Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8969 miejsce

Czy to choroba Alzheimera?

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2015-05-04 08:53

Choroba Alzheimera rozwija się̨ przez lata, początkowo bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia, które daje szansę na opóźnienie rozwoju choroby.

 / Fot. mat. klientaCzy wszystkie postacie zaburzeń pamięci to już choroba Alzheimera?

Początki choroby Alzheimera najczęściej kojarzone są̨ z zaburzeniami pamięci. Bliskie nam osoby zaczynają̨ zapominać imiona, daty lub miejsce gdzie położyły klucze.

Ale nie każde osłabienie pamięci i koncentracji oznacza, że mamy do czynienia z chorobą Alzheimera.

Ważne jest, by otoczenie potrafiło dostrzec wczesne sygnały ostrzegawcze schorzenia, z którym obecnie zmaga się̨ ok. 45 mln ludzi na całym świecie.

Choroba dotyka zazwyczaj osoby po 65. roku życia. Statystycznie częściej na Alzheimera chorują kobiety.

Niepokojące objawy.

Listę̨ 10 najczęściej występujących symptomów choroby Alzheimera stworzyło Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Alzheimera (Alzheimer’s Association). Znalazły się̨ na niej:

1. zaburzenia pamięci, które upośledzają̨ codzienne funkcjonowanie - zapominanie ważnych dat, nazwisk, powtarzanie tych samych pytań, poleganie na bliskich w sprawach, w których wcześniej chorzy radzili sobie sami itp.

2. zaburzenia planowania i rozwiazywania problemów związanych np. z prowadzeniem domowego budżetu, trudności z wykonywaniem zadań według instrukcji itp.

 / Fot. mat. klienta3. trudności w wykonywaniu codziennych czynności w domu, pracy, w trakcie wypoczynku - kłopoty z wykonywaniem czynności, które wcześniej nie sprawiały problemów: np. jazda samochodem, przygotowywanie posiłków, prowadzenie domu, uprawianie hobby itp.

4. zaburzenia orientacji w miejscu i w czasie – chorzy mogą mieć kłopot z rozróżnieniem pory dnia, roku i świadomością̨ upływu czasu, mogą zapominać gdzie są i jak się tam znaleźli.

5. zaburzenia wzrokowo-przestrzenne – pojawiają̨ się̨ kłopoty z czytaniem, oceną dystansu, rozróżnianiem kolorów itp. Przechodząc obok lustra, chorzy mogą mieć wrażenie, że widzą w nim obcą osobę̨.

6. problemy z mówieniem i pisaniem – kłopoty z uczestnictwem w konwersacji, zatrzymywanie się̨ w środku dialogu, powtarzanie tych samych kwestii, trudności ze znalezieniem słów itp.

7. gubienie i chowanie rzeczy w dziwnych miejscach, niemożność ich odnalezienia.

8. brak zdolności prawidłowej oceny sytuacji objawiająca się̨ m.in. łatwowiernością̨ (która może być wykorzystana przez osoby trzecie, np. telemarketerów), czy nieprzywiązywaniem znaczenia do własnego wyglądu i czystości.

9. wycofanie się z pracy, kontaktów towarzyskich, hobby

10. zaburzenia nastroju i zmiana osobowości – chorzy mogą odczuwać niepokój, zagubienie, strach czy smutek, także w miejscach, w których wcześniej czuli się komfortowo. Mogą również stać się bardziej podejrzliwi.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Jeśli minimum 2 punkty z powyższej listy są zbieżne z zachowaniem bliskiej nam osoby, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty – np. neurologa, celem wykonania pogłębionej diagnostyki, która pozwoli uzyskać wstępną̨ odpowiedź czy zmiana zachowania wynika z fizjologicznego starzenia się̨ mózgu, innej choroby, czy też jest zwiastunem rozwoju choroby Alzheimera.
Diagnostyka pozwoli wykluczyć inne przyczyny zaburzeń funkcji pamięci.

Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera na wczesnym etapie rozwoju?

Medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na to, by zatrzymać lub odwrócić postęp choroby Alzheimera, ale można spowolnić jej rozwój poprzez:

• odpowiednio dostosowane leki,
właściwe odżywianie,
• rehabilitację,
• zmianę codziennych nawyków.
Ogromne znaczenie w zmaganiu się̨ z chorobą odgrywa odpowiednia, zrównoważona dieta, najlepiej typu śródziemnomorskiego, bazująca na dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistym pieczywie, pełnoziarnistych makaronach, rybach.
Dieta powinna zawierać produkty bogate w:
• błonnik, (figi suszone, orzechy laskowe),
• witaminę̨ C, (pomarańcze),
• selen (kukurydza, mak),
• nienasycone kwasy tłuszczowe (łosoś atlantycki, sardynki)

 / Fot. mat. klientaWe wczesnej fazie choroby Alzheimera dobrym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie specjalistycznych preparatów odżywczych, na przykład dostępnego w aptekach, bez recepty preparatu Souvenaid®.

Souvenaid® zawiera unikalną, opatentowaną kombinację składników odżywczych (Fortasyn Connect™), która może mieć korzystny wpływ na funkcje pamięci poprzez wspomaganie procesu powstawania oraz funkcjonowania połączeń synaptycznych w mózgu.
W skład preparatu Souvenaid® wchodzą między innymi:
• kwasy tłuszczowe omega-3,
• witaminy z grupy B,
• witamina E i C.


Znaczenie wczesnego rozpoznania choroby Alzheimera

Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na opóźnienie postępu choroby oraz poprawę̨ funkcji pamięci, która jako pierwsza ulega pogorszeniu w chorobie Alzheimera.

Warto skonsultować niepokojące objawy ze specjalistami. Jeżeli diagnozą będzie choroba Alzheimera, należy zapewnić choremu wsparcie, które pozwoli mu jak najdłużej zachować samodzielność.

Souvenaid® to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Do postepowania dietetycznego we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Stosować pod nadzorem lekarza.

www.souvenaid.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.