Facebook Google+ Twitter

Czy szczęście w życiu zależy od pieniędzy?

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło ankietę, z której wynika, że po zdrowiu, to pieniądze są - zdaniem Polaków - najważniejszym warunkiem szczęścia. Czy pieniądze gwarantują nam szczęście? Warto się nad tym tematem zastanowić.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Domena publicznaPieniądze są Polakom na pewno niezbędne do życia, nie pójdziemy przecież polować do lasu, by zdobyć coś do jedzenia. Ale gromadzenie pieniędzy dla samej miłości do pieniędzy banalizuje życie i je wypacza. W końcu człowiek to osoba o wielu duchowych potrzebach, których zaspokojenie nie zależy od pieniędzy. Szczęśliwej rodziny nie kupimy sobie za pieniądze, a jest ona niezbędna do szczęścia, tak samo nie możemy sobie zapewnić za pieniądze zbawienia i przychylności Boga, czy zdrowego i długiego życia.

Ewangelista Mateusz, naoczny świadek cudów Jezusa, zanotował opinię Jezusa na temat pieniędzy. Jezus powiedział (Mt 6;19) - "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza je niszczy, i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Ale gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczy i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Gdzie jest bowiem skarb twój, tam również będzie twoje serce" i ewangelia Mateusza 6;24 - "Nikt nie może służyć dwom panom, gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego kochał albo przywiąże się do jednego, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie."

Ewangeliczne rady są jednak trudne do wprowadzenia w życie. Przed budkami Totalizatora Sportowego ustawiają się ludzie w kolejce po losy. Wiele osób gra uparcie mimo porażek, mimo bardzo małego prawdopodobieństwa wygranej, a co im dodaje sił do wiary w wygraną, marzenie o wielkich pieniądzach i o rzeczach, które za nie kupią.

Ale ich szczęście nie zależy jednak od pieniędzy, bo luksusowe auto nie wiadomo czy dowiezie do celu. Nasze życie jest ulotne, trwa chwilę, warto więc zainteresować się tym, co wieczne, niezniszczalne i pewne. Co jest wieczne? Bóg z definicji nie umiera, jest duchem a nie ciałem, jest wieczny, warto zbliżyć się do takiego Boga i miłości, którą nam zaleca, bo to trwanie w miłości jest warunkiem szczęśliwego i udanego życia, a nie zasobność portfela.

Co napisał autor przypowieści pod natchnieniem mądrości Bożej? "Lepszy jest kęs suchego chleba, a przy tym spokój aniżeli dom pełen mięsa z kłótnią"

Szczęście rodzinne zależy od spokoju, wynikającego ze zgody i miłości między najbliższymi, a nie od tego, co leży na stole do zjedzenia. Analogicznie w innych relacjach międzyludzkich, dążenie do współpracy i kompromisu lepsze jest od walki, negocjacje lepsze od kłótni. Codziennie przez pismo święte możemy poznawać szczęśliwego Boga, który odkrywa przed nami swoje piękno, piękno w postaci postaci pełnego dobroci i współczucia Jezusa pocieszającego nas, gdy tylko o to poprosimy, to szczęście jest za darmo i już na zawsze.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"A bardzo według mnie jest niestosowne wciąganie Biblii w sprawy materialne. A Kościól zbyt nie lubi reguł które narzuca im Biblia"

Trzeba odróżnić dwa pojęcia: Kościół i jego nauczanie. Nauczanie to teoria a kościół to praktyka.
Ideałem byłoby wprowadzać w życie przez kościoły chrześcijaństwa to czego chrześcijaństwo naucza, tak samo jak ideałem byłoby w praktyce stosować to co medycyna zaleca.
Ale czy nie stosowanie w praktyce dobrej teorii, dyskwalifikuje teorię? Raczej wykonawcę.
Pismo święte często daje wskazówki przydatne w codziennym życiu, dużo wersetów poświęconych bogaceniu się i szczęściu, dlatego chrześcijanin musi się w wypowiedziach odwoływać do Biblii inaczej nim nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co tu ma kościół do rzeczy? Oni się zaliczają do osób wierzących w potęgę pieniądza i w sumie niczym się nie różnią od świeckich pod tym względem. A samo posiadanie gotówki automatycznie szczęścia nie daje. Jak ktoś nie wierzy, to proponuję prosty eksperyment:
- wystarczy przyjrzeć się jak wyglądają osoby wysiadające z naprawdę drogich samochodów. Czy są pogodne, wesołe i uśmiechnięte? Jakoś się z tym nie spotkałem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pytanie w tytule odpowiem : Tak! Niestety, szanowna Autorko, po trzykroć tak.
Szczęście to także spokój o przyszłość naszą i naszych dzieci, komfort psychiczny i fizyczny, poczucie bezpieczeństwa,ciepło w zimie i klima w lecie, szczęście to popijanie wybornego Saint-Emilion do polędwicy wołowej z grilla na tarasie własnego domu, i parę innych miłych rzeczy. Na to wszystko potrzebna kasa. Boga prosze do tego nie mieszać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z panem Markiem - temat wart szerszego spojrzenia.
Spodziewałam się tu znacznie więcej komentarzy - po pierwsze z powodu tego, że napisała Pani artykuł z mocno religijnej pozycji, co już samo w sobie wystarczy, by uaktywnić oponentów różnej maści, a dwa, że temat szczęścia raczej interesuje każdego - w końcu każdy na swój sposób go szuka.
Widać politykowanie ma jednak większe wzięcie;)
Przyznam, że mam masę myśli w głowie na ten temat, ale to chyba przekracza ramy komentarza:)
Ogólnie chcę powiedzieć jedno - uzależnianie szczęścia od czegokolwiek, co ma kres - czyli także relacji z ludźmi, dzieci, małżonka, uczuć - z góry skazuje szczęście na krótkotrwałość.
Moim zdaniem istnieje też pewne niebezpieczeństwo , że kiedy czujemy się słabi, sfrustrowani, kiedy porównujemy się z innymi, którym lepiej się powodzi, łatwo popadamy w typową, religijną mentalność [wszystko jedno, czy to będzie joga czy katolickie życie duchowe], która staje się pocieszeniem nieszczęśliwych.
Bezwzględnie trzeba szukać szczęścia w czymś trwałym - ludzie czynią to na różnych Ścieżkach - chrześcijaństwo, buddyzm, hinduizm, islam.. różnymi środkami, za pomocą różnych metod i symboli dochodzą do tego samego. Niestety, jeżeli pominąć nielicznych chrześcijan, których chrześcijaństwo budzi zamiast usypiać, religia na Zachodzie [według mnie] uległa degradacji i coraz bardziej degeneruje się w reszcie świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za dużo myślimy o pieniądzach, ciągle się o nich mówi i myśli, warto zrzucić to jarzmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny temat, wart nieco szerszego spojrzenia, nie tylko z pozycji uwarunkowań religijnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.