Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5056 miejsce

Czy telefon komórkowy służy tylko do dzwonienia?

O tym, że telefon komórkowy nie służy już tylko do dzwonienia wie nawet - a może przede wszystkim - dziecko. Choć konserwatywni użytkownicy komórki nie przyjmują tego faktu do wiadomości, stała się ona niedużej wielkości połaczeniem telefonu i komputera.

Wiadomości24 w telefonie? Żaden problem. / Fot. Rafał GdakCo oferują najnowsze telefony oprócz takich oczywistości, jak dzwonienie i wysyłanie SMS-ów? Dostęp do Internetu, poczty email, komunikatorów, portali społecznościowych i wielu innych możliwości. Czy nie zdarzyło się wam, że stojąc na przystanku autobusowym nie mogliście dowiedzieć się, o której godzinie przyjedzie autobus, bo wandale zniszczyli rozkład? Ja mam do czynienia z taką sytuacją, co chwilę. Sięgam wtedy po telefon i korzystam z zainstalowanej przeglądarki (najczęściej jest to Opera Mini lub Opera Mobile). Sytuacji, w których mobilna przeglądarka sprawdza się, jak żadna inna jest zresztą całe mnóstwo: odnalezienie numeru do przychodni, repertuaru kina, godzin otwarcia biblioteki, gdy akurat nie mamy pod ręką gazety, lub dostępu do komputera, to tylko niektóre przykłady zastosowań.

Wyobraźmy sobie teraz, długą i nudną podróż PKS-em. Nie możemy czytać książki, bo żarówka nad fotelem nie działa. Wystarczy skorzystać z ebooka lub audiobooka w telefonie. Żywo interesuje nas, co nowego u znajomych z Naszej Klasy czy Facebooka - znowu wystarczy komórka. Coś dla siebie znajdą nawet fani portalu muzycznego last.fm, zaopatrzeni w aparat z systemem symbian. Utwór, którego słuchają pojawi się w kilka chwil na liście w ich profilu - wystarczy zainstalować aplikację Mobbler. Możliwość słuchania muzyki to zresztą już standard w większości telefonów - niekoniecznie drogich i bardzo zaawansowanych technicznie.

Z własnego doświadczenia przywołam kolejną funkcjonalność, dostępną wszędzie tam, gdzie jesteśmy w zasięgu sieci GSM lub UMTS. Znowu PKS, późna noc, wyglądamy przez okno i nijak nie jesteśmy w stanie się zlokalizować. Włączamy aplikację Google Maps i problem rozwiązany - program znajdzie nas na podstawie naszego położenia w sieci z dokładością do około 4 kilometrów. O GPS-ie nie wspomnę - nawigacja satelitarna w komórce również gości w coraz większej ilości terminali GSM.

Wiele razy oczekiwałem na ważny email. Któregoś razu byłem w podróży, gdy za pomocą klienta poczty elektronicznej w aparacie odebrałem wiadomość od pana Marcina Ciszewskiego, z którym przeprowadziłem wywiad. Ostanie szczegóły dotyczące publikacji omawiałem właśnie za pomocą poczty email w telefonie.

Możliwości są niezliczone - wymieniłem tylko kilka z nich. Sceptyczny czytelnik zapewne podniesie argument, że korzystanie z Internetu w aparacie jest bardzo drogie. Otóż niekoniecznie. Operatorzy oferują szereg dość tanich pakietów do przesyłania danych. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój mobilnych technologii należy się spodziewać, coraz atrakcyjniejszych ofert w tym zakresie.

Funkcjonalności, które opisałem powyżej nie są dzieckiem ostatnich miesięcy - pojawiły się już parę lat temu. Problem polegał jednak na tym, że ze względu na wysokie ceny transmisji danych i telefonów, nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Powoli się to zmienia i przeglądarkę ma praktycznie każdy telefon, a operatorzy prześcigają się w próbach zachęcenia klientów do aktywnego korzystania z nowinek technologicznych. Warto zapoznać się z tym, co oferuje nasz aparat - nie tylko potrafi on bowiem ułatwić życie, ale również pomóc w codziennych sytuacjach.


Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Jolanta Matras
  • Jolanta Matras
  • 30.09.2010 19:48

oczywiście blutuf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również piszę te słowa z opery mini ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczesny telefon komórkowy ma funkcję:
-wybierania numerów (rozmowy)
-pisania wiadomści (SMS, MMS, etc)
-dyktafon (dla każdego reportera to skarb)
-odtwarzacz MP3
-kartę pamięci
-aparat cyfrowy i dwie kamery wideo, druga do konferencji
-radio FM (choćby słuchać Trójki;)
-Bluetooth i USB, Wi-Fi (łączenie z sieciami komuterowymi bądź innym telefonem)
-modem internetowy (GPRS, EDGE, itd)
-GPS
-dualSim
-ekran dotykowy
-moduł TV

o czymś zapomniałem?? :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje Wielkie Gratulacje, panie Rafale, cieszę się że jest pan również zwolennikiem Opery Mini. :) internet w telefonie jest the best! sam piszę te słowa łąćząc się przez GSM ;p

komórki to są poprostu innej klasy (gsm) komputery, które niestety są kojażone tylko z klasą PC, rzadiej z jabłuszkiem..

jakoś wewnętczna aparatów cyfrowych komóki też jest coraz lepsza - gorzej z optyką tu sporo jeszcze do zrobienia.

no i niepodwarzalna zaleta - można ją poprostu wyłaczyc (albo włączyć tryb samolotowy)! ;)

aha, na noc to jednak zalecane wyłączyć słyszałęm, no i trzymać zdala od głów bo promieniowanie zbyt często też nie służy, panowie to jeszcze zdala od klejnotów swych powinni trzymać bo fale elektro-magnetyczne podgrzewają jak mikrofale, a ciepło naszym "chłopcom" nie służy, tak jak laptop na kolanach..

;] pozdro all

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety jestem idiotą komórkowym i komputerowym. Ale co się dziwic, skoro nawet pralki nie umiem uruchomic ani piekarnika. Na szczęście moja Basieńka umie! Umie też wbijac gwoździe, ukladać płytki podłogowe, zaprogramowac radio, a nawet sprawdzić w telewizorze o czym jest film. Ja nie potrafię...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 22:09

Kolejny już raz tu zajrzałem i cóż mi rzec pozostaje...... Napiszę podobnie jak wcześniej już ktoś napomknął - rzecz gustu i potrzeb.
Osobiście od dwóch lat używam poczciwej N95 8MB, po małej modernizacji i jestem z niej zadowolony. Mam w niej wszystko co może mi się przydać. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kiedyś wpadł mi telefon do wanny i zalecono mi wrzucenie go do szklanki ze spirytusem. Szybciej paruje i faktycznie działa."
spirytus należało rozrobić i wypić a telefon kupić nowy

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak Damianie, jeżeli tak masz, że jesteś w nocy potrzebny, to co innego. To kwestia indywidualna.
Radio? Opcja dobra, ale niestety poziom naszych stacji radiowych... no okej, to oddzielna kwestia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie wyłączam na noc dźwięków bo może będe potrzebny. Telefon jest bardzo potrzebny jak kiedyś były automaty. Dla mnie przydatne jest radio w telefonie ale jak są inne opcje to się korzysta

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, bo telefon nie może nami zawładnąć. My nim - owszem.

To, Ewo, muszą być specjalne wibracje^^

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.