Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

51471 miejsce

Czy szary obywatel interesuje się polityczną wojną na górze?

Jeżeli odpowiedzi szukalibyśmy w udziale czasu antenowego poświęconego tym medialnym informacjom, czy zajmowaniu miejsca na prasowych łamach, doszlibyśmy do mylnego wniosku, że szary obywatel żyje przede wszystkim polityczną wojną na górze.

Niestety, zainteresowanie polityką wśród polskiego społeczeństwa maleje galopująco z roku na rok. Jeszcze w 2005 r. jedna trzecia Polek i prawie połowa Polaków deklarowała śledzenie na bieżąco wydarzeń politycznych w kraju, obecnie odsetek ten spadł do ok. 25 proc. (30 proc. Polaków, 20 proc. Polek). A doskonale wiemy, że śledzenie wydarzeń politycznych nie jest jeszcze równoznaczne z zainteresowaniem.

Rodzi się więc pytanie, dla kogo agencje informacyjne poświęcają tyle czasu antenowego i miejsca na łamach prasowych, omawiając aspekty politycznej wojny na górze, czy w ogóle wydarzeń politycznych. Czy poświęcanie większości informacyjnego czasu antenowego, czy szpalt prasowych dla jednej czwartej zainteresowanego polityką społeczeństwa ma sens?

Czy w państwie demokratycznym 75 proc. niezainteresowanego społeczeństwa może być zmuszane do odbioru i wysłuchania informacji o wojnie na górze, czy nieinteresujących go informacji politycznych. Chyba że rozpolitykowane media, chcą odciągnąć naszą uwagę od istotnych spraw społecznych i gospodarczych (m.in: cen mieszkań, jakości życia, czy upadku wielkich zakładów, utracie tysięcy miejsc pracy, zmianie własności polskich przedsiębiorstw itp.), sprawach najżywotniej interesujących polskie społeczeństwo.

Być może, że polscy telewidzowie, którzy nie rozumieją od 65 – 75 proc. informacji podawanych w TV, politykę traktują jak serial, jak za psychologiem mediów dr Lucyną Kirwil pisze Gazeta Wyborcza. „W Polsce o polityce rozmawia się często jak o serialu, w kategoriach "co tam się komu przydarzyło", „kto komu dokopał”. Jednak widzowie „pamiętają tylko jedną trzecią informacji i to w zniekształconej formie”.

Wygląda na to, że widzowie i czytelnicy w polityce lubią tylko skandale, skandalistów i preferują krzykaczy i tych, którzy robią więcej zamieszania, „uważając najwyraźniej spokojnych i rzeczowych polityków za mało atrakcyjnych, bo czy w innym wypadku Ferdynand Kiepski polskiej polityki - Andrzej Lepper wszedłby w upapranych błotem gumofilcach do sejmu?”.

Cóż, media świadomie, czy nieświadomie wykreowały polityków na medialne gwiazdy i nawet ludzie nieinteresujący się polityką interesują się politykami i plotkami o nich, niczym plotkami o gwiazdach w kolorowych magazynach. Politycy odczuwają tę namiastkę zainteresowania, jako społeczny test zainteresowania polityką, w czym pomagają im media, poświęcając, każdej nieistotnej informacji o politykach i ich politycznej działalności większość czasu antenowego i łam prasowych a odbiorcy traktują politykę jak serial w TV.Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Media lubią taplać się w błocie. Niestety, jest na to zapotrzebowanie społeczne...
Zawsze to raźniej sie robi na duszy Kowalskiego jak widzi, że inni to jeszcze gorsze sk....ny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite. Prawie w tym samym czasie napisaliśmy na prawie ten sam temat, tylko Ty Wincenty napisałeś to ładniej. Tak jest , media pokazują tą nieprawdziwą politykę. To co powinno być zachowane w tajemnicy. Nas interesują działania parii, polityków a nie ich osobiste porachunki. Co zostało postanowione itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.