Facebook Google+ Twitter

Czy tego lata uda się spełnić marzenie babci Heli o wakacjach?

Niedługo wakacje! Czekamy z niecierpliwością i cieszymy się na samą myśl o nich. Już za parę dni, za dni parę... spakujemy plecak, walizkę, zostawimy za sobą pracę, miejski zgiełk, codzienne zmartwienia... Ale czy wszyscy?

To właśnie z myślą o samotnych osobach starszych, Stowarzyszenie Są osoby, dla których takie wakacje są tylko odległym wspomnieniem. Bywa, że ławka w miejskim parku daje jedyną możliwość, by poczuć ciepły promień słońca, zobaczyć trochę zieleni - jeśli oczywiście park jest w pobliżu i starcza sił, by tam dotrzeć.

Tak wygląda wakacyjna rzeczywistość samotnych seniorów


- W letnie miesiące codzienne osamotnienie jeszcze mocniej przytłacza osoby starsze, które nie mają nikogo bliskiego – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor ds. Projektów i Promocji w Stowarzyszeniu "mali bracia Ubogich" - Sąsiedzi wyjeżdżają, miasto pustoszeje. Rośnie poczucie izolacji i stres z nią związany, pojawia się lęk ("a jeśli upadnę i nie będzie nikogo?"), wzrasta bierność i apatia.

Może być inaczej


- To właśnie z myślą o samotnych osobach starszych, stworzyliśmy projekt międzypokoleniowych wakacji - opowiada Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu - Co roku dokładamy starań, by każdy z naszych podopiecznych miał szansę spędzić choć jeden dzień prawdziwych wakacji z dala od codziennego osamotnienia i pustki. Świeże powietrze, zielone krajobrazy, życzliwa obecność innych, ramię, na którym można się oprzeć, poczucie bezpieczeństwa - pozwalają seniorom odzyskać siły i radość życia. Wiemy to, bo widzimy, jak ożywiają się w trakcie takich wyjazdów, jak żyją nimi jeszcze długo po powrocie.
- Aby nasi podopieczni mogli również tego lata cieszyć się wakacjami, potrzebne są fundusze. Stąd pomysł na naszą wakacyjną akcję. W ubiegłym roku akcję promowała babcia Jadzia. Tego lata chcemy spełnić wakacyjne marzenie babci Heli - uśmiecha się tajemniczo Joanna Mielczarek.

Kim jest babcia Hela?


- Babcia Jadzia i babcia Hela to bohaterki krótkiej animacji, która promuje naszą akcję. Seniorom ciężko jest mówić o swojej samotności. Dlatego pozwoliliśmy przemówić w ich imieniu animowanym postaciom. W ubiegłym roku sen babci Jadzi o wakacjach się spełnił. Mamy nadzieję, że tego lata uda się spełnić wakacyjne marzenie babci Heli i że nasi podopieczni po tegorocznych wakacjach zachowają moc pięknych wspomnień.
Wakacyjna akcja Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” potrwa do września. Szczegóły akcji na www.malibracia.org.pl/na-wakacje

Dzięki wsparciu darczyńców i pozyskanym funduszom – w wakacje 2012 r. Stowarzyszenie zorganizowało 11 jednodniowych wycieczek (tzw. Wakacji jednego dnia), w których wzięło udział w sumie prawie 200 podopiecznych Stowarzyszenia oraz pięciodniowy pobyt wakacyjny w nadbużańskiej miejscowości Brok dla 25 seniorów. „mali bracia Ubogich” otaczają opieką niemal 300 osób starszych i samotnych z Warszawy, Poznania i Lublina. W tym roku chcą również stworzyć każdemu z nich możliwość spędzenia choć jednego dnia prawdziwych wakacji. Szacowany koszt jednodniowej wycieczki to 40 zł dla jednej osoby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Pani Agnieszko, gdyby każdy, kto zapoznał się z tym artykułem pomógł choć jednej osobie...., gdyby opowiedział innym o takiej inicjatywie i nakłonił znajomych do pomocy...?
Mam nadzieję, że tak było! Jeszcze raz dziękuję za ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo Państwu dziękuję za ożywioną dyskusję i słowa wsparcia dla wakacyjnej akcji Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" :) Jeśli chcą Państwo śledzić akcję na bieżąco, zachęcam do polubienia fanpage'a Stowarzyszenia na facebooku lub do dołączenia do wydarzenia na https://www.facebook.com/events/512089018847062/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie przypomnieć o artykule ,o wspaniałej akcji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu, dlatego tak nisko oceniono, bo zazdrośnicy umieją stawiać tylko cyferki i minusy:) Gorzej z napisaniem artykułu. Pióro za ciężkie i ręka boli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto ja tak z rozpędu:)... myślałam o tych "wielbicielach", których napisał Pan Artur :) w końcu nie ważne jaki, ale zawsze wielbiciel:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Agnieszce dziękuję za ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Pan myśli ? No no no :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że Pani Basia popełniła zwyczajną literówkę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podbiłam o 3. Więcej nie mogę.

Właśnie pani Elu artykuł napisała Agnieszka Szafrańska, która ma na koncie tylko 3 artykuły. Za to wielbicieli ma o wiele więcej. Jedynki się sypią, ale to nic byle do setki. Każdy punkt na wagę złota :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Male sprostowanie ,art napisała Pani Agnieszka Szafrańska :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.