Facebook Google+ Twitter

Czy szanujemy polską flagę?

Od lat obserwuję przypadki braku poszanowania dla polskiej flagi. Pomimo ustawowej ochrony, flaga polska stała się uniwersalnym tłem, bazą dla najrozmaitszych transparentów, haseł o najrozmaitszej treści i wymowie, nie zawsze licujących z powagą flagi narodowej.

Flaga polska wg załącznika do ustawy / Fot. Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Polisf_flag-official.png&filetimestamp=20091203182004

Kilka informacji z WikipediiFlaga Rzeczypospolitej Polskiej (Flaga Polski) – według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 8:5, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest też wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Oglądaj fotorelację: Dziś obchodzimy Dzień Flagi RP. Zobaczcie, jak świętują młodzi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004.

Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy (źródło: Wikipedia).

Polska rzeczywistośćDzień Flagi Polskiej cieszy się coraz większą popularnością. Liczba polskich flag wywieszanych w dniu 2 maja rośnie szybko z roku na rok i warto podkreślić, że są to z reguły flagi zgodne ze wspomnianą powyżej ustawą. Cieszy oczy ilość i powszechność flag, które obecnie wywieszane są nie tylko na gmachach użyteczności publicznej, ale również na prywatnych przedsiębiorstwach, domach, balkonach, a nawet samochodach. Te dwa kolejne dni maja (drugi i trzeci) to wzorzec dla prawidłowego użycia flagi polskiej i jej poszanowania. Jestem pewien, że dalsza edukacja i konsekwentne propagowanie Dnia Flagi, przyniesie jej jeszcze większą popularność, lecz również nauczy Polaków większego dla niej szacunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tu ciekawy przykład szacunku do flagi szwajcarskiej i stosunku do polskiej - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, Uważam, że w przypadku Szwajcarii,jej flaga stała się uniwersalnym logo na szwajcarskich produktach, rodzajem znaku jakości. Czy jednak wykorzystuje się np.płócienne szwajcarskie flagi do smarowania na nich haseł politycznych, ubliżających władzom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

SZwajcarzy zrobili ze swej flagi doskonały materiał markietingowy, promują nią swój kraj jak tylko się da i gdzie się da, szafują flagą na lewo i prawo.
Masz flagę z godłem na czekoladkach, na scyzorykach, suszonym mięsie , że o serach i zegarkach nie wspomnę. parasolach itp.na szklankach. ba! nawet widziałam na papierze toaletowym, szkoda że nie zrobiłam foty. Wywieszają flage zawsze, bez specjalnej okazji. przed knajpą, przed schroniskiem, przed własnym domem, czy letniskowym kampingiem.
Czy ją szanują ? Owszem bardzo. Myślę , że nawet dużo bardziej niż inne naroody swoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.