Facebook Google+ Twitter

Czy to zmierzch gdańskiego Jarmarku Dominikańskiego?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-04 08:04

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych i najstarszych imprez kulturalno-handlowych w Polsce. Co roku ściągają do Gdańska ogromne rzesze turystów, by wędrować między setkami stoisk handlowych z bursztynem, sztuką ludową i starociami. Niestety coraz częściej też między zwykłym kiczem.

1 z 22 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Rozpoczynający się zawsze pod koniec lipca i trwający do połowy sierpnia Jarmark Dominikański to największa popularna atrakcja lata w Gdańsku.   Fot. A. Nadzikowski
Rozpoczynający się zawsze pod koniec lipca i trwający do połowy sierpnia Jarmark Dominikański to największa popularna atrakcja lata w Gdańsku. Fot. A. Nadzikowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z panem Wojciechem w całości jarmark to jarmark i basta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bywałem na Jarmarku od czasów jego reaktywacji, czyli lat 70-tych.Wowczas był niesamowitą atrakcją, bo ukochana partia robotnicza "rzucała" na stoiska na ulicy Szerokiej bardzo duzo deficytowych towarów (ciuchów, butów, kiełbasy i wedlin), a naród kłebił sie i kupował.Prywatni wytwórcy, zwani oficjanie rzemieślnikami mieli swoje stoiska z najmodniejszymi ciuchami (typu spódnice z barwionej tetry).
Najciekawszy był wielki pchli targ, gdzie mozna było nabyc wiele używanych przedmiotów, w tym antykwarycznych, za stosunkowo mały pieniądz.Sam widziałem zabrudzona stara sztuczna szczekę, której sprzedawca na pytanie turysty "a skad wiadomo, że pasuje?"odpowiadał "Mozna przymierzyc" .Było wesoło, beztrosko, kolorowo.
Potem Jarmark sie zkomercjalizował, pchli targ opanowali zawodowi handlarze starzyzną i tandetą wszelkiej maści.
Patrzac z historycznego punktu widzenia, jarmarki zawsze takie były.I te w starozytnosci i te w sredniowieczu..Bo jarmark to jarmark, a nie wydarzenie artystyczne.Byle gawiedz byla zadowolna.Nie narzekajmy więc,bo cudów nie bedzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.08.2009 16:55

W kwestii bywania na Jarmarku Dominikańskim to dodam tylko tyle, że już 4 rok z rzędu jestem tam po kilka dni i mam skalę porównawczą. Kwestia wydarzeń kulturalnych hmmm. Może link do strony bardziej sprecyzuje to, czy Jarmark Dominikański nie jest przypadkiem wydarzeniem kulturalnym. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stawia Pan tezy, po których wyraźnie widać, że nie bywa Pan co roku na Jarmarku :) Tak jest odkąd pamiętam - kicz nastawiony na turystę. Nie ma tu z czego robić sensacji. Po prostu zweryfikował Pan swoje poglądy i tyle.

Aha - i nigdy bym nie nazwała Jarmarku Dominikańskiego samego w sobie wydarzeniem kulturalnym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze pomyślane. Nie trzeba być osobiście, aby obejrzeć przeróżne zakątki i ciekawostki jarmarku. Ta lekka gorycz, to jak rozumiem żal za starymi, dobrymi jarmarkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.