Facebook Google+ Twitter

Czy to koniec farm wiatrowych w Polsce?

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach to oni kierują strategią państwa. Idzie za tym wiele zmian, dotyczą one także polityki energetycznej. Zmiany dotkną również farmy wiatrowe. Czy to oznacza koniec epoki energii odnawialnej?

Z racji prac nad ustawą o lokalizacji farm wiatrowych ruszyły konsultację społeczne dotyczące tej właśnie ustawy. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że konsultację cieszą się wyjątkowo wielką popularnością. Ze względu za znaczne zainteresowanie kwestią, spotkanie zostało przeniesione do Sali Kolumnowej Sejmu.

Zgodnie z projektem ustawy farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność ich wysokości. W praktyce dla nowych turbin oznacza to ok. 1,5-2 km od domów. W praktyce w obszarze istnienia farm wiatrowych nie będzie mógł stanąć żaden budynek, co może prowadzić do pustkowia na wielu hektarach pól.
Właściciele wiatraków będą musieli ponadto uzyskiwać co dwa lata nowe pozwolenie na eksploatację, a za jego brak grozić będzie do dwóch lat więzienia. Maksymalne koszty przeglądu technicznego w celu uzyskania takiej zgody to – bagatela – 1% wartości całej inwestycji. W praktyce chodzi nawet o kilka milionów złotych dla pojedynczej farmy wiatrowej.

Warto odnotować, że 23 marca swoją opinię o ustawie wydał Sąd Najwyższy. Który wskazał, że jej zapisy łamią Konstytucję RP. Sędziowie w uzasadnieniu podkreślili, że zgadzają się z większością zapisów projektu, jednak proponowanie kary dwóch lat więzienia za użytkowanie elektrowni wiatrowej bez pozwolenia jest nieadekwatne do popełnionego czynu. Skrytykowali też pomysł wprowadzenia sztywnej odległości, w której od zabudowań można stawiać wiatraki. Sąd ocenił źle brak oceny skutków regulacji projektu. Krytyczną opinię o ustawie wydało także Biuro Analiz Sejmowych...

Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w wypowiedzi do materiału na stronie internetowej stowarzyszenia nie ukrywa:
- Za pomocą jednej ustawy posłowie PiS dokonają rzeczy bezprecedensowej w skali świata. Wyrzucą z kraju najtańszą, najbardziej perspektywiczną i innowacyjną branżę, której działalność w kraju wiąże się z wieloma korzyściami dla wszystkich Polaków, oraz zabiorą ludziom możliwość decydowania o tym gdzie i w jakim sąsiedztwie chcą mieszkać. To wszystko na podstawie pojedynczych przypadków turbin, co do których lokalizacji można mieć wątpliwości. Znakomita bowiem większość inwestycji została jednak zrealizowana bez żadnych zarzutów i w zgodzie oraz przy poparciu lokalnej społeczności. Karanie i likwidacja całej branży za te pojedyncze przypadki jest takim samym absurdem jakim byłoby zamknięcie wszystkich dróg w Polsce z tego powodu, że korzystają z nich także pijani kierowcy.

Trzeba zauważyć ze na lokalizacji farm wiatrowych korzystają mieszkańcy gmin w których się one znajdują. Średnio gminy, w których zlokalizowane są farmy wiatrowe rocznie wzbogacają się o 1,1 mln zł. Natomiast 1 MW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych w Polsce oznacza wpływy z samych tylko podatków dla gmin na poziomie ponad 50 tys. zł. Dodatkowe zyski z tytułu dzierżawy gruntów pod elektrownie wiatrowe uzyskuje też kilkadziesiąt tysięcy indywidualnych właścicieli gruntów, dzięki czemu rośnie cala gospodarka narodowa.
Z danych wynika, że branża energii odnawialnej daje co roku 620 mln zł podatków, średnio milion złotych dla każdej z ok. 400 gmin posiadających elektrownie wiatrowe. – Do tego jeszcze ponad 8 tys. miejsc pracy w 2014 r. i realna możliwość uzyskania nawet 42 tys. w roku 2030.

Czyż to nie jest zysk dla nas wszystkich? Ciekawe skąd gminy mają wziąć pieniądze których gdy wejdzie ta ustawa nie będzie w budżecie. Czy działania zmieniające ustawę nie zaprowadzą nas do stagnacji w gminach i zatrzymania rozwoju na terenach wiejskich, oraz mało miasteczkowych?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.