Facebook Google+ Twitter

Czy to początek końca reformy edukacji?

Reforma edukacji jest zapisana w dwóch nowelizacjach: Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty. Kartę Nauczyciela blokują związki zawodowe, które nie wyrażają zgody na podwyższenie pensum nauczycielom, a ustawę może zawetować prezydent.

Główne założenia reformy: to edukacja 6-latków, obowiązkowa edukacja przedszkolna dla 5-latków, zmiana podstaw programowych i ograniczenie roli kuratorów na rzecz samorządów.

Rząd proponuje stopniowe wdrażanie reformy od 2009 roku. Ale ta reforma, a zapewne jej część, może po prostu nie zostać zrealizowana. Minister Hall jest dosyć chwiejna w swoich postanowieniach i szybko wycofuje się z niepopularnych założeń reformy. Tak może się stać z edukacją 6-latków.

Podniesienie pensum nauczycielom to jeden z pomysłów MEN. Wobec protestów związków
Ministerstwo wycofuje się z tego, wprowadzając dziwne obarczenie nauczycieli dodatkowymi 2 godzinami, a w szkołach podstawowych i gimnazjach 4 godzinami, które nauczyciel miałby przeznaczyć na zajęcia pozalekcyjne lub opiekę nad uczniami, właśnie 6-latkami. Minister Hall uważa, że to rozwiąże problem edukacji maluchów. Błędna interpretacja sytuacji.

Przeciwko takiej reformie są nie tylko związki zawodowe, nauczyciele, ale też rodzice. Zwłaszcza rodzice 6-latków, którzy póki co sami mają decydować o wcześniejszej edukacji swoich pociech. Uważają , że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie małych dzieci. Chcą mieć kontrolę nad przygotowaniem ich do realizacji tego zadania. I zgoda. Tylko nie to jest najważniejsze, że jest odpowiednia sala zabaw, sala nauki odpowiednio wyposażona. Przy dobrej współpracy MEN z ministrem finansów i samorządami, to sprawa do załatwienia. W niektórych szkołach są "zerówki", są klasy integracyjne, które wymagają szczególnej organizacji i wszystko dobrze funkcjonuje. Edukacja 6-latków to dobry pomysł, tylko źle przygotowany.

Podstawy programowe...

Zbyt wiele uwagi poświęca się wcześniejszej edukacji dzieci niż podstawom programowym. To ten element zmian powinien być szeroko komentowany przez rodziców i nauczycieli. Są założenia do zmian podstaw programowych, rzekomo opracowane przez ekspertów, ale tak naprawdę to nikt ich nie poznał dogłębnie. Ministerstwo podobno ma zorganizować spotkania z dyrektorami i zapoznać ich ze zmianami programowymi. Bo to co dotychczas podaje się do ogólnej wiadomości nie można nazwać reformą a jedynie zmianami.

Przedszkolna edukacja pięciolatków...

Wspaniały pomysł, dający szansę na wyrównanie różnic edukacyjnych wszystkim dzieciakom. Ale pomysł, choć godny uwagi, to skazany na niepowodzenie. Nie będzie tylu przedszkoli i nie będzie nauczycieli. Bo nie będzie pieniędzy. Oprócz tego nauczyciele przedszkoli będą zobowiązani do wydania diagnozy czy dziecko może pójść wcześniej do szkoły. Widzę tu pewne ryzyko. Nauczyciel może wszystkiego nie zauważyć, nie każdy ma ukończone studia psychologiczne i stąd konieczność zatrudnienia w każdym przedszkolu psychologa, przydałby się też logopeda. Czy minister Hall jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy znajdą się na to pieniądze i czy będą wykwalifikowane kadry zatrudnione w przedszkolach?

Dla 5-latków to bardzo trudna emocjonalnie sytuacja, zatem trzeba z niezwykła starannością się do tego przygotować

Kuratoria i co dalej...

Reforma edukacji zakłada, że kontrolę nad szkołami i innymi placówkami powinny przejąć samorządy. Najbardziej niefortunny pomysł. Nieoficjalnie mówi się, że zostanie odebrana część uprawnień kuratoriów na rzecz grupy ekspertów. Za edukację społeczeństwa odpowiada państwo i to ono powinno sprawować nad nią kontrolę, a nie niezależne eksperckie organizacje. Takiej decyzji nie poprą związki, zawetuje ją też prezydent. I będzie AB OVO .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Jacek , moim zdaniem decentralizacja oświaty to błąd. Znam te artykuły jak i autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

poprawny: http://alfaomega.webnode.com/news/andrzej%20%c5%bcor%3a%20szko%c5%82a%20w%20niewoli/

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://alfaomega.webnode.com/news/andrzej%20żor:%20szkoła%20w%20niewoli/

Pozwalam sobie polecic ten link wszystkim, ktorych interesuje temat, a nie zdazyli lub nie mieli czasu na szukanie czegoś, co nie jest kolejna, protestacyją gadanina pana prezydenta, lecz analizą problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...edukacja , zdrowie, obrona nie powinna być zależna od polityki..."
Tu mógłbym się z tobą zgodzić, ale to są tylko marzenia. Dodałbym jeszcze parę innych instytucji, które powinny być wolne od politycznych zobowiązań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacek, bo senkaa uwielbia "dżunjora", a Ty naruszasz jego świętość. No zaraz mi się dostanie od Niej. Ale Ją lubię to może mi wybaczy:))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacek, edukacja , zdrowie, obrona nie powinna być zależna od polityki. Przecież ja nie powiedziałam , że to wina PO. Zaniedbania w oświacie należy przypisać wielu rządom. Ale nie wierzę, że obecna reforma stanie się faktem dokonanym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magda nie będę krzyczał :) Wiem tylko, że PiS i prezydent mieli swoje 5 minut, nie znam się na edukacji ale z pewnością nie jest to wina PO, że jest tak źle.
senkaa to się ze mną kłóci o "dżunjora" ale to już inna historia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwiga! Racja "Szkoła i jeszcze raz szkoła"Od tego wszystko się zaczyna.Też tak uważam, że brak obsługi medycznej to fatalna decyzja. Jak zwykle polityków, nie szkoły , nie lekarzy. Wbrew temu co się mówi rośnie liczba dzieci głodnych, chorowitych i zaniedbanych. Czasami bezsilność dobija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sekaa, Jacek bardzo Was proszę przestańcie się kłócić!!!!!!!!1Cociaz kto się lubi ten........

Komentarz został ukrytyrozwiń

senkaa. Kiedyś w ramach wymiany znalazłam się w Szwecji. Byłam zaszokowana wyposażeniem szkół, zapleczem, boiskami , basenami i w ogóle wszystkim. Ale przyszedł czas konfrontacji i powiem Ci, byłam dumna ze swoich uczniów.Zgadzam się , że edukowanie u nas nie jest złe, ale trzeba je zmieniać , wszystko się zmienia. Zresztą wszystko co byśmy nie robili, kończy się na...... nauczycielu. jestes inteligentna i nie muszę Ci tego tłumaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.