Facebook Google+ Twitter

Czy tragedia może obrócić się w dobro?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-12 19:58

Nigdy nie warto jest się poddawać, "każda bitwa czegoś nas uczy, nawet ta którą przegraliśmy"!

Nasze życie jest proste i piękne dopóki nie napotkamy na swojej drodze jakiejś przeszkody. Ową barierą, która gasi naszą radość z życia bywa choroba, śmierć kogoś bliskiego, samotność, poniżenie, znieważenie, utrata rodzinnego domu, alkoholizm i wiele innych. Stara maksyma mówi, że “to co nie jest nas w stanie zniszczyć, jedynie umacnia”. Czy aby na pewno? Ojciec Alan Jones, bohater książek Paulo Coelho mówił, że “nasza dusza może pokonać wszelkie przeszkody, dzięki czterem niewidzialnym siłom: miłości, śmierci, władzy i czasowi".

Zacznę od najgłębszej tajemnicy, którą jest miłość. Jest ona fundamentem każdego życia. Wzbudza w nas radość z przynależności do kogoś, z możliwości bycia i poświęcania się dla innych. Nigdy nas nie ogranicza w działaniach, przeciwnie to my „zamykamy jej pole do popisu”. Człowiek często poszukuje sposobu bycia szczęśliwym, pomijając rzeczy w swej prostocie tak wielkie i tak wspaniałe. Niewidzialna... może dlatego tak piękna. Chociaż gdyby się uprzeć można ją opisać. Na imię jej Miłość. „nie szuka poklasku”, „nie unosi się pychą”, „wszystkiemu wierzy”, „we wszystkim pokłada nadzieję”, „wszystko przetrzyma”. Ma zapach każdej z pór roku, ale najpiękniej pachnie wiosną. Czasami przyjaźni się z tęsknotą, a wtedy bywa, że boli. Warto w nią inwestować, bo im większy w nią wkład tym obfitsze oprocentowanie. Ma umiejętność jednoczenia ludzi. Niweluje wiele nieprzyjemnych spraw i problemów. Jej największym wrogiem jest nienawiść.

Kochamy, ponieważ jesteśmy kochani przez Boga. Miłość często wymaga od nas poświęcenia i zrozumienia. Jest w nas i pośród nas i to właśnie wtedy, kiedy jest nam najtrudniej, najłatwiej ją dostrzec. Miłości nie można kupić za żadne pieniądze – jest jak wieczna gwarancja naszego życia. Kiedy w czasie naszej ziemskiej wędrówki napotyka nas nieszczęście, wtedy to do ludzi znajdujących się obok nas dociera impuls wywierający w nich chęć pomocy. W momencie ofiarowania pomocy w wsparciu materialnym lub duchowym, człowiek często bywa nieświadomy tego, iż korzysta z najpiękniejszego narzędzia – miłości.

Kolejna siła to śmierć. Paulo Coelho w jednej ze swoich książek pisał, że “musimy mieć świadomość śmierci by dobrze zrozumieć życie.” Bardzo rzadko rozmawia się na temat śmierci, dopiero wtedy kiedy przychodzi, by zabrać kogoś nam bliskiego, wtedy głębiej zaczynamy się nad nią zastanawiać. Dlatego tak często w obliczu śmierci, człowiek gotowy jest na zmiany, na większą rewolucję. Być może wpływa na to strach przed nieznanym, uświadomienie sobie sposobu prowadzenia “wadliwego” życia bądź wybór złej drogi. Już w średniowieczu ludzie bardziej zaczęli zastanawiać się nad śmiercią, nad jej wyglądem i sensem.Przez ten okres czasu niewiedza zaspokajana była wytworami wyobraźni ukazywanymi na obrazach bądź w literaturze. Te jednak do dziś pozostawiają jakiś niedosyt. Chrześcijanie wierzą, iż śmierć jest przepustką do życia wiecznego. Dla wielu z nich jest także uwolnieniem się od doczesnych utrapień. Śmierć "lubi" zaskakiwać, zabiera w różnorakie sposoby, poczynając od wypadku samochodowego kończąc na chorobie. Nie wybiera spośród bogatych czy biednych, urzędników czy lekarzy, dzieci czy dorosłych, księży czy antychrysrów. Nie ustala terminu końcowych odwiedzin. Czeka na każdego...

