Facebook Google+ Twitter

Czy torby ekologiczne na prawdę są takie ekologiczne?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-25 00:26

Zauważalny trend zmierzający do ratowania Naszej Planety z pewnością jest dobrą drogą, ale czy zawsze to co przedstawiane jest nam jako ekologiczne, z pewnością takie jest?

Ekologia jest nauką o życiu i funkcjonowaniu przyrody. Dziś utożsamiana jest z trendem w społeczeństwie, dążącym do ratowania Ziemi przed niszczącym wpływem człowieka. Każdego dnia możemy zobaczyć lub usłyszeć ekologię laną nam na nasze oczy i uszy z każdej strony - w Internecie, telewizji, programach radiowych, reklamach wszelkiego rodzaju, a nawet ustawach państwowych. W co wierzyć?


Konfrontacja toreb foliowych i ekologicznych.

Według szacunków z Brukseli, jeden Europejczyk zużywa rocznie 500 torebek foliowych. Jeżeli te obliczenia są prawdziwe, a nawet jeżeli uwzględnimy spore przekłamanie, to liczba 20 miliardów torebek rocznie w samej Polsce przeraża całkowicie.

W sklepach pojawiły się ostatnio foliowe eko-torebki o przyspieszonym czasie rozkładu. Są oksybiodegradowalne co oznacza, że podczas produkcji zwykłej foliowej torby jest dodawana odrobina substancji chemicznej, która ma sprawić, że taka torba rozłoży się szybciej w przyrodzie. Co ciekawe, na stronach niektórych producentów możemy znaleźć informację, iż taka torba pomimo wszystko powinna być poddana recyklingowi. Czy to rozwiązuje problem tych miliardów toreb jednorazowych lądujących nie tylko na śmietniskach?

Alternatywą dla toreb foliowych mają być tzw. torby ekologiczne, do których zaliczane są torby papierowe i materiałowe wielokrotnego użytku. Pomimo, że wśród nich górują torby wykonane w 100% z surowców naturalnych, pojawiają się ponownie torby z tworzyw sztucznych, np. torby papierowe z dodatkiem folii polietylenowej oraz torby materiałowe wykonane w 100% z tkaniny polipropylenowej. Czy ta grupa toreb może pomóc w zatrzymaniu lawiny "foliówek"?

(Paweł Kwiatkowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.