Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13688 miejsce

Czy tatuaż to „nowomoda” przełomu wieków XX i XXI?

Wytatuowana Barbie spogląda na mnie z reklamy na Disney Channel. Jest 18.30. Daleko zaszliśmy w aprobacie tatuażu, skoro lalka trendsetterka, którą ma lub mieć chce 80 proc. dziewczynek na świecie, promuje ten sposób ornamentyki ciała.

Barbie promowała już różne rzeczy: była astronautką (1965 r.), chirurgiem (1971 r.), bizneswomen (1985 r.), kandydatką na prezydenta (2004 r.) a w mijającym roku treserką delfinów. Jest przykładem i inspiracją do realizacji marzeń, życia zgodnie z samym sobą i dążenia do bycia tym, kim się chce. Czy tatuaż awansował społecznie aż tak wysoko i zainteresowanie nim jest na tyle duże, że może stanowić interesujący i inspirujący trend dla "girl power"?

Wydaje mi się, że tak. Po pierwsze z uwagi na informacje prasowe z całego świata. W brytyjskim magazynie dla mężczyzn "FHM" opublikowano listę 100 najseksowniejszych kobiet na świecie. Okazuje się. że co trzecia ma co najmniej jeden tatuaż. Już w 2004 roku magazyn "Esquire" podał informacje, że co ósmy mieszkaniec USA ma tatuaż. Według polskich danych liczba osób, które uległy modzie na tatuaż i piercing to ponad 3 miliony. Wielu z nich pierwszy tatuaż zrobiło jeszcze przed 17. rokiem życia, oczywiście za pisemną zgodą rodziców. Ponieważ temat ten znajduje się w obrębie moich antropologicznych zainteresowań, śledzę wątki na jego temat. Zdania są oczywiście podzielone, jak w każdej kontrowersyjnej kwestii, ale dziwią mnie opinie mówiące o "nowomodzie" i konotacje jedynie więzienne lub showbiznesowe z nim związane.  / Fot. rycina ze strony BUZZLE.COM

"Człowiek odczuwa w sposób instynktowny, że dekoracja wyznacza nieprzekraczalną linię podziału między nim a zwierzęciem; gdy więc nie może już bardziej zdobić haftami strojów - upiększa nimi swoje ciało" - T. Gautier "Histoire de Romantisme"


O znajomości technik malowania ciała możemy już mówić w okresie neolitu oraz w epoce brązu. Odnalezione w grobach z obu wymienionych okresów figurki przedstawiające postacie ludzkie pokryte były geometrycznymi i zoomorficznymi zdobieniami, kojarzącymi się jednoznacznie z tatuażem.

Najciekawszym i najpewniejszym co do potwierdzenia znajomości technik tatuowania w prehistorii było znalezienie we wrześniu 1991 roku przez grupę niemieckich alpinistów w Ötztal (Tyrol- Austria) ciała zamrożonego człowieka sprzed 5500 lat. Świetny stan zakonserwowania zwłok pozwolił na odkrycie czegoś interesującego z punktu widzenia tego artykułu - 57 tatuaży pokrywających ciało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tomasz
  • Tomasz
  • 10.04.2012 11:23

Panie Ryszardzie ależ pan bzdury wypisuje. To smutne, że nie wierzy Pan w inteligencję innych ludzi. Niesamowicie denerwuje mnie takie szufladkowanie: bo jak ktoś ma tatuaż, to jest głupszy/gorszy/szpanuje... Nawet nie zdaje Pan sobie sprawy ilu ludzi ma tatuaże o których Pan nawet nie ma pojęcia... Przykre, że w XXI wieku niektórzy oceniają ludzi na podstawie tego, że mają tusz pod skórą.
"Dobre to nie jest, co stwierdzili już co niektórzy eksperymentatorzy. " jakieś przykłady??
"Tak przynajmniej twierdzą. " nawet tego nie skomentuję...
Smutne, że na temat tatuażu i jego minusów wypowiadają się ludzie którzy widzieli je w kolorowych pismach czy w telewizji, i nawet nie przeszli obok studia tatuażu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to się jeszcze okaże jaka to jest tradycja tak za jakieś kilka lat oczywiście w europie i w kraju naszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież współczesna nie zastanawia się dlaczego to robi. Często bezmyślnie powtarza coś, co zobaczy u gwiazd lub osób bardziej znanych.
Często robi to dla szpanu pomimo, że się oszpeca. Z pewnością nie jest to nowomoda. Ci "malarze i upiększacze" swoich ciał robią to bo to się im podoba. Tak przynajmniej twierdzą. Dobre to nie jest, co stwierdzili już co niektórzy eksperymentatorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.