Facebook Google+ Twitter

Czy stać nas na własne zdanie?

Każdy w danej sprawie ma jakieś tam zdanie i wygłasza określone opinie, tylko coraz częściej nie jest to tak naprawdę jego zdanie ani jego opinia.

Medialnym przekazem jesteśmy atakowani ze wszystkich możliwych kierunków, telewizja, prasa, internet, już nawet przekręcenie kluczyka w stacyjce samochodu powoduje automatyczne uruchomienie radia, jak nie chcesz słuchać to musisz wyłączyć. Ilość danych jest tak duża, że przeciętny odbiorca gubi się w nich częściowo lub całkowicie. Zatem mniej lub bardziej świadomie wybiera jedno lub kilka zbliżonych poglądowo źródeł (zbliżonych tak aby nie otrzymywać przeciwstawnych komunikatów, bo to już wymaga analizy pogłębionej) i z nich korzysta.

No i tu już zaczyna się ciekawy proces, bo dane źródło dobiera i kształtuje komunikaty tak jak linia programowa danego źródła nakazuje, a nasz przeciętny przyjmuje dany komunikat i powtarza go jako własne zdanie czy też opinię, jak już raz powie to potem kopie będzie za to kruszył . Czy jest to jego zdanie czy też opinia? Czy wynikało to chociażby z powierzchownej analizy danej sytuacji czy zdarzeń? Społeczeństwo mamy co by nie mówić wykształcone, ale jak jest ze zdolnością do analizowania danej sytuacji, zdarzeń i kreowania naprawdę własnego zdania? Ciekawe skąd bierze się założenie, że akurat to źródło informacji z którego się korzysta głosi prawdy obiektywne i jedynie słuszne, co zwalnia automatycznie z konieczności myślenia, analizowania i wiązania faktów.

Na koniec, aby trochę o praktykę zahaczyć, kilka wybranych tematów do których przeanalizowania gorąco zachęcam w ciszy i spokoju, oczyściwszy mózg uprzednio z wdrukowanych komunikatów.

• Gigantyczny postęp techniczny skutkujący gwałtowną redukcją miejsc pracy (nawet taksówka bez kierowcy to już kwestia nie tak odległego czasu) w powiązaniu z podwyższaniem wieku emerytalnego.

• Przyrost wydajności pracy w naszym kraju w ostatnich 15 latach w porównaniu do wzrostu wynagrodzeń.

• Funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju i losy inicjatyw społecznych.

• Narastające ataki na tradycyjną rodzinę w porównaniu do zmian wskaźnika przyrostu naturalnego.

• Demokracja w naszym kraju w kontekście zasad systemu wyborczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cyt. "Każdy w danej sprawie ma jakieś tam zdanie i wygłasza określone opinie, tylko coraz częściej nie jest to tak naprawdę jego zdanie ani jego opinia."

Przypomina mi się ulubiona "sentencja": ja mam w tej sprawie własne zdanie, ale się z nim nie zgadzam. Kiedyś jeden z posłów (pominę nazwisko) powiedział już cakiem serio coś mniej więcej takiego, że "mam własne zdanie, i się z nim zgadzam"

Sądzę, że skoro jesteśmy homo sapiens, to powinniśmy używać mózgu. Zawsze. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze brak pieniędzy w budżecie w kontekście utrzymywania więźniów z podatków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.