Facebook Google+ Twitter

Czy SLD zniknie z politycznej mapy?

SLD w wydaniu Grzegorza Napieralskiego osadziło się na swoich 12,5 proc. Mimo iż w naturalny sposób po dwóch latach rządzenia PO i PiS to tam wyborca lewicowy powinien kierować swoje sympatie, to poparcie ani drgnie.

Jakie są przyczyny tego stanu? Czy SLD na powrót stało się partią klasową utożsamianą z wąsko pojmowanym interesem byłego aparatu i związkowców z OPZZ?

Duży potencjał lewicy

Mimo iż poglądy większości wyborców w naturalny sposób oscylują wokół partyjnego centrum, to lewe skrzydło, przez lata silnie reprezentowane, miałoby szanse na 25 proc. poparcia. Istnieją tematy, ważne dla ogromnej części Polaków, które byłyby w stanie przyciągnąć elektorat lewicowy. Gdyby SLD przedstawiało alternatywne dla Platformy pomysły reformy szkolnictwa wyższego, systemu pomocy społecznej czy ochrony zdrowia - mogłoby stać się wyrazistą opozycją. Obecnie jest tylko przystawką, zmieniającą prawicowych partnerów z którymi ubija drobne geszefty - czy w sprawie telewizji czy finansowania partii politycznych.

Kryzys liderów

Nazwiska rozpatrywane jako potencjalni kandydaci lewicy w wyborach prezydenckich pokazują, że nie ma szans na wystawienie wyrazistego polityka, gotowego powalczyć o zwycięstwo. Włodzimierz Cimoszewicz za jakiś czas (pewnie) zostanie sekretarzem generalnym Rady Europy, Jolanta Kwaśniewska na 90 proc. nie odważy się wystartować. W tym momencie Sojusz sięga do drugiego szeregu. Wyraziści i lubiani przez media politycy, jak Ryszard Kalisz są odsuwani przez Napieralskiego na boczny tor, ku uciesze dołów partyjnych. Jolanta Szymanek-Deresz nie jest typem polityka porywającego tłumy - raczej sprawnym urzędnikiem, kojarzonym z dworem Aleksandra Kwaśniewskiego. Taki stan rzeczy skłania lewicę do sięgania po ludzi spoza własnego obozu. Tu pojawiają się nazwiska Marka Balickiego czy Magdaleny Środy. Takie rozwiązanie miałoby sens, gdyby Napieralski umiał wyjść poza wąsko pojmowany interes własnego obozu. Na to się jednak nie zanosi. Kompetentny Balicki, niewątpliwie ideowy człowiek lewicy, z solidarnościową przeszłością dla wielu środowisk w SLD byłby nie do zaakceptowania. Wystarczy spojrzeć na sposób budowania koalicji wyborczych przez SLD. Są tam niemal zawsze: post-marksistowskie stowarzyszenie "Pokolenia", proreżimowy Związek Przyjaźni Polsko-Białoruskiej.

Grzech pierworodny postkomunizmu

To co przez lata stanowiło siłę postkomunistycznej lewicy w Polsce, zapewniając jej majątek i poparcie sierot po PRL i ludzi niezadowolonych z oblicza polskiej transformacji obecnie staje się jej przekleństwem. Postkomunizm jest obecny w myśleniu liderów lewicy; to co podczas swojej prezydentury odrzucił Aleksander Kwaśniewski na rzecz miękkiej centrowości, jest bliskie Napieralskiemu i spółce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

No właśnie to zależy z jakiego założenia się wychodzi. Ja uważam, że jednak lewica jest potrzebna, zarówno ta kulturowa jak i upominająca się o najsłabszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SLD jest lewicą archaiczną. Ale może lepsza taka lewica bez szans na realną pozycję, niż lewica nowoczesna i wpisana w trendy europejskie - potencjalnie groźna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego? IPN jest trochę sztucznie powstałą instytucją, nie przeczę, że robią kawał dobrej roboty, ale też sądzę, że przekazanie pieniędzy i archiwów uniwersytetom mogłoby być lepszym pomysłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lewica ma minus za to, że chce likwidować IPN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś jak dobrze pójdzie opublikuję wywiad z jednym z czołowych polityków lewicy, odnoszący się bezpośrednio do tez zawartych w tekście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to w zamian za SLD proponuję nową partię noszącą nazwę link

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) a jak na złość kilka godzin po moim tekście pojawił się sondaż TVP Info w którym SLD ma 17 proc. Czyli co? Lewica silna słabością Platformy czy po prostu kiepska metodologia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkiem ciekawa analiza. Od dawna twierdzę, że Napieralski jest tak naprawdę grabarzęm polskiej lewicy - http://www.ithink.pl/artykuly/aktualnosci/polityka/grabarz-polskiej-lewicy/

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) zupełnie niechcący wstrzeliłem się w temat. Artykuł nr 1 na google news.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.