" przez własne dzieci. Tak samo jest z komputerem, Drodzy Seniorzy. Jeżeli raz spróbujecie, to już nie dacie sobie wyrwać tego pożytecznego narzędzia-zabawki...NIGDY!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk

Nie zgadzam się całkowicie. Senior - to brzmi ! Dumnie i właściwie :)

Junior ma swój wdzięk, ale gdzież mu do seniora. O trampkarzach nie wspominając :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że potrzebują. Szkoda tylko, że nie każdy może mieć , lub niechęci typu "to nie dla mnie".
Nie muszą mieć hakerskich umiejętności; ale jest to przede wszystkim kolejny - obok telewizji, biblioteki, kościoła czy spotkań w klubie seniora - sposób na odmienne wypełnienie czasu i wygodną komunikację z rodziną i znajomymi. Szczegolnie dla osób o ograniczonej sprawnosci fizycznej, w czasie złej pogody, gołoledzi, choroby itp.itp.
Rownież - dla osob, którym emerytura wpływa na konto w banku - sposób na płacenie stałych zobowiązań, bez biegania z rachunkami na pocztę lub innych punków przyjmowania opłat.
Trudno przecenić przydatność komputera własnie dla seniorów.
A poza tym - co to za pytanie? Słowo "senior" zbyt często staje sie negatywnym wyróznikiem, wobec czego używanie komputera jest wyraźnym zaprzeczeniem "lepszości" młodych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natka
  • Natka
  • 15.09.2012 13:48

gratulacje dla Piotra! : )

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANNA Kluzinska
  • ANNA Kluzinska
  • 15.09.2012 10:38

brawo Piotrek tak trzymaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

W obecnych czasach nawet głupio nie korzystać z komputera :) 5 dla autora

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 14.09.2012 20:49

Dobra robota :) Brawo .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.