Facebook Google+ Twitter

Czy to prezydent powinien ujawniać akta WSI?

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2006-10-23 10:40

Sejm ma rozpatrzyć projekt ustawy przyznającej prezydentowi prawo ujawniania akt Wojskowych Służb Informacyjnych. Posłuchaj komentarzy polityków. Mówią: Kazimierz Marcinkiewicz, Grzegorz Schetyna oraz Ryszard Czarnecki.

Pełniący obowiązki prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że należy ujawnić wszystkich agentów WSI. Powiedział w "Sygnałach Dnia", że nawet jeśli otarcie archiwów służb specjalnych jest dla wielu osób kłopotliwe, to i tak uzdrowi życie społeczne i polityczne.
Marcinkiewicz nie zgodził się z zarzutami PO, że rządy PiS "wprowadzają duszną atmosferę" w naszym kraju.
Zdaniem byłego premiera, ujawnienie agentów WSI powinno się odbyć na podstawie ustawy. Przyznał, że taka ustawa autorstwa PiS przewiduje, że decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent. Jego zdaniem, jest to uzasadnione, gdyż prezydent, wybierany w wyborach powszechnych, reprezentuje wolę narodu.


Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej jest przeciwny, by to prezydent ujawniał współpracowników WSI. Sekretarz generalny Plaformy powiedział w Sygnałach Dnia, że powinien się tym zajmować sąd.
Sejm ma rozpatrywać projekt ustawy przyznającej prezydentowi prawo ujawniania akt rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Zwolennicy projektu argumentują, że proces ujawniania będzie prostszy i szybszy. Schetyna przekonywał, że nawet jeśli potrwa to dłużej, to przed sądem każdy będzie miał prawo do obrony.
Stwierdził również, że swój apel o nawiązanie współpracy Kazimierz Marcinkiewicz powinien skierować do szefów PiS-u, a nie do Platformy. Schetyna uznał to za mało poważne.Ryszard Czarnecki zapowiedział, że będzie namawiał Andrzeja Leppera do poparcia ustawy pozwalającej prezydentowi ujawnić agentów WSI.
Eurodeputowany Samoobrony powiedział radiowej Trójce, że dzięki ustawie niechlubne sprawy przeszłości zostaną raz na zawsze wyjaśnione.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

panie wałensa z pana polityk miernej klasy pisze nazwisko swiadomie małymi literami bo tyle pan zrobił dla kraju proponuje Udoskonalic swój zawód i pozostać z dala od polotyki .To zaiencie dla społeczenstwa po srednim wykształceniu .pamu nie było pisane zdobyć nawet dokumentów czeladnika .to pan mianował kierowce na tak zaszczydne stanowisko panstwowe nie mając pojecia o znaczeniu rangi .proponuje sie edukowac jak pani Beger t o nie boli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.