Facebook Google+ Twitter

Czy Stany Zjednoczone stracą przywódczą pozycję na świecie?

Najpóźniej za 20 lat Stany Zjednoczone przestaną być gospodarczym hegemonem. Pozostaną jednak pierwszym państwem, wśród równych wielkich mocarstw, takich jak Chiny czy Indie.

Sonda

Które państwo będzie w przyszłości największą potęgą gospodarczą?

 / Fot. EPA/PETER FOLEYDwa lata temu część naukowców i analityków globalnych zjawisk ekonomicznych przepowiadała wielkie zmiany. Według prognoz, dzisiejsze potęgi gospodarcze takie jak USA, Japonia i Niemcy, znikną z mapy świata. Ich miejsce zajmą nowe kraje, szybko rozwijające się jak Chiny, Brazylia, Meksyk, Indie i Rosja.

Z najnowszych doniesień specsłużb amerykańskiego wywiadu wynika, że USA stracą przywódczą pozycję w świecie najpóźniej za 20 lat. Potwierdzają to również amerykańscy analitycy, według których w najbliższym okresie Ameryka straci pozycję światowego hegemona. Z ich raportu wynika, że najważniejszym i najsilniejszym regionem świata stanie się Azja.

W ocenie ekspertów Azja będzie w 2030 roku dominującym na świecie regionem, który przewyższy USA i Europę razem wzięte kilkoma istotnymi wskaźnikami, m.in. pod względem wysokości PKB, wielkości populacji, inwestycji technologicznych i wydatków na zbrojenia - podaje serwis informacjeusa.com.

Jednak amerykański wywiad nie bierze absolutnie pod uwagę tego, że światowym hegemonem staną się Chiny. W raporcie amerykańskich specsłużb odnotowano, że razem z postępującym "szybkim rozwojem innych krajów, skończy się okres jednobiegunowości i żaden kraj, ani Chiny, ani USA, ani żaden inny, nie będzie mocarstwem hegemonistycznym" - napisano.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.