Facebook Google+ Twitter

Czy to sprawiedliwość czy sadyzm? Zagłosuj w sondzie "Polski"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-03-21 19:45

Ma 49 lat, własną firmę budowlaną, żonę, syna, list pochwalny od niemieckiej policji. I do odsiedzenia wyrok za coś, co zdarzyło się 27 lat temu. - Zmarnowane mam życie - mówi, moszcząc się wygodniej na więziennym krześle. - A byłem pewien, że wymiar sprawiedliwości już nic do mnie nie ma.

Maj 2007 był bardzo ciepły. Prawie 30 stopni, bezchmurne niebo. Ryszard Ballin, Polak mieszkający od lat w Berlinie, przekraczał granicę w Kostrzynie. Jak co tydzień. Zapalony wędkarz, w Polsce nad Jeziorem Raczyńskim zbudował domek. Kiedy pogranicznik poprosił o dokumenty, okazało się, że Ryszard Ballin zapomniał prawa jazdy. Zaprosili go do środka strażnicy. - Otoczyło mnie kilku mundurowych, skuli mi ręce - wspomina Ballin. - Powiedzieli, że jestem zatrzymany na podstawie listu gończego. Nie bronił się, nie stawiał oporu. Był zszokowany. Przed oczyma stanął mu koszmar tamtej nocy sprzed 27 lat, o której starał się zapomnieć.

To był 30 stycznia 1979 r. Ryszard Ballin, syn Niemca i Polki, miał 19 lat, właśnie wygrał mistrzostwa Berlina w boksie. Przyjechał do Polski odwiedzić znajomych w Juliszewie, 25 km od Płocka. - Dwóch kolegów czekało na rynku miasteczka, zapakowaliśmy się do mojego forda taunusa i pojechaliśmy na zabawę do remizy - opowiada. Było ok. 3 w nocy, gdy postanowili wracać. Wziął jeszcze trzy dodatkowe osoby. Wszyscy byli "wypici". On także wypił. Szklankę wina, dwa piwa? Niewiele. Wystarczająco, by kontrola wykazała 0,6 promila alkoholu.

Z uzasadnienia wyroku: "W czasie jazdy pasażerka Grażyna Lisiecka zwróciła oskarżonemu uwagę, że jedzie zbyt szybko. Oskarżony nie zmniejszył prędkości i nadal jechał ok. 70 km/h; oświadczył: Ja wam pokażę, jak się jeździ po niemiecku". Trasa z Wiączemina do Juliszewa to 13 ostrych wiraży. Przedostatni zakręt w lewo, asfalt jest mokry, koła tracą przyczepność. Ford uderza bokiem w przydrożne drzewo. - Ocknąłem się na łące, 15 metrów od samochodu. Pamiętam, że klęczałem przy koledze, jeszcze oddychał. Potem wszystko mi się urwało.

Cały artykuł przeczytasz na stronach internetowych dziennika "Polska".


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie doszło by do obecnej sytuacji, gdyby w polskim prawie istniał przepis wymagający doręczenia pism sądowych OSOBIŚCIE osobie zainteresowanej. Teraz sąd wysyła na ostatni znany adres i ,,po kłopocie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.