Facebook Google+ Twitter

Czy tak ginie nasza polskość?

Proces europeizacji i globalizacji naszego codziennego życia postępuje powoli, lecz nieubłaganie. Grupy społeczno-polityczne uważające się za jedynych spadkobierców polskich tradycji i wartości narodowych biją na alarm, szukając źródła zła przede wszystkim w międzynarodowym spisku.

Spisek o takiej skali jest wygodnym tłumaczeniem własnych porażek wyborczych i słabego poparcia społecznego, zdającym się potwierdzać ogromną moc międzynarodowej intrygi i wielką jej skuteczność. Dają temu wyraz medialne lamenty nad upadkiem patriotyzmu i spadkiem polskości w Polsce, rozdmuchiwane na nowo przy okazji kolejnych dyskusji na tematy smoleńsko-krzyżowe. Przeciwnicy takich narodowościowych klimatów starają się publicznie dezawuować tego typu akcje, dokładając satyryczne komentarze o zacofaniu społecznym. Efekt okazuje się łatwy do przewidzenia. Strona quasi-patriotyczna zasklepia się i radykalizuje, co w efekcie nie przynosi niczego dobrego dla Polski.
Paradoks obecnej sytuacji Polski polega bowiem na tym, że to wszyscy razem, mniej lub bardziej świadomie, przyczyniamy się do osłabienia naszej polskości. Dotyczy to większości obywateli, od lewej do prawej strony polskiej sceny polityczno-społecznej. Polskość nie ucieka w spektakularny nagły sposób, lecz niknie w ledwo na co dzień dostrzegalnym procesie, który można w pełni ocenić dopiero z perspektywy dłuższego czasu.

Każdego dnia nasze społeczeństwo zmaga się z natłokiem nowych poglądów, wiadomości, obyczajów i trendów. Wspaniałe okresy historii Polski i narodowe tradycje powoli odchodzą w czeluść niewiedzy, przytłoczone bieżącymi sprawami i medialnymi sensacyjkami. W dodatku działania radykalnych grup społecznych z uporem stawiających na piedestale jedynie tragiczne losy Polski odnoszą odwrotny do zamierzonego skutek, bo młoda część polskiego społeczeństwa preferuje optymizm w postrzeganiu świata. W efekcie tak wypaczony patriotyzm kojarzony jedynie z tragicznymi wydarzeniami nie trafia u młodego pokolenia na podatny grunt, czemu zresztą trudno się dziwić.

Wciąż mamy więc dylemat, jak dotrzeć do tej grupy społecznej z szeroko rozumianą polskością i nowoczesnym pojęciem patriotyzmu. Zbyt mało jest narodowego optymizmu i dumy z naszego państwa. Opozycja polityczna non stop próbuje wmawiać Polakom, że obecna Polska to bagno. Ze strony rządowej brakuje zaś uniwersalnych projektów na popularyzację współczesnego patriotyzmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

p.szeryf,
Może trudno Panu w to uwierzyć, że są ludzie, którzy nie działają pod żadną presją, ot tak po prostu.

PS Przy okazji, dzięki tej odpowiedzi "zaliczyłem" jedno wejście i jeden komentarz więcej. Co w tej niezręcznej sytuacji mam uczynić?

Komentarz został ukrytyrozwiń
szeryf
  • szeryf
  • 31.10.2011 21:23

Panie Arciszewski :)))))))) brak wejść czy akceptacji zmusza Pana do tej obrony? Przecież w Pańskim dossier to nowość, jaskółka populizmu. Oszczędź Pan tych uwag-żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

12345 :
hola hola, tutaj każdy ma prawo do swoich sądów. To nie wewnątrzpartyjne forum (na którym obowiązuje jedna, jedynie słuszna wykładnia) , lecz miejsce WOLNE. Inwektywy osobiste, zamiast rzeczowych argumentów -to nie tutaj

Komentarz został ukrytyrozwiń
12345
  • 12345
  • 31.10.2011 20:13

Panowie, Łukasz Wolski ma to do siebie, że pieje jak poranny kogut-myśląc, że najważniejsze rzeczy objawia. Taki sobie nawiedzony człeczek. Marny i mierny w swych odosobnionych sądach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mówię, żeby co roku świętować np. "hołd ruski" jako święto państwowe, ale przynajmniej w takie okrągłe rocznice przydarzające się raz na 100 lat państwo powinno się aktywnie włączać, tak jak było z Grunwaldem. A tu nic - cisza jak MAK-iem zasiał! Stąd teza o serwilizmie polskich władz względem Putina nawet w polityce historycznej. Tymczasem w Rosji obchodzą od kilku lat rocznicę wygnania Polaków z Kremla jako święto państwowe, mimo że przeciętny Rosjanin tego nie kojarzy nawet z lekcji historii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieulega wa,tpliwosci ze cos ginie w Polskim Patriotyzmie , napewno wplyw globalizacji ma w tym wielki udzial , ale unia europejska tez sie, sypie , wszystko scalane a mimo to jest slabe i bliskie rozpadu a wie,c ginie Polski Patriotyzm.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz Wolski - te testy sorki są zupełnie bez sensu tak zacytowane.
Drugi to nie jest zdanie redakcji "Przekroju" tylko słowa z książki Jana Tomasza Grossa notabene podobno tendencyjnej.
Natomiast pierwszy tekst w całości mówił o tym, że:
"patriotyzm polegający na wielbieniu Polski i nienawiści do całej reszty świata jest jak rasizm".
To nie jest zdanie autora na temat patriotyzmu w ogóle, tylko na temat polskich szowinistów uważających, że "tylko oni są prawdziwymi patriotami".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Tusk
  • Adam Tusk
  • 30.10.2011 21:53

" Litwo ojczyzno moja...."-Tego uczymy młodych polaków i dlatego takie skutki że nie identyfikują się z Polską

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taki sobie rodak
  • Taki sobie rodak
  • 30.10.2011 20:44

Łukaszu Wolski, wyskoczyłeś z tymi pierwszymi słowami w swoim wpisie , niczym Filip z Konopi .Tamten był posłem i to Tobie dodaje powagi .Jesteś porównany do posła .Napisałeś niczym dziecko , które z zachwytem wykrzyczało słowo zastrzeżone dla dorosłych acz uważane za ogólnie nieprzyzwoite.Wykrzyczało nie znając znaczenia tego słowa i tak sobie bezsensu Lepsze to niż porównanie do internauty z nickiem Jerzy Konopka .Dalsza cześć jest całkiem , całkiem .
Teraz do meritum.
Patriotyzmem i takimi sloganami nie trzeba nas karmić .Każdy, kto działa dla dobra nas wszystkich jest polskim patriotą i dobrym obywatelem, rzecz jasna .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gazieta Wybiórcza "Patriotyzm jest jak rasizm"
Przekrój "Polacy są autorami małego holocaustu"

I wiele innych. Są w Polsce środowiska, i to opiniotwórcze, którym z jakiś dziwnych względów zależy na... no właśnie, na czym? I właśnie między innymi dlatego krzewienie patriotyzmu jest dziś tak ważne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.