Facebook Google+ Twitter

Czy stać nas na czytanie książek?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-19 14:47

Według statystyk Polacy nie są wielbicielami książek. GUS w maju opublikował dane, z których wynika, że 44 proc. z nas nie czyta w ogóle. Co jest tego przyczyną? Brak chęci, czasu czy może zwyczajnie ceny książek?

Mniej - więcej tak rozkłada się cena pojedynczego egzemplarza książki / Fot. Przemysław KorycińskiNa cenę egzemplarza książki składa się wiele czynników. Najwięcej pieniędzy pochłaniają wydatki na dystrybucję (hurtownika i księgarnie) czyli miejsca, gdzie gotowy produkt trafia, najmniej czytelnik wydaje na podatek VAT. Ale ten od maja wynosi 5 proc., mimo, że do tej pory książki nie były nim objęte. Księgarnie zarabiają nawet ponad 50 proc. ze sprzedanego egzemplarza. W cenie książki zawarty jest także zysk wydawnictwa, gaża autora, promocja pozycji, skład, redagowanie, papier, grafika, korekta, łamanie. Średnio cena za książkę to wydatek rzędu 30 – 50 zł - Dystrybutorzy pobierają tak wysokie marże ponieważ książka jest trochę kłopotliwym artykułem do sprzedaży. Papier jest dość ciężki, trzeba więc włożyć sporo pracy podczas dystrybucji. Muszą być zachowane odpowiednie warunki przechowywania jak np. wilgotność powietrza. Książki łatwo ulegają uszkodzeniu i takie straty też muszą być wliczone w cenę – mówi Grzegorz Szczerba, właściciel księgarni internetowej czytajtanio.pl

Będzie tylko drożej?

Trudno powiedzieć, czy na tym rynku czekają nas w najbliższej przyszłości jakieś zmiany, a co za tym idzie, czy zwiększy się poziom czytelnictwa. Nie ma co ukrywać, im droższe książki tym mniej czytelników. Czytelnik oprócz zakupu książek nowych ma do wyboru także używane. Nie zapominać należy oczywiście o bibliotekach, do których przy wysokich cenach czytelnicy coraz częściej zaglądają. Naprzeciw drożyźnie wychodzą także producenci elektronicznych książek, czyli e-boków. Książki w wersji elektronicznej są z reguły tańsze niż te tradycyjne, jednak mimo początkowego zainteresowania e-czytaniem, które w dobie iPodów wydaje się trendy, nie ma jakiegoś „szczególnego odejścia” od kartek papieru do „kartek na monitorze”. - Patrząc na działania polityków raczej nie możemy liczyć na obniżenie cen książek. Podniesiony niedawno podatek VAT może ulec dalszemu zwiększeniu jeśli sytuacja budżetowa będzie się pogarszać. Receptą na tańsze zakupy książkowe mogą być zakupy używanych książek na Allegro czy w wyspecjalizowanych księgarniach z tzw. tanią książką – dodaje Grzegorz Szczerba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

PS. A potem się wszyscy dziwią, że rośnie nam pokolenie analfabetów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem dużo... A potem przyszyły obowiązku, które oprócz brakiem czasu skutkować zaczęły bardziej skrupulatnym dysponowaniem zasobami domowego budżetu... Jeśli zwykłe czytadło (wydanie tzw. do autobusu lub pociąg - zwykły papier i miękka tekturowa okładka) to wydatek powyżej 30 zł., to ja przepraszam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cena 30- 50 zł dla emeryta,który otrzymuje"zapomogę" na zapłacenie czynszu i utrzymanie przy życiu,ale nie zawsze wystarczająca na lekarstwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że problem nie tyle tkwi w cenie co w nawyku czytania. W szkołach mało się czyta, co prawda są lektury tzw., obowiązkowe lecz mało kto je czyta (co widać po każdych maturach). W dobie internetu łatwiej znaleźć gotowe opracowanie lub streszczenie niż usiąść do książki. Ponadto, większość książek jest w bardzo szybkim czasie ekranizowana co tym bardziej powoduje brak chęci do czytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.