Facebook Google+ Twitter

Czy to już sport czy jeszcze zabawa?

Czy sporty elektroniczne to już prawdziwy sport, czy nadal tylko zabawa dla zapaleńców?

Gry towarzyszą człowiekowi od dawna. Już starożytni grali, chociażby w kości. Potem przyszedł czas na karty, piłkę nożną etc. Pod koniec XX wieku ta forma rozrywki uległa olbrzymiej zmianie. Pojawiły się komputery i internet, które umożliwiły nowe i wymyślne formy rozrywki. Powstał rynek gier komputerowych. Dzisiaj ta gałąź branży rozrywkowej należy do jednej z najprężniej rozwijających się na świecie. Miliony dolarów wydawane są co roku na gry, ich promocję, turnieje, konkursy.

Wiek XXI należy zdecydowanie do internetu. Ta forma komunikacji daje olbrzymie możliwości - od rozmów z osobą z drugiego końca świata, po możliwość gry z osoba po drugiej stronie kabla. Połączenie internetu i gier komputerowych dało początek nowej jakości - grom sieciowym, które łączą możliwość kontaktu z drugim graczem i świetną zabawę w jedno.

Lata dziewięćdziesiąte zeszłego wieku to okres, kiedy zaczęła tworzyć się społeczność graczy internetowych. Na początku powstawały jedynie małe grupy zapaleńców i pasjonatów. Dopiero XXI wiek i powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu sprawił, że z wyłącznie amatorskiego grania powstało coś co nazywamy dzisiaj esportem, czyli sportem elektronicznym. Wyjaśnijmy pokrótce czym jest ów - "sport elektroniczny". To nic innego jak profesjonalne granie w gry sieciowe. Poprzez profesjonalne rozumiemy tutaj pozyskiwanie profitów, miesięczne pensje, kontrakty, w pełni sponsorowane wyjazdy na turnieje.

Na całym świecie powstaje wiele organizacji związanych z sportami elektronicznymi, które posiadają własne biura, fundusze, nierzadko otrzymują pomoc państwa. Zaskakujące? Wystarczy przyjrzeć się Korei Południowej czy Chinom, gdzie jest to szczególne widoczne. Tam zawodowcy są traktowani na równi z aktorami, sportowcami i innymi sławnymi osobistościami. Dość powiedzieć, że esport jest tam jednym ze sportów narodowych, jak u nas, np. siatkówka czy żużel. Jeśli chodzi zaś o finanse to zdecydowanie można powiedzieć, że z grania w gry, da się żyć na przyzwoitym poziomie.

Nasuwa się tutaj jednak pytanie: czy ci "sportowcy" mają w ogóle okazję do sprawdzenia się na arenie międzynarodowej? Tak, i to nie tylko poprzez internet, ale i na licznych imprezach lanowych - czyli turniejach stacjonarnych, które niejednokrotnie przyciągają większą uwagę niż liczne imprezy kulturowe i sportowe. Tym wydarzeniom towarzyszą niezwykłe emocje, zainteresowanie mediów i liczne kampanie marketingowe, mające na celu wypromowanie produktów sponsorów. Jest to także okazja do poznania nowych ludzi.

Przejdźmy do kwestii wynagrodzeń za pracę. Pomijając nagrody pieniężne i w sprzęcie (Amerykanin- Johnathan "Fatal1ty" Wendela w swej karierze zarobił ponad 500 tys. dolarów ), wielu graczy otrzymuje za swój czas spędzony na szkoleniu umiejętności i graniu w turniejach miesięczne pensje, które są wpisane w ich kontrakty. Wiele krajów uznaje zawód gracza za równoprawny z innymi. Takim osobom przysługują wszelkie prawa związane z wykonywaniem innych zawodów. Nie dziwi więc fakt, że wielu ludzi dąży do zarejestrowania esportu jako pełnoprawnego sportu i zawodu. Powstaje wiele stowarzyszeń(jak chociażby w Polsce - Polskie Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych). Gry sieciowe przestają być tylko rozrywką, a stają się lukratywnym źródłem dochodów.

Myślę, że warto przyjrzeć się bliżej tej dziedzinie rozrywki. Być może przyjedzie taki moment, że gry komputerowe staną się naszym głównym źródłem zabawy.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.