Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10946 miejsce

Czy stara garbarnia to zabytek? Może czekać ją rozbiórka

Wojewódzki konserwator zabytków chciał objąć XIX-wieczną warszawską garbarnię opieką. Na drodze stanęli urzędnicy z ratusza.

 / Fot. Fought70, Attribution-Share Alike 3.0 Unported  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:House_Demolition.JPG  fot. ilustracyjnaBarbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uruchomiła procedurę wpisania budynku przy Okopowej 78 do rejestru zabytków. Urzędnicy biura gospodarowania nieruchomościami odwołali się do ministerstwa kultury. Problem nie została jeszcze rozpatrzony.

Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK przewiduje, że miasto sprzeda nieruchomość przy Okopowej. Obrońca zabytków uważa, że budynek czeka praskiej parowozowni, leżącej między Solidarności a Wileńską. Ciężki sprzęt zniszczył już połowę ponad stuletniego budynku. Magdalena Radziewicz-Kasak, Pracownik biura prasowego miasta poinformowała, że "Obecnie nieruchomość nie jest planowana do sprzedaży." Obiekt jest słabo chroniony, więc szybko został pokryty graffiti i streetartem.

Więcej zdjęć

Garbarnia w latach 80. XIX wieku była najpotężniejszym zakładem tego typu w Polsce. Należała do Temlera i Szwedego. Posiadała nowoczesne wówczas silniki 100 i 50KM. Przed wybuchem wojny zatrudniała 350 osób.

Źródło: TVN Warsawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Flea Market
  • Flea Market
  • 18.02.2011 10:24

Tak malo juz zachowanych jest oryginalnych miejsc zabytkowej i interesujacej architektury w Warszawie, Polsce, przez wiele lat niewybaczalnie byly i sa one zapuszczane i niszczone i nie ratowane, nie restaurowane! Taka klasa polityczna i urzednicza? Nie dostrzeganie i nie remontowanie tego piekna? Owszem byla Wojna, Prl. A prawo pozostawia wiele do zyczenia. Wiele miast Hiszpanii, Francji, Wloch, Szwajcarii to wspaniale perelki zabytkowe. Porownujac - tu nie ma prawie nic z tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, burzyć, burzyć. Jak się wyburzy łatwiej będzie nie zbudować nic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.