Człowiek przez całe życie uczy się walczyć o swoje. Walka często bywa trudna, męcząca i wyczerpująca. Buduje i umacnia w nas wiele pozytywnych wartości, takich jak: odwaga, honor, Bóg, ojczyzna, władza. Ta ostatnia jednak zajmuje miejsce na liście zarówno pozytywnych, jak i negatywnych wartości. Władza bywa chytra i przebiegła. Nigdy nie należy dać się jej zwieść. Homo sapiens- człowiek rozumny, a jednak niekontrolujący własnych myśli. Wspaniale uzdolniony, potrafił wybudować ośrodek koncentracyjny z z wielką bramą i optymistycznym napisem "Arbeit macht frei". Zdołał zaplanować świetny lot na amerykańskie wieże World Trade Center. Wywołał dwie wojny światowe i na tym nie zakończył... bo dalej boryka się z zaspokajaniem własnego pragnienia władzy. Z czasem kiedy człowiek posiada coraz więcej, przestaje panować nad swoimi uczuciami, traci swoją wrażliwość. Zaczynają liczyć się pieniądze, zaspokajanie własnych potrzeb, akceptacja i wywyższanie własnego zdania. Czas nieubłaganie ucieka. Żeby jednak zapanować nad świadomością przemijania wystarczy po prostu wyzbyć się lęku i zacząć działać. Często ludzie mający mniej dni do wykorzystania bardziej zaistnieli niż ci , którzy zapamiętani zostali, jako najstarsi. Może właśnie czas powinien motywować nas do wszelakich przedsięwzięć. Zazwyczaj zdarza się, że poproszeni o pomoc lub chociaż o zainteresowanie się jakąś osobą , odpowiadamy "Nie mam czasu!" Warto zastanowić się, czy to co wypowiadamy nie przeczy nam samym i czy aby warto iśc zawsze na ryzyko uwalniając się w ten sposób od naszego zaangażowania i pomocy innym ludziom. Ten czas kiedy wypowiadamy owe słowa, zabiera nam kolejne sekundy, czy nie lepiej zamienić je na coś innego? Zapewniam, ze warto uciekać od stwierdzenia " Nie mam czasu!" Bo każda jedna sekunda naszego poświęconego komuś czasu może zmienić jego życie. Liczy się każda minuta, która czasami bywa bezcenna.

Pewien sportowiec, po zakończonym biegu powiedział: “Gdybym wykorzystał tę ostatnią minutę biegu na maksimum swoich możliwości niewątpliwie byłbym teraz mistrzem świata?” Sportowiec nie wykorzystał owej minuty, ale teraz już wie, że kiedy pojawi się podobna sytuacja nie zawaha się jej w pełni wykorzystać .A przecież każdy z nas może być mistrzem ?! Dalczego więc nie zaryzykować? Może warto skorzystać z doświadczeń innych i zainwestowac w każdą minutę na maksimum swoich możliwości? Wszystkie dobre i złe wydarzenia nie dzieją się bez powodu. człowiek nie ma na nie żadnego wpływu. Przychodzą i odchodzą, dopiero wtedy je doceniamy, kiedy są już za nami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piękny, wzruszający tekst. Oby otworzył oczy wielu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, ze mamy już coś wspólnego - zainteresowanie książkami Paulo Coelho :) a tekst bardzo przyjemny i ciekawy. Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładny tekst;] Jakoś tak optymistycznie nastraja.
Ciekawie się czyta, oczywiscie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.