Facebook Google+ Twitter

Czy starość musi boleć?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-11 08:28

Powszechna opinia mówi, że starsze osoby coraz bardziej upodobniają się do dzieci. I jakaś prawda w tym jest. Małe dziecko wymaga troski dorosłego, a czy starszy również? Tak, godna starość także zależy w dużej mierze od nas samych.

Szacunek dla osób starszych jest niezwykle ważny, często wyniesiony z rodzinnego domu. Zasady savoir vivre w środkach transportu miejskiego, pomoc na ulicy czy sąsiedzka pomoc, to właśnie niektóre elementy umiejętności pomocy starszym, należące do tych najłatwiejszych.

Jednak najtrudniejsze oblicze starości to choroby. My, jako osoby najbliższe, musimy wziąć na siebie ciężar opieki i poświęcenia się w tym trudnym okresie. Jest to sytuacja często krępująca obie strony. Dotychczas żwawy staruszek, nagle staje się zależny od dzieci. Zaczyna się nowa lekcja życia dla całej rodziny.

Codzienne obowiązki związane z pielęgnacją chorego: mycie, karmienie, przebieranie i praca zawodowa, to zajęcia trudne do pogodzenia. Ale czy możemy odmówić najbliższym?

Teoretycznie nie. Mając na względzie ich cierpienie, jesteśmy dla nich podporą, a swoją wiarą wpływamy na stan ich ducha. To są wartości, których nie dostaną od osób trzecich, dlatego tak ważna jest nasza bliska obecność. W tym trudnym okresie trzeba zaspokoić potrzeby duchowe i emocjonalne chorych. Zwykła rozmowa, potrzymanie za rękę, wspólne powspominanie czy oglądanie zdjęć, to gesty stanowiące dla starszych dowód, że wciąż są dla nas bardzo ważni, że nam na nich zależy. Zachowania te są balsamem na ich choroby i lęki związane ze starością. I niespodziewanym jutrem.

Warto czasami zidentyfikować się z sytuacją osób starszych, zastanowić się nad potrzebami, wczuć się w ich rolę. Wydaje się to wbrew pozorom proste, jednak trudne do spersonalizowania. 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A ja popieram zdanie pani Beaty. Od samego starzenia się człowiek nie staje się lepszy i na więcej szacunku nie zasługuje. Co najwyżej można mieć więcej cierpliwości w stosunku do osób starych i chorych. Niemniej jeśli są one całe życie antypatyczne, to naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, że na starość zostają same.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgadzam się, Pani Beato. Starości należy się szacunek z "urzędu" jak to Pani nazwała, Wmawiane Pretensje do siebie niczego nie zmienią i nie poprawią sytuacji, a wprost przeciwnie , będę powodem ciężkiej depresji osoby starej i zazwyczaj schorowanej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na to, jak będziemy traktowani na starość, pracujemy całe życie. Jeśli ktoś przez całe życie był egoistą i na starość został sam, może miec pretensje wyłącznie do siebie. Starość nie może wymagać szacunku " z Urzędu". Trzeba na nią ciężko zapracować.
Ale, jak na tekst reklamowy, to może być...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.