Facebook Google+ Twitter

Czy tatuaż to „nowomoda” przełomu wieków XX i XXI?

Wytatuowana Barbie spogląda na mnie z reklamy na Disney Channel. Jest 18.30. Daleko zaszliśmy w aprobacie tatuażu, skoro lalka trendsetterka, którą ma lub mieć chce 80 proc. dziewczynek na świecie, promuje ten sposób ornamentyki ciała.

Barbie promowała już różne rzeczy: była astronautką (1965 r.), chirurgiem (1971 r.), bizneswomen (1985 r.), kandydatką na prezydenta (2004 r.) a w mijającym roku treserką delfinów. Jest przykładem i inspiracją do realizacji marzeń, życia zgodnie z samym sobą i dążenia do bycia tym, kim się chce. Czy tatuaż awansował społecznie aż tak wysoko i zainteresowanie nim jest na tyle duże, że może stanowić interesujący i inspirujący trend dla "girl power"?

Wydaje mi się, że tak. Po pierwsze z uwagi na informacje prasowe z całego świata. W brytyjskim magazynie dla mężczyzn "FHM" opublikowano listę 100 najseksowniejszych kobiet na świecie. Okazuje się. że co trzecia ma co najmniej jeden tatuaż. Już w 2004 roku magazyn "Esquire" podał informacje, że co ósmy mieszkaniec USA ma tatuaż. Według polskich danych liczba osób, które uległy modzie na tatuaż i piercing to ponad 3 miliony. Wielu z nich pierwszy tatuaż zrobiło jeszcze przed 17. rokiem życia, oczywiście za pisemną zgodą rodziców. Ponieważ temat ten znajduje się w obrębie moich antropologicznych zainteresowań, śledzę wątki na jego temat. Zdania są oczywiście podzielone, jak w każdej kontrowersyjnej kwestii, ale dziwią mnie opinie mówiące o "nowomodzie" i konotacje jedynie więzienne lub showbiznesowe z nim związane.  / Fot. rycina ze strony BUZZLE.COM

"Człowiek odczuwa w sposób instynktowny, że dekoracja wyznacza nieprzekraczalną linię podziału między nim a zwierzęciem; gdy więc nie może już bardziej zdobić haftami strojów - upiększa nimi swoje ciało" - T. Gautier "Histoire de Romantisme"


O znajomości technik malowania ciała możemy już mówić w okresie neolitu oraz w epoce brązu. Odnalezione w grobach z obu wymienionych okresów figurki przedstawiające postacie ludzkie pokryte były geometrycznymi i zoomorficznymi zdobieniami, kojarzącymi się jednoznacznie z tatuażem.

Najciekawszym i najpewniejszym co do potwierdzenia znajomości technik tatuowania w prehistorii było znalezienie we wrześniu 1991 roku przez grupę niemieckich alpinistów w Ötztal (Tyrol- Austria) ciała zamrożonego człowieka sprzed 5500 lat. Świetny stan zakonserwowania zwłok pozwolił na odkrycie czegoś interesującego z punktu widzenia tego artykułu - 57 tatuaży pokrywających ciało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tomasz
  • Tomasz
  • 10.04.2012 11:23

Panie Ryszardzie ależ pan bzdury wypisuje. To smutne, że nie wierzy Pan w inteligencję innych ludzi. Niesamowicie denerwuje mnie takie szufladkowanie: bo jak ktoś ma tatuaż, to jest głupszy/gorszy/szpanuje... Nawet nie zdaje Pan sobie sprawy ilu ludzi ma tatuaże o których Pan nawet nie ma pojęcia... Przykre, że w XXI wieku niektórzy oceniają ludzi na podstawie tego, że mają tusz pod skórą.
"Dobre to nie jest, co stwierdzili już co niektórzy eksperymentatorzy. " jakieś przykłady??
"Tak przynajmniej twierdzą. " nawet tego nie skomentuję...
Smutne, że na temat tatuażu i jego minusów wypowiadają się ludzie którzy widzieli je w kolorowych pismach czy w telewizji, i nawet nie przeszli obok studia tatuażu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to się jeszcze okaże jaka to jest tradycja tak za jakieś kilka lat oczywiście w europie i w kraju naszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież współczesna nie zastanawia się dlaczego to robi. Często bezmyślnie powtarza coś, co zobaczy u gwiazd lub osób bardziej znanych.
Często robi to dla szpanu pomimo, że się oszpeca. Z pewnością nie jest to nowomoda. Ci "malarze i upiększacze" swoich ciał robią to bo to się im podoba. Tak przynajmniej twierdzą. Dobre to nie jest, co stwierdzili już co niektórzy eksperymentatorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.