Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba płacić abonamentu za radio w telefonie

Rafa? ?api?ski
Rafa? ?api?ski
Od kilku lat producenci telefonów, odtwarzaczy MP3 oraz portale internetowe oferują nam możliwość słuchania radia. Czy w tej sytuacji powinniśmy płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Wątpliwości nękały mnie od kiedy kupiłem mp3. Postanowiłem więc wszystkiego się dowiedzieć. Najpierw zwróciłem się do polskich operatorów sieci komórkowych z zapytaniem czy powinienem płacić. Oto odpowiedzi na to pytanie:

Bogumiła Pachocka z Polkomtel S.A. napisała: "Uprzejmie Panu wyjaśniam, że Użytkownik korzystający z telefonu z wbudowanym radiem nie płaci za abonament radiowy. Na rzecz Polkomtel S.A. klient nie musi uiszczać żadnych dodatkowych opłat oprócz przewidzianych w cenniku. Polkomtel S.A. zajmuje się wyłącznie świadczeniem usług."

Marek Kloc z PTK Centertel Sp. z o.o.: "W odpowiedzi na Pana pytanie, informuję, że w Polsce korzystanie z radia w telefonie komórkowym jest bezpłatne. Opłata nie może być pobierana przez Operatora telefonii komórkowej ani przez producenta samego telefonu, ponieważ nie jest usługą żadnego z podmiotów. Opłata mogłaby być pobierana tylko przez KRRiT, która jeszcze tego nie wymaga." Dodając ciekawostkę: "Natomiast od 01-01-2007 w niemieckim systemie podatkowym została wprowadzona zmiana i opłata radiowa za komputery stacjonarne, laptopy oraz telefony komórkowe, które maja dostęp do Internetu." Szczegóły można znaleźć na

www.wirtschaft-polen.de/pl/przewodnik.podatkirfn2007.php

.

Piotr Tronina z sieci Era: "Uprzejmie informuję, że Polska Telefonia Cyfrowa Operator sieci Era nie jest upoważniona do pobierania czy wypowiadania się o opłatach abonamentowych w podanym przez Pana zakresie, dlatego też w celu uzyskania odpowiedzi mogę sugerować jedynie bezpośredni kontakt z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i zadanie tych samych pytań, które pojawiły się w korespondencji do nas kierowanej."

Idąc za radą Piotra Tronina skierowałem pytanie do KRRiT. Po kilku ponagleniach i skierowaniu mojego pytania do departamentu ekonomicznego Rady, dostałem oczekiwaną odpowiedź od Jacek Kuffela, dyrektora departamentu ekonomicznego w Biurze KRRiT: "Odpowiadając na zadane pytanie informuję, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych."

Uff, zatem posiadacze telefonów mają spokojną głowę, bo nie muszą płacić. Niestety, z treści pisma wynika, że za radio w samochodzie, niestety - tak .

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto