Facebook Google+ Twitter

Czy tama we Włocławku wytrzyma falę kulminacyjną?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-21 15:07

W województwie kujawsko-pomorskim wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Po raz kolejny największe obawy specjalistów budzi tama we Włocławku, która w tym roku obchodzi swoje 40-lecie powstania.

Tama we Włocławku / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wloclawek_Dam_-_photo_01.jpgFala kulminacyjna dotrze najprawdopodobniej do Włocławka w sobotę wieczorem. Do tego czasu elektrownia włocławska zwiększy zrzut wody ze standardowych 1000 m3 do ponad 7000 m3 na sekundę.

Elektrownię wodną we Włocławku wybudowano w 1970 roku i miała samodzielnie działać przez 15 lat. Po wybudowaniu, jej pracę miały odciążyć kolejne podobne tego typu zapory w dolnym biegu Wisły jednak z powodów ekonomicznych nigdy całego projektu nie zakończono.

Jak twierdzi Stanisław Borowski, specjaliści zastanawiają się czy włocławska tama wytrzyma kolejny silny i długotrwały napór wody. Powiedział również, że zapora która miała samotnie funkcjonować przez półtorej dekady jest wysłużona i stanowi zagrożenia nie tylko dla Włocławka ale też dla Nieszawy, Ciechocinka czy Torunia. W zeszłym roku na tamie odbyła się manifestacja, która miała zaznaczyć istniejący problem, jednak akcja przeszła bez echa. Jak się okazuje, temat powraca tylko w chwilach kryzysowych.

Z kolei prof. Andrzej Giziński powiedział, że wybudowanie kolejnej zapory to najlepszy ekologiczny i ekonomiczny sposób zabezpieczenia się przed ewentualną katastrofą. Poza przerwaniem, w każdej chwili może powstać zjawisko sufozji, czyli wymywania ziarenek piasku spod tamy. Najsłabszym punktem jest zapora ziemna a tajemnicą Poliszynela jest, że pod elektrownią znajduje się wiele toksycznych środków chemicznych, które w razie uszkodzeń zanieczyszczą rzekę a nawet Morze Bałtyckie.

Czytaj dalej w serwisie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

arahja_pb
  • arahja_pb
  • 10.01.2012 10:54

We Włocławku jest ZAPORA nie tama ponieważ posiada elementy hydrotechniczne.
TAMY BUDUJĄ BOBRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieszkaniec Powiatu  płocki
  • Mieszkaniec Powiatu płocki
  • 27.02.2011 09:33

A w piz.. z tą tamą. Przez nią tylko powodzie są i dno wisły się niszczy. Wisła nie jest pogłębiana a jej koryto jest coraz płytsze i szersze. Gdy nie było tamy wszystko było dobrze. Ludzie martwią się o Toruń , Ciechocinek i inne. A co z mieszkańcami polski z górnej części wisły ?. Np. Ostatnia majowa powódź to masakra i to wszystko przez tamę bo woda miała ograniczone możliwości spływu . By ratować tamę wysadzono wał i zalano ludzi. Bez tamy było by znacznie lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinna . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to jest prowizorka to wytrzyma na pewno w naszym kraju wszystko co prowizoryczne najdłużej istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zawsze to samo - co większa fala - zastanawiają się wszyscy czy nasza włocławska tama wytrzyma; no cóż miejmy nadzieję, że i tym razem wytrzyma, ale lepiej coś z tym w przyszłości zrobić, a nie denerwować się jak wielka fala dociera do Włocławka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.