Facebook Google+ Twitter

Czy stalowa kopuła uszczelni otwory na dnie Zatoki Meksykańskiej?

Koncern BP chce za pomocą olbrzymiej stalowej kopuły własnej produkcji, ograniczyć wyciek ropy z morskiego dna.

 / Fot. PAP/EPA Petty Officer 3rd Class Patrick KelleyNa Zatoce Meksykańskiej nadal trwa walka z plamą ropy, teraz jednak koncentruje się na wyjątkowej akcji. Koncern BP chce za pomocą olbrzymiej kopuły stłumić wyciek z morskiego dna. Kopuła zaprojektowana przez specjalistów koncernu wykonana została z wysokiej jakości stali. Statek z urządzeniem ważącym 113 ton i wysokim na dwanaście metrów wyruszył z Luizjany do miejsca wycieku.

Po dwunastogodzinnej podróży kopuła powinna zostać nasadzona na głębokości 1500 metrów w miejsce głównego wycieku ropy naftowej a następnie, podczas weekendu, połączona ze statkiem wiertniczym - wyjaśnił menedżer BP Doug Suttles. Można się spodziewać, że dzięki tym staraniom już od poniedziałku zacznie się proces odzyskiwania ropy naftowej. Eksperci są zdania, że jeśli pomysł z kopułą się sprawdzi, zastopuje to do 80 procent wycieku.

Podobna akcja na tak dużej głębokości nie miała dotychczas miejsca. Zadanie jest
bardzo złożone jak powiedział Doug Suttles. Będziemy cały czas spotykać się z wyzwaniami i dodał "To jest tak, jakby postawić budynek na dnie morza".

Tymczasem siły operacyjne rozpoczęły ponowne spalanie ropy w pobliżu miejsca odwiertu. Dodatkowo statki pomagają w zbieraniu tłustej plamy z powierzchni morza. Ze względu na wysokie fale i silny wiatr, operacje te były przez wiele dni niemożliwe do przeprowadzenia. Według Suttlesa nie można również stwierdzić, czy ropa naftowa nie dotarła już do jakiegoś miejsce wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Zatoki.

Prognozy pogody na najbliższe dni są znacznie lepsze. Wprawdzie oczekuje się, że wiatr nadal będzie wiał na południe w ciągu najbliższych dni - co spowoduje przesuwanie się plamy ropy w kierunku lądu - jednakże będzie to słaby wiatr. Powiedział Charcie Henry z amerykańskiego Instytutu Meteorologicznego NOAA. W związku z tym plama nie będzie się szybko przemieszczać, co ułatwi całą akcję. Firmie British Petroleum udało się przy pomocy podwodnych robotów zatkać najmniejszy z trzech otworów, z których od dwóch tygodni, codziennie wycieka, ok 700 ton ropy.

Od ubiegłego piątku, momentu katastrofy, znaleziono 38 martwych żółwi w delcie Missisipi. Okazało się po dokładnym zbadaniu przez NOAA,że nie zginęły one w wyniku wycieku ropy.

Źródło:
de.news.yahoo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Potrzeba matką wynalazków" - kopuła zoatała zaprojektowana i wyprodukowana dopiero po katastrofie, co oznacza, że nikt wcześniej nie przewidział podobnego rozwoju wypadków. Nasuwa się pytanie dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.