Facebook Google+ Twitter

Czy Twój Ruch się rozpadnie? Sprawa partii Palikota w sądzie

- Skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa sfałszowania dokumentów - mówi gazecie działacz Racji Polskiej Lewicy z Małopolski.

 / Fot. CC, Autor: Piotr Drabik from PolandGdy Janusz Palikot ogłaszał powołanie partii Twój Ruch, akcentował ten fakt ze swojskim zachwytem i hałasem – według jednych - w stylu amerykańskim, zdaniem innych – kabaretowym. Wkrótce pojawiły się głosy, że nazwa Ruchu została przyjęta bezprawnie… Teraz słychać już na dobre: będą kłopoty sądowe Twojego Ruchu. - Część działaczy miniaturowej, antyklerykalnej partii uważa, że fuzja ich ugrupowania z partią Janusza Palikota, jest nielegalna. Sprawa jest w prokuraturze.

Część działaczy partii Racja Polskiej Lewicy, założonej przez Romana Kotlińskiego, twierdzi z przekonaniem, że ich połączenie z Twoim Ruchem, było zupełnie bezprawne: złamano status ugrupowania i sfałszowano dokumenty - informuje "Rzeczpospolita". - Skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa sfałszowania dokumentów - mówi gazecie działacz Racji Polskiej Lewicy z Małopolski, Edward Wyroba.

Działacz małopolski uważa, że kongres partyjny z 23 listopada, na którym podjęto decyzję o rozwiązaniu partii i wejściu w skład Twojego Ruchu, był statutowo i prawnie nieważny. Wniosek o rozwiązanie Racji Polskiej Lewicy, zgodnie ze statutem partii, powinno zgłosić 25 procent członków, a wówczas nie miało to miejsca. Według statutu, nie można być członkiem innej partii, a kongres listopadowy zorganizowały osoby będące w składzie Twojego Ruchu - twierdzi Edward Wyroba.

Członkowie Racji Lewicy, którzy od początku nie wyrażają zgody na połączenie z ludźmi Palikota, wytykają i zarzucają także byłym władzom partii, że wybór ostatniego jej przewodniczącego, Jana Cedzyńskiego, odbył się wbrew prawu. Z tych też powodów złożyli wniosek do sądu o unieważnienie tamtej decyzji. Jeżeli sąd przychyli się do takiego wniosku, to automatycznie zostanie unieważnione połączenie Racji Polskiej Lewicy z Twoim Ruchem.

A co na to władze partii Racji? Przewodniczący Jan Cedzyński zapewnia, że "wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a zarzuty są bezpodstawne". Człowiek, który uważa się za przewodniczącego Racji Lewicy, został z niej "wykluczony z powodu antysemickich poglądów". Jest zwykłym pieniaczem, a "wszystko odbyło się zgodnie z prawem" - dodaje Andrzej Rozenek, rzecznik Twojego Ruchu.

Według doktora Wojciecha Jabłońskiego, specjalisty od marketingu politycznego, wykładowcy w Instytucie Dziennikarstwa WDiNP Uniwersytetu Warszawskiego - cała ta sprawa może stać się poważnym problemem dla Janusza Palikota. Jeśli sąd uzna sprzeciw zbuntowanych działaczy, przeciwnicy partii mogą wykorzystać tę sprawę do osłabiania wizerunku Twojego Ruchu.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.