Facebook Google+ Twitter

Czy to syndrom transformacji?

Nowa polska specjalność - zarządzanie upadłościowe. Zatrzeć ślady po tym co było. Żeby nikt nie mógł powiedzieć, że zostało coś po PRL-u.

Szczecin! Czy mogę powiedzieć: To moje miasto? Z nim się utożsamić? Popatrzyć na firmę - Polmo Szczecin w której przepracowałem dwadzieścia lat? Proszę się nie dziwić. To była dobra firma. Polska firma. Im więcej czasu za nami, tym bardziej stajemy się sentymentalni. Człowiek lubi wracać do miejsc, do wspomnień z młodości. Ja nie będę miał na czym oka zawiesić.

Odra, co prawda płynie, choć powiadają, że w każdej następnej chwili, to już nie jest ta sama co przed chwilą. Ale Polmo zniknęło. Ten prężny, tętniący życiem zakład - upadł. Nie ma budynków. A były solidnej postury. ile w nich było maszyn. A narzędziownia! Wszystko tam robili. Najwymyślniejsze oprzyrządowania. Do dzisiaj pamiętam mistrza Mincewicza. Kresowiak, bo nawet, trochę "zaciągał". Wyjątkowo pracowity, solidny i sumienny. A na pogrzebie nie było komu powiedzieć słowa pożegnalnego.

Miałem wielki żal do kierownictwa, ale zmilczałem. W dziale konstrukcyjnym zaprojektowano i na prototypowni wykonano kilkadziesiąt przekładni kierowniczych zębatkowych. Przebadano na stanowiskach badawczych. Przebadane zostały, również w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie. I co? I nic. Jak była narada w sprawie uruchomienia produkcji - główny technolog powiedział, że na to potrzeba ze dwie hale maszyn.

Niedługo po tym nadeszły "rozruchy" i dalej reformacja, transformacja i na koniec "demokracja". A dzisiaj hałda gruzu po tym wszystkim. Po halach produkcyjnych nie ma śladu. Likwidacja oszczędziła jedynie dwa stare, poniemieckie budynki. Dyrekcyjny i po wydziale, gdzie produkowano przekładnie kierownicze. Czy one zostaną - nie wiem. Można powiedzieć - ślad po nas zaginął.

Ale taki los trafił się nie tylko "mojemu" Polmo. Podobny los spotkał wiele przedsiębiorstw z terenu Szczecina. Weźmy te bardziej znane, będące - można powiedzieć - marką Szczecina. Firmy odzieżowe: Dana i Odra, dalej fabryka kontenerów - Unikon, fabryka narzędzi, Huta Szczecin, papiernia, wytwórnia włókien sztucznych - Wiskord. No i flagowa firma Szczecina - Stocznia Szczecińska - jest w upadłości. Wytwórnia nawozów sztucznych Police - też dostała zadyszki. Czym uzasadnić, gdzie tkwi przyczyna tego "trendu" likwidacji polskich przedsiębiorstw. Czy nie chodzi, przypadkiem o zatarcie śladów naszej bytności?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.05.2009 16:20

Szeba napisała 'Nawiasem. gdybyś za komuny wyskoczyl z takim wizerunkiem, to by Cię chyba zamknęli, albo chociaż spałowali, żebyś zmądrzał :) No, ale to nie sobie tę swobodę zawdzięczasz, to nie Ty nadstawiałeś głowę. (Może dlatego teraz tak gromko nawoływałeś do pałowania stoczniowców.)''

Schlebiasz m,i nie wiedziałem, że tak młodym duchem :)
Wybacz, ale masz lekkie skrzywienie( z komuny ?) do naginania faktów.
Ja napisałem że trzeba pałować chuliganów i zadymiarzy, bo to motłoch, który rozumie tylko argumenty gumowej pałki.
To jednak jest różnica. :)
Nadal podtrzymuję, że te geriatryczne ochy i achy to tak naprawdę tęsknota za czasami, w których najlepiej\i maił członek partii, donosiciel, i wazeliniarz władzy.
Widać komu jest tęskno.
P.S. Włosy nosiłem nieco inne , Sex Pistols, PIL to był mój świat późnej komuny :)
Uwierz pałką nie raz dostałem, oczywiście to nie była żadna martyrologia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sami sobie jesteście(my) winni!
Gdy ktoś wybiera, na posłów i senatorów, aktorów i sportowców, dla których język Balcerowicza jest niezrozumiały - to niech się teraz nie dziwi.
Do pani szeba
Taka właśnie populistyczna argumentacja, gdy rozmowa trwa o gospodarowaniu wchodzi się z pałkami i wyciąga jakieś długie włosy, przyczyniła się dobitnie, że dziś możemy powiedzieć: nasze są ulice (właściwie nazwy) a ich (cudzego, przeważnie zachodniego kapitału) kamienice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.05.2009 20:24

Spłycasz Tomku, to raz. Dwa, za komuną to raczej mało kto z nas tęskni. Ja znienwidziłam komunę kiedy mojemu koledze z liceum milicja "obywatelska" obcięła "pióra" (tak się nazywało wtedy długie włosy). I tak mi już zostało. Ale to nie ma nic do szacunku dla codziennej, zwykłej lub heroicznej swego czasu, pracy milionów ludzi, którzy ten kraj podnieśli z gruzów i budowali go w miarę ówczesnych możliwości. Nie zapomnaj też, że to obecna "geriatria" wreszcie komunę obaliła, chociaż nikt na świecie nie wierzył, że możliwe jest przeciwstawienie się niedźwiedziowi.

Nawiasem. gdybyś za komuny wyskoczyl z takim wizerunkiem, to by Cię chyba zamknęli, albo chociaż spałowali, żebyś zmądrzał :) No, ale to nie sobie tę swobodę zawdzięczasz, to nie Ty nadstawiałeś głowę. (Może dlatego teraz tak gromko nawoływałeś do pałowania stoczniowców.)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.05.2009 10:01

Jaki kącik kryptokomuny :)
Śpiewająca geriatryczna grupa pod wezwaniem.
Chętnie się przyłączę, chyb dobrze, że fałszuję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, nie wszystko daje się sprzedać, zatrzeć ....
Pod młotek poszły więlkie i mniejsze zakłady produkcyjne, ale setki kilometrów wtedy zbudowanych dróg - choćby nasza obwodnica trójmiejska, są - jak Pan napisał - "śladem naszej bytności" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic mi nie pozostało do dodania. Pozostało mi, jednak coś do zrobienia, za przywrócenie nadziei wiary w ludzi. I zrobię to, tu i teraz. Całuję i ściskam mocno Wszystkich mnie rozumiejących, wspierających i popierających, nie wyłączając Redktorów W24, którzy bezinteresownie uformowali napisany "ciurkiem" tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko Dany żal.... link
Dziś wszyscy mienią się demokratami, nie oznacza to jednak, że dla wszystkich słowo to ma takie samo znaczenie. Demokratycznie, czyli jak? Czy tak, jak chce większość?
W jakich sferach życia?
I choć ostatnie zdanie powyższego artykułu przytłacza, mnie ciekawi zdanie młodzieży. Tylko, czy młodzież ma czas, by się nad tym zastanawiać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to nie Naród naiwny, tylko ci, co nie o Narodzie myślą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.05.2009 14:19

Tylko, czy ktoś za to kiedyś odpowie? - tak, wiem pytanie retoryczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko Szczecin dotknął taki los! Moje rodzinne miasto dosłowniwe z dnia na dzień straciło zakłady, z których słynęło nie od dziś i nie od wczoraj...Tylko gorycz i bezsilna złość pozostały!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.