Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16394 miejsce

Czy to koniec Marynarki Wojennej?

Piłsudski w grobie się przewraca. Przed miesiącem świętowaliśmy 95-lecie Marynarki Wojennej RP, a od nowego roku przestanie istnieć admiralicja.

Bystry obserwator naszej sceny zbrojeniowej zadawał sobie pytania: po co to wszystko? W Marynarce Wojennej RP w ostatnim czasie odnotowaliśmy kilka zmian. Zmian nie tylko personalnych, bo to naturalne, ktoś odchodzi, ktoś awansuje. Ale i zmiany strukturalne, jak chociażby w lotnictwie Marynarki Wojennej RP. Okazuje się, że wszystkie zmiany były realizowane w ramach większej całości, reformy polskich sił zbrojnych.

 / Fot. P. Wojtas (MW RP)Tuż przed świętami komandor dyplomowany Zenon Juchniewicz w związku z przejściem w stan spoczynku przekazał obowiązki Komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Dowódcy Garnizonu Ustka komandorowi Robertowi Kozackiemu, byłemu Komendantowi Ośrodka Żeglarskiego w Gdyni. Komendantem Ośrodka Żeglarskiego mianowany został komandor podporucznik Maciej Osika z jednoczesnym awansem w nowym roku na kolejny stopień wojskowy. Ośrodek prowadzi szkolenia żeglarskie i motorowodne wśród kadry Wojska Polskiego. Dysponuje 25. jednostkami pływających w tym 12. jachtami pełnomorskimi. Natomiast po świętach Komandor Mirosław Jurkowlaniec przejął obowiązki dowódcy 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej im. Admirała Arendta Dickmana w Gdyni. Jest to jedna z najstarszych jednostek, która od 1961 roku odpowiada za prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej RP.

Obejrzyj galerię zdjęć z uroczystości

Jutro (poniedziałek 30 grudnia) będzie dniem kolejnych zmian kadrowych. Tym razem w Gdyni nastąpi zmiana dowódcy 3. Flotylli Okrętów. Już rano, o godzinie 8:00 w Porcie Wojennym w Gdyni-Oksywiu na okrętach zostanie podniesiona wielka gala banderowa. W obecności Dowódcy Marynarki Wojennej RP admirała floty Tomasza Mathea kontradmirał Marian Ambroziak przekaże obowiązki dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandorowi Mirosławowi Mordeli, który wcześniej pełnił służbę w Zarządzie Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP. Natomiast kontradmirał Marian Ambroziak obejmie stanowisko Zastępcy Szefa Inspektoratu/Szefa Zarządu Morskiego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

To już koniec Admiralicji. Zobacz wideo

Także jutro zostanie ogłoszona decyzja Ministra Obrony Narodowej o rozformowaniu dowództwa Marynarki Wojennej. Tradycyjna admiralicja przestanie funkcjonować z nowym rokiem. Dotychczasowe jednostki Marynarki Wojennej RP m.in. 3. Flotylla Okrętów w Gdyni, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Brygady Lotnictwa MW w Gdyni oraz Centrum Szkolenia MW w Ustce od 1 stycznia 2014 roku będą podlegać bezpośrednio Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

W tym miejscu chciałbym podziękować kmdrowi ppor. Piotrowi Adamczakowi i całemu Wydziałowi Prasowemu Dowództwa MW za dotychczasową owocną współpracę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Polecam galerię zdjęć: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

I słowo faktem się stało, polecam link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, mam nadzieję, że pańska opinia o rozwałce państwa jest oceną subiektywną a nie stanem faktycznym, inaczej nie wiem po co poprzednicy dzisiejszej MW RP walczyli na morzach i oceanach i ginęli. Za rozwałkowane państwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, zwrócił pan uwagę na bardzo istotną sprawę, wraz z likwidacją dowództwa MW przestają istnieć wszelkie "agendy" na tym szczeblu. Duszpasterstwo też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prowadzona od wewnątrz rozwałka państwa polskiego wydaje się już prawie wszystkim stanem naturalnym? Stąd też niskie zainteresowanie artykułem pod takim tytułem. Inaczej trudno mi to wytłumaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może zamiast Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych mależało powołać Marszałka Polski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.