Facebook Google+ Twitter

Czy to naprawdę jest normalne?

Po obejrzeniu nagrań z rozmów posłanki Beger i ministrów rządu, rzuciłem krótko: - To skandal. Jeden z kolegów, student politologii, sprowadził mnie na ziemię. - To normalne - stwierdził. I chyba miał rację.

Co dziś tak naprawdę znaczy słowo „normalny”? Na pewno nie to samo, co kiedyś. Strasznej i ogromnej przemianie uległo użycie i rozumienie tego zwrotu. Nie mnie oceniać zgodność z prawem działań „bohaterów” taśm wyemitowanych w TVN-nie. Ale mam chyba prawo ocenić wydźwięk moralny i etyczny tego, co zaszło. Otóż wyglądało to niesmacznie, używając delikatnej oceny.

Targi stanowiskami z osobą, której reputacja jest raczej marna, budzą oczywisty niesmak. I właśnie takie działania dzisiejszy rząd, sprawujący władzę pod hasłami prawa, sprawiedliwości i odnowy moralnej, akceptuje, albo przynajmniej wyraża na nie cichą zgodę. Niektórzy posłowie określają nawet takie „negocjacje” mianem normalnych praktyk parlamentarnych.

Co dla nich znaczy „normalne”? Co dziś w ogóle znaczy ten przymiotnik? Ano znaczy chyba: zgodne z pewnymi normami, przyjęte odgórnymi zasadami, społecznie aprobowane. I kiedyś znaczyło w sumie to samo. Tylko kiedyś co innego aprobowano i uważano za zasadne. Ewidentne targi stanowiskami, nie wspominając o języku parlamentarzystów używanym podczas tych targów (co dziś oznacza „język parlamentarny”?) budzą różne reakcje, z przewagą jednak negatywnych. Ale dzisiaj normalne jest to, co zgodne z interesem konkretnej grupy ludzi, czy człowieka po prostu.

Normalne jest rozmawianie o stołkach w imię utrzymania władzy, normalne jest prowadzenie wojny w imię walki z terroryzmem, normalne wreszcie jest według niektórych, że kupuje się mecze w lidze piłkarskiej. Robi się tak usprawiedliwiając to wszystko hasłem: „wszyscy tak robią”. Generalizowanie, że wszyscy, obraża wielu porządnych ludzi, którzy z taką „normalnością” nie chcą mieć nic wspólnego. I całe szczęście, że są tacy, bo do czegóż może nas doprowadzić „normalne” postępowanie, w tym drugim oczywiście znaczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sporo mamy Krzysztofów Krawczyków - ja znam z ekranu KK śpiewającego oraz szefa firmy budowlanej w Olsztynie (osobiście). Interesujące są dane osobowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ryzykowałby na Forum dyskusji nad znaczeniem *Normalne* (zwłaszcza w tytule), ponieważ granice się przesuwają, o czym tutaj mnie pouczano w temacie homoseksualizmu. W etyce pewnie też się zmienia, skoro złodziejstwo nazywane jest (ale wśród elit) zaborem mienia, ale i jeszcze lepiej - pewne finansowe nieścisłości albo niedopilnowanie obowiązków służbowych. Jeśli jedni są normalni, to inni nienormalni, dewianci, a to już u nas może być zgłoszone do moderacji, jeśli nie jest zgodne z listą WHO...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I całe szczęście, że istnieją tacy, jak autor niniejszego tekstu, i inni w Wiadomościach24. Nie zatraćmy się w normach obecnych polityków, i niestety niektórych studentów (jak wspomina autor) politologii. Cena tej "normy" może być okrutna. Im dłużej stan "norm" trwa, tym większych wymaga sił naprawczych, czasem całych pokoleń...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Krzysiu! Z największą przyjemnością zapisuję Cię grona ludzi nienormalnych, do których zaliczyłem również siebie. Normalność nie zmieniła swojego sensu. Normalne znaczy etyczne. Aż tyle!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.