Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17695 miejsce

Czy to koniec tradycyjnych mediów?

W dobie Internetu możemy zaobserwować spadek czytelnictwa gazet drukowanych. Pijąc poranną kawę łatwiej nam przeczytać najświeższe informacje z portalu internetowego niż sięgnąć po codzienną prasę. Czy społeczeństwo się rozleniwia czytelniczo?

Codziennie mamy do czynienia z masowymi środkami przekazu. Jednak wraz z rozwojem najnowszej techniki następuje rozdrobnienie mediów. Dotyczy ono zarówno gazet, telewizji, jak i radia.
http://www.flickr.com/photos/cloudzilla/50257242/ / Fot. cloudzilla

Czy Internet jest zagrożeniem dla papierowej prasy?


Obecnie media elektroniczne i tradycyjne nie są odrębnymi obszarami. Prasa codzienna uzupełnia swoje wydania gazetowe o najświeższe informacje na portalach internetowych. W ten sposób poszerza grono swoich czytelników o młodsze pokolenie, które sprawnie funkcjonuje w sieci. http://www.flickr.com/photos/blackcustard/81680010/ / Fot. Matt Callow - Jednak wiele osób wychowanych na papierowym wydaniu gazety nadal chętnie z takiej formy korzysta, twierdząc, że klikanie myszką nijak się ma do szelestu przekładanej strony i zapachu farby drukarskiej. Zawsze pozostanie garstka wiernych tej formie prasy - twierdzi dr Anna Sugier-Szerega z Katedry Kultury Medialnej KUL w Lublinie. Dla miesięczników masowych mogą być zagrożeniem niskonakładowe tygodniki i dwutygodniki. Na ich rzecz tracą one powoli wpływ na życie kraju. Czytelnik odbierając te same informacje, w różnych ujęciach i z różnych źródeł, sam może wyrobić sobie opinię.
http://www.flickr.com/photos/codiceinternet/3665516866/ / Fot. codiceinternet


Czy media lokalne zastąpią media ogólnopolskie?


Zainteresowanie przyciągają gazety lokalne, w których głównie poruszane są problemy społeczności regionu, np. "Moje miasto". - Media lokalne mają za zadanie służyć społeczności lokalnej, a nie zdobywać rzesze odbiorców, bo z zasady nie mają charakteru masowego. Ważne, by integrowały mieszkańców, ukazywały społeczność lokalną jako wspólnotę, promowały lokalną kulturę, budowały tożsamość wokół ważnych miejsc, postaci, budynków, pobudzały mieszkańców do rozmaitych działań. A na tę "misyjność" muszą zdobywać lokalnych sponsorów, co nie jest łatwe - uważa dr Sugier-Szerega.
http://www.flickr.com/photos/corego/10229240/ / Fot. coreygo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawe informacje na ten temat zawarte są w raporcie [a]http://www.pewinternet.org/~/media//Files/Reports/2010/The-economics-of-online-news.pdf;The economics of on-line news[/a]. Myślę że to kwestia znalezienia odpowiedniego modelu biznesowego, który pozwoliłby zarobić wydawcom i trafiał w potrzeby czytelników. Ale zgadzam się, że do śniadanka laptop nie pasuje - a i czytnik łatwo masłem wybrudzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny. Nie czytam tabloidów. Treści, które preferuję wymagają skupienia. Internet mi tego nie daje - służy przede wszystkim zdobywaniu szybkich informacji.Książka, czasopismo zmuszają do refleksji..i wbudowania tej wiedzy do już posiadanej poprzez skojarzenia,polemikę z autorem, zajęcie stanowiska.Lubię (i dążę) do tego, aby być "w środku" tego procesu komunikacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mocno wierzę w to, że Internet nie wyprze tradycyjnych mediów. Tak jak napisałaś, nic nie zastąpi szelestu przewracanych stron i farby drukarskiej, nic nie zastąpi radia w samochodzie, kiedy jesteśmy w trasie, etc. A media tematyczne, to chyba jest to, czego oczekujemy i to dobry kierunek. Jeśli ktoś chcę się czegoś dowiedzieć, to wie, że trzeba przełączyć np. na TVN 24. Chcemy posłuchać muzyki lat 80, Radio Złote Przeboje. Publicystyka to np. Tok FM. Kultura i obiektywizm to Trójka. Szczekająca dziennikarka to Olejnik, czyli Radio Zet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.