Facebook Google+ Twitter

Czy szary obywatel może zmienić Polskę?

Spotykają się raz w miesiącu. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku. Ludzie, którym nie są obojętne sprawy naszego kraju. Czy kilka osób może próbować stać się słyszalnym głosem w Polsce?

Spotkanie Chrześcijańskiego Klubu Myśli Politycznej, Gdynia, 1.10.09 / Fot. Anna Dąbrowska Jest godzina 19. W gdyńskiej kawiarni Café Anioł zgromadziło się kilkanaście osób. W zarezerwowanym wcześniej dolnym pokoju przestawiają krzesła i stoły, żeby każdy mógł widzieć każdego. Witają się, rozmawiają. Niektórzy z nich to dobrzy znajomi od wielu lat. Część osób siada, ale ciągle dochodzą nowi. Po kliku minutach kelnerka przychodzi, aby zebrać zamówienia. Atmosfera jest przyjazna, co chwilę wybuchają śmiechy, słychać zabawne komentarze.

Roboczo funkcjonują pod nazwą Chrześcijańskiego Klubu Myśli Politycznej. Jednak nie spotykają się w tym miejscu, żeby się modlić. Ich ideą jest wypracowanie wspólnego poglądu (na tyle, na ile to możliwe) w kwestiach moralnych, społecznych i ekonomicznym naszego kraju. Chcą nauczyć się przekładać swoją wiarę na praktykę, wiedzieć jak powinni ustosunkowywać się do bieżących wydarzeń oraz aktualnie poruszanych w Polsce kwestii.

Według członków klubu spotkania są miejscem wymiany myśli i ciekawych, często burzliwych dyskusji. Do tej pory na spotkaniach poruszane były tematy takie jak istota demokracji, ordynacje wyborcze, konstytucja RP, liberalizm, etatyzm, społeczeństwo obywatelskie, in vitro i inne zagadnienia bioetyki, kryzys ekonomiczny, przemiany 1989 roku, Wiliam Wilberforce i zniesienie niewolnictwa, antysemityzm w Polsce.

"Jesteśmy przekonani, że dzięki tym dyskusjom po prostu stajemy się mądrzejsi, poszerzają się nasze horyzonty, zwiększa się zasób wiedzy teoretycznej, a to wszystko daje nam możliwość rzeczowego zabierania głosu w debacie publicznej, odpowiadania na konkretne dylematy etyczne, polityczne czy ekonomiczne, kreowanie idei, które mogą wpływać na przyszłość Polski, na której tak bardzo nam wszystkim zależy" - pisze w wizji Tomasz Majdyło, jeden z założycieli klubu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się ze zdaniem Pana Adama. Jeśli mielibyśmy coś zrobić razem, najpierw stając się tacy sami, to nie starczyłoby nam życia na nic innego jak tylko próbę przeciągnięcia tej drugiej osoby na swoją stronę. A tymczasem spójrzmy, co dzieje się z Polską!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apelowałbym o działanie dla dobra Polski niezależnie od naszego światopoglądu/wyznania. Wg mnie nasz kraj powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu przed kwestiami światopoglądowymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak panie Tomku, w takim razie Pan musi! Do dzieła! :)

Niestety żyjemy w państwie zamieszkałym w większości przez ludzi, którzy deklarują, że są chrześcijaninami, lecz kim są naprawdę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 11:39

to na jaki temat była wypowiedź?
Szarości?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 11:27

Aniu żyjemy w państwie zamieszkałym w większości przez chrześcijan, w państwie bardzo tolerancyjnym, gdzie pozwala się małej garstce ludzi opluwać naszą Chrześcijańską Kulturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 11:08

Kto to jest szary obywatel?
Ja nie jestem szary... wiem to na pewno....:]
Chili ja MUSZĘ nie mogę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już kiedyś tak było lata 80te.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że ma Pani rację. Dziś "chrześcijański" nie kojarzy się dobrze. Ale może warto się przekonać o co naprawdę chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inicjatywa ważna, interesująca, ale sama nazwa "chrześcijański" niestety od razu informuje o dość ścisłym kręgu ludzi i choć Autorka pisze, że może przyjść każdy to jednak takie określenie jednak ogranicza krąg osób zainteresowanych. Życzę powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No pewnie, że może. Wręcz powinien bo państwo polskie to my! Dobrze, że oprócz mnie :D:D są także i inni ludzie, którym zależy na Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.