Facebook Google+ Twitter

Czy szef może czytać naszą prywatną korespondencję?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-12 08:58

Coraz więcej Polaków podaje adresy firm, w których są zatrudnieni, jako adresy do korespondencji. Prywatna korespondencja zostaje dostarczona do zakładu pracy i co dalej? Czy takie przesyłki może otwierać szef? A co z pocztą elektroniczną?

W przypadku korespondencji służbowej sprawa jest jasna. Bez względu na to, do kogo jest ona zaadresowana, szef ma możliwość wglądu do niej. Takie zachowanie służy bowiem obronie interesu firmy.

Pracodawca nie może jednak czytać naszej prywatnej korespondencji, nawet jeśli przychodzi ona na adres zakładu pracy. Zgodnie z zapisem w Konstytucji RP, tajemnica korespondencji jest dobrem osobistym i jako takie podlega ochronie prawnej. Wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy pracownik sam wyrazi zgodę na otwarcie adresowanej do niego przesyłki - wtedy o jakimkolwiek łamaniu prawa nie ma mowy. Ciekawostką jest to, że także poczta elektroniczna podlega takim samym kryteriom. Pracodawca może sprawdzić, jak wykorzystujemy firmową skrzynkę pocztową, lecz nie ma prawa wglądu do jej prywatnych treści.

Należy pamiętać o tym, że łamanie tych praw może mieć nawet konsekwencje karne.

Źródło: http://podlaskie.strefabiznesu.pl

Roman Cieciuch
Zielona Linia
Tel. 19524

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.