Facebook Google+ Twitter

Czy to już to rewolucyjne konklawe?

Konklawe dopiero się rozpoczyna, a już wierni oczekują nadziei na odnowę (również tą moralną) Kościoła katolickiego. Który z kardynałów jest tego nie tylko godny, lecz i daje pewność, że tego czynu dokona? Co podpowie ten duch święty?

A Duch Święty ma problem, gdyż kardynałowie utworzyli wiele frakcji i jak tu pogodzić politykę, moralność, finanse i interesy Banku Watykańskiego z wiarą w To Jedyne Dobro, o które powinien dbać Kościół. Duch Święty sobie poradzi, ponieważ ma intelekt (1 Kor 2;11), przeżywa tak jak my wszyscy emocje (Rz 15;30) oraz ma dobrą a nieprzymuszoną wolę (1 Kor 12;11), by wskazać takiego papieża, który podoła obecnemu wyzwaniom, przez którymi stanie.


Czy słowo zawarte w Ewangelii św. Jana stanie się ciałem? Czy słowa "A pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co ja wam powiedziałem" (J 14;26) rzeczywiście przypomną kardynałom słowa Chrystusa i cele, dla których został powołany Kościół?


Może te słowa przypomną się kardynałom i zrozumieją, że nastąpiła już rewolucja w Kościele, gdyż po abdykacja Benedykta XVI coraz częściej słyszy się o potrzebie kadencyjności papiestwa. Nareszcie wierni zaczęli zastanawiać się nad tym, czy papieże są w stanie jak np. JPII, do końca kierować tak olbrzymią strukturą. Czy Jan Paweł II był do tego zdolny, nawet wtenczas, gdy wożono go na wózku i epatowano jego cierpieniem?


Tomasz Terlikowski przyznaje, że "Serce Kościoła nie bije już w Europie, tylko w Afryce i niektórych krajach azjatyckich", natomiast ks. Kazimierz Sowa widzi już jak to "Serce Kościoła bije w Ameryce Środkowej, a w sensie ilościowym w dwóch Amerykach". Takie mniej więcej tytuły pokazują, że abdykacja spowodowała pokazanie wewnętrznych rozgrywek nie tylko wśród kardynałów na zgromadzonych na konklawe, lecz i wśród wiernych. Niektórzy twierdzą, że nowy papież nie powinien już pochodzić z Europy, ponieważ silnych kandydatów posiadają też inne kontynenty.


Ks. Kazimierz Sowa powiedział też, że "Wydaje mi się, że będzie trend taki żeby wybrać kogoś, kto jest reprezentantem Kościoła katolickiego z terenów gdzie ten Kościół się mocno rozwija, jest dynamiczny, młody, jest pełen energii (...)", a to chyba znaczy o tym czym można upatrywać nadziei na odświeżenie Kościoła? Lecz czy tylko w tym?


Czy nie należy zastanowić się i nad tym, by tak wielką i tak różnorodną strukturę podzielić na Kościelne struktury kontynentalne? Czy każdy kontynent nie może mieć swojego papieża, skoro nawet sam Chrystus wybrał aż 12 apostołów? Przeciwnicy zmian zaraz przypomną mi słowa z Ewangelii Mateusza "Otóż i Ja tobie powiadam; Ty jesteś Piotr (Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16,18). Na tych słowach oparta jest cała ideologia Rzymskiego panowania twierdząca, że tym sposobem, tylko Piotr uzyskał prymat nad innymi apostołami. Rzym tym sposobem zabezpieczył swoje interesy wmawiając wiernym, że to Piotr jest tą Skałą, tylko następcy Piotra mogą sprawować władzę nad całym Kościołem a ci następcy są tylko biskupi Rzymu. Tylko Rzymski Papież zawsze miał i ma (na razie) prawo do sprawowania władzy nad całym chrześcijaństwem.


W Pierwszym Liście do Koryntian Piotr mówi, że; "Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus". Czy te słowa nie mówią wyraźnie, że tą Skałą, na której zbudowany jest Kościół katolicki, jest nie Piotr, a tylko i wyłącznie Jezus Chrystus? Czy to nie znaczy, że na tej Skale, której wielkość i serce jest tak ogromne nie można zbudować wielu Kościołów np. kontynentalnych?


Czy to nie znaczy, że niedługo kościołów chrześcijańskich będzie więcej? Obecnie na świecie 3 osoby posiadają tytuł papieża, a czwartym jest papież emeryt? Świat i Kościół się zmienia, więc już chyba najwyższy czas, aby wierni i kardynałowie na konklawe zrozumieli, że tą ogromna strukturą nie może już kierować jeden człowiek i należy ją jednak rozparcelować? Stanie się to na tym rewolucyjnym konklawe, czy może dopiero na którymś następnym? A jak i co myślą o tym wierni?

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.