Facebook Google+ Twitter

Czy szkoła to dobre miejsce na katechezę?

Problem nauczania religii istnieje od początku wprowadzenia katechezy do szkół. Ta decyzja zniszczyła pewien klimat. Uczniowie inaczej przeżywaliby te zajęcia w przykościelnej salce niż w szkolnej klasie.

Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na szkolną katechezę. Często są to dzieci wierzących i praktykujących rodziców. Jak podaje Kościół w ciągu dwóch lat prawie 50 procent młodzieży ze szkół ponadpodstawowych przestało uczęszczać na lekcje religii. Już wcześniej były problemy z frekwencją uczniów na tych lekcjach, zwłaszcza, gdy w tygodniowym rozkładzie zajęć znajdowały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.

Dlaczego nie chcą uczęszczać na lekcję religii?

Trzeba podkreślić, że negacja tego przedmiotu nie wynika ze światopoglądu uczniów. Powodów jest wiele. Uczniowie twierdzą, że to najnudniejsze lekcje. Buntują się przeciwko metodzie nauczania, bo nie chcą się uczyć na pamięć katechizmu. Jest to też pewien rodzaj młodzieńczego buntu. To nie są obowiązkowe zajęcia,
więc mogą z nich zrezygnować.

Ważnym powodem jest relacja między uczniem a katechetą. Katecheta, który mając dwóch zwierzchników (Kościół i dyrekcję szkoły) nie potrafi znaleźć się w szkolnej rzeczywistości. Bardzo często brak autorytetu katechety doprowadza do wzajemnej niechęci, a nawet wrogości między nim a młodzieżą. Wiele osób nauczających religii nie posiada umiejętności nauczania, a brak pedagogicznej wiedzy rodzi przeróżne konflikty.
No i ocena. Nie miała dla ucznia większego znaczenia. Ale i przedmiot traktowany gorzej niż szkolny "michałek". Niechęć do religii bierze się zapewne też stąd, że ogólnie w społeczeństwie rośnie religijna obojętność.

Jak Kościół walczy z taką sytuacją?
Ostatnio episkopat nakazał katechetom, żeby na lekcjach nie oceniać uczestnictwa w praktykach religijnych, tylko przekazaną wiedzę. Katecheza ma być traktowana jako przedmiot wiedzy o religii katolickiej. Wprowadzono jednoznaczne, jasne kryteria oceny. Takie uściślone zasady z pewnością wpłyną na wzrost prestiżu oceny z przedmiotu. Ponad 60 procent Polaków akceptuje nauczanie religii w tak zaproponowanej formie. Wzrosło też zainteresowanie Kościoła merytorycznym przygotowaniem katechetów.

Czy szkoła to dobre miejsce na katechezę?
Z bardzo wielu powodów nie jest to odpowiednie miejsce na lekcje religii. Kościół stwarza odpowiednią atmosferę. Niewątpliwie uczy pewnych zachowań, których nie sposób nauczyć w szkole. Zatem potrzebna jest jakby druga część tej religijnej edukacji. I ta powinna odbywać się w kościele. Religii naucza się w szkołach już 18 lat i ciągle budzi kontrowersje. Obecnie ponad 50 procent rodziców uważa, że była to zła decyzja, a lekcje religii powinny odbywać się w salkach parafialnych.

Jest jeszcze w szkole problem uczniów o innych przekonaniach religijnych, uważają , że są dyskryminowani bo ich religii nie uczy się w szkole.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Basiu, mnie osobiście nauka religii w szkole nie przeszkadza, nie przeszkadza mi tez ksiądz - nauczyciel. Natomiast mam uwagi szczególnie do katechetów nie- księży. Piszesz przez pryzmat kształcenia i wychowania szwajcarskiego, tu jest nieco inna rzeczywistość. Odkąd religia nauczana jest w szkole nie słyszałam o takim przypadku żeby innowiercy uczestniczyli w tej lekcji. Chyba nie przyszłoby mi do głowy złożyć im taką propozycje.Tak, historia religii, etyka w szkole , 1godz, a druga w kościele. Co powiesz na takie wydarzenie , że cała klasa maturalna zrezygnowała z religii? Dodam , że w tej klasie był tez mój syn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie widzę żadnych przeszkód, aby w szkole ksiadz , teolog, katecheta był jednym z nauczycieli licealnych. Nie rozumiem co to za różnica, czy ta lekcja religii, a mowi się tam też o wszystkich religiach, jest w klasie szkolnej w salce parafialnej. To przecież śmieszne!
To lekcje historii religii. NIkt nie każe się modlić innowiercom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i oczwiście . dobrze , że się o tym mowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

MOje dzieci miały religię w szkole od 1 klasy do 13, bo były szybkie, inne do 14 tej.
Tu jest obowiązkowa dla katolików. Jesli ktoś jest innego wyznania i nie chce, to nie musi.
Od 18 roku życia młodzież sama decyduje, deklaruje się. De facto nawet muszułmanie uczestniczą w lekcjach religii. Po prostu chca wiedzieć. Nie modla się przed lekcją. Nie uczsetniczą w mszy św. Na lekcjach są obecni do matury. Ciekawe prawda? dyskutują filozofują. zadają trudne pytania katechecie. Nie są klasyfikowani.
Jeśli zapytać teraz ilu absolwentów z maturą z religii jest przykładnym i praktykującym katolikiem, to ze zdumieniem stwierdzimy iż może jedna trzecia.
Ale jeżeli wszystkich zapytasz, czy te lekcje mają być nadal czy je zlikwidować. Wszyscy , no prawie, wszyscy mówia , że były ciekawe i ważne . że wiele się dowiedzieli, nauczyli . Nawet sposobu dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu, zupełnie nie rozumie tych dyrektorów, być może dyrektorom chodziło rzeczywiście o relacje z proboszczami , totalna bzdura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to nie prawda, że nie ma etyków - czytałam w necie wypowiedź etyczki krążącej po szkołąch z CV - wszędzie odopwiiadano: to bardzo ciekawe, ale nie jesteśmy zainteresowani, dyrektorzy bali się podskoczyć proboszczowi w wiejskich gminach... (pewnie celowo zrobiła taką prowokację)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ostatnich informacji wynika , że MEN szuka chętnych nauczycieli na studia z etyki, lepiej późno niz wcale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Religioznawstwo to bardzo ciekawa rzecz, z pewnością nikt by na takich zajęciach się nudził. Ja tez jestem przeciwniczką religii w szkole , nie mówiąc o przedszkolu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

P.S Nie mówiąc już o religii w przedszkolu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem przeciwna religii w szkole. Moim zdaniem ciekawą rzeczą by było, żeby wprowadzić religioznawstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.