Facebook Google+ Twitter

Czy startupy zmienią świat?

Czy startup założony przez kilkunastolatków może zmienić oblicze polskiej gospodarki? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale czy jest niemożliwe? Świat bez pieniędzy to pomysł, któremu na pewno warto się przyjrzeć.

Screen strony opcha.pl / Fot. Krzysztof KrólInternetowy startup Opchaj.pl dodał możliwość zakładania profili firmowych. Ten niby drobny szczegół dużo zmienia na tej bardzo skromnej stronie. Pomysł młodych, bo zaledwie kilkunastoletnich chłopców wydawał się być tylko sposobem na wymianę starych niepotrzebnych przedmiotów zagracających mieszkanie na inne stare przedmioty, tymczasem dzięki drobnej zmianie obecnie przeistacza się w nowoczesną platformę barterową.

Profil firmowy pomyślany jest dla przedsiębiorstw, które cenią barter, jako efektywny sposób pozyskiwania klientów lub nie mają innej możliwości. Warto bowiem pamiętać, że barter uratował już nie jedną firmę przed bankructwem. Dzięki wymianie towaru na walutę barterową firmy często odzyskują płynność finansową w najbardziej krytycznych momentach swej działalności. Nawet kryzys światowy można złagodzić dzięki posiadaniu płynności barterowej. O korzyściach z przynależności do platformy barterowej można by książkę napisać.

O to kilka prostych przykładów. Jeśli w magazynie masz towar a brakuje ci pieniędzy to barter może być dobrym pomysłem na rozruszanie firmy. Jeśli organizujesz wycieczkę, ale nie sprzedałeś kilku miejsc to możesz wozić puste fotele lub wypełnić je ludźmi, którzy zapłacą swoją usługą lub towarem. Podobno w ten sposób niektóre linie lotnicze zapełniają puste miejsca w samolotach. Zamiast siedzieć i czekać na klienta możesz wykonać usługę w systemie wymiany pośredniej. Według różnych źródeł udział barteru w światowym handlu to aż 30 proc.

Szczegółowa analiza tego tematu prowadzi do wniosku, że wszystko, co robimy za pieniądze faktycznie służy zdobyciu dóbr materialnych lub usług. Pieniądze są tylko pośrednikiem ułatwiającym nam dokonanie wymiany naszej pracy na inne pożądane przez nas dobro. Niestety pośrednik ten ma sporo wad a do największych należy zaliczyć inflację, czyli ciągły spadek wartości. Inflacja sprawia, że gromadzenie pieniędzy przypomina nalewanie wody do dziurawego zbiornika. Ma to sens pod warunkiem, że potrafimy nalać wody więcej niż w tym samym czasie jej ubywa przez dziurę.

Dla wielu osób jest to syzyfowy wysiłek i dlatego nigdy nie dorobią się majątku. Z tego też powodu wielu dochodzi do wniosku, że lepiej inwestować w towar i tu pojawia się platforma wymiany barterowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.