Facebook Google+ Twitter

Czy Szczecin odzyska dawną świetność?

Mieszkańcy Szczecina uważają Szczecin za miasto prowincjonalne, za „wioskę z tramwajami”, natomiast goście i turyści, wręcz przeciwnie - są zachwyceni Szczecinem uznają je za wręcz urokliwe, piękne, nowoczesne, przyjazne miasto.

Wycieczkowiec w Szczecinie, przy Wałach Chrobrego / Fot. Wincenty SadowskiJaka jest zatem prawda o Szczecinie, czy rację mają tubylcy - od trzech pokoleń zamieszkujący Szczecin, czy może jednak goście i turyści. Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku, gdyż Szczecin w ciągu tych trzech pokoleń ponownej przynależności do Polski, już kilkakrotnie zmienił swoje oblicze.

Za komuny tętnił życiem - wielkoprzemysłowym, portowym a także kulturalnym. Zakłady takie, jak Port Szczeciński, PŻM, Stocznia Szczecińska, Stocznia Remontowa Gryfia, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Transocean, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Fabryka Kabli Załom, Cukrownia Szczecin, Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Dana” i „Odra”, Zakłady Budowlane KBO 1 i SPBO 2, nadawały ton życiu miasta i województwa.

Szczecinianie mieli gdzie pracować, a wysłannicy stoczni, portu a później Zakładów Chemicznych Police szukali pracowników po całej Polsce, nawet na Śląsku, gwarantując wysokie zarobki i mieszkanie po kilku latach pracy. Wysłannicy zakładów wabili też pracowników własnymi zakładowymi ośrodkami wczasowymi, własnymi żłobkami i przedszkolami, własnymi domami kultury, które miały ambitne plany i repertuar. Zmiana ustroju i gospodarka rynkowa doprowadziła większość z tych zakładów do upadku i likwidacji. Dzisiaj, wymienione powyżej firmy, oprócz portu, PŻM i Stoczni Remontowej Gryfia, przeszły już do szczecińskiej legendy.

Czy szczecinianie pamiętają o swojej niedawnej komunistycznej przeszłości, o wielkich inwestycjach miejskich, czy zbierają pamiątki po legendarnych komunistycznych zakładach, które sławiły kiedyś Szczecin w Polsce i świecie. Niestety nie, nikt nie zbiera cegiełek ze starych fabryk, tak jak fragmentów legendarnego „muru berlińskiego”. Nad tym czasem w historii miasta zawisła jakby mgła milczenia, nie ma nawet izby pamięci zlikwidowanych zakładów.

Malkontenci głoszą, że Szczecin upadł razem ze swoją przemysłową potęgą (szczególnie po upadku Stoczni Szczecińskiej), że stracił swoja szansę na rozwój i świetlaną przyszłość. Z miasta, do którego ściągały tłumy pracowników, zamienił się w miasto, którego duża część mieszkańców wyruszyła na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu pracy. Część młodych mieszkańców wyjechała też do Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Poznania - miast, które dają większą szansę na zatrudnienie. Z roku na rok,zmniejsza się liczba szczecińskich milionerów - jeszcze w 2008 r było ich aż 371, w 2009 r już tylko 243. Wniosek z tego taki, że miasto i jego mieszkańcy ubożeją. Czyżby wobec tego, malkontenci mieli rację?

Stojące nieruchomo dźwigi byłej Stoczni Szczecińskiej, to też metaforyczny obraz losów miasta, tej jak mówią mieszkańcy „wioski z tramwajami”, która od czasów zmian ustrojowych nie ma szczęścia do władz miasta, do dobrego gospodarza. No ale jeżeli zarząd miasta wybiega w swoich planach do roku 2050, trudno znaleźć czas na bieżące planowanie i rozwój.

Wszystkie te trudności i problemy, w żaden sposób nie umniejszają piękna Szczecina, jego wspaniałego i strategicznego położenia - blisko morza, blisko niemieckiej metropolii,
ulokowanego wśród jezior rzek i zieleni. Żeby jeszcze Szczecinowi trafił się błyskotliwy, solidny gospodarz, który potrafiłby ściągnąć do Szczecina poważnych inwestorów, którzy podobnie jak wiele osob, zakochają się w tym mieście.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Leszek Kocoń
  • Leszek Kocoń
  • 03.05.2011 19:54

Szczecin to miasto, które zaczynają już opuszczać szczury!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczecin, miasto niewykorzystanych możliwości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.