Facebook Google+ Twitter

Czy twój telefon może cię uśmiercić? Naukowcy ogłosili wyniki

Jak dowodzą specjaliści z duńskiego Instytutu Epidemiologii Nowotworów nawet długotrwałe używanie telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Jednak czy to oznacza, że telefon jest bezpieczny?

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiRaport opublikowany łamach wydania "British Medical Journal", podaje wyniki obserwacji naukowców, którzy zajmowali się problemem w latach 1990-2007. Przeprowadzono obserwację na 358 tys. osób powyżej 18 roku życia.

Okazało się, że u badanych w tym czasie pojawiły się różnego typu nowotwory centralnego układu nerwowego. Stwierdzono jednak, że w podobnym stopniu występowały one u osób, które nie korzystały telefonów komórkowych, jak i u tych, które posługiwały się nimi najdłużej, czyli co najmniej 13 lat.

Pomimo opublikowania wyników, specjaliści nadal jednak zalecają ostrożność w posługiwaniu się "komórkami". Naukowcy nie są w stanie wykluczyć, że to za sprawą telefonów komórkowych może zaistnieć większe ryzyko nowotworu mózgu u osób, które z nich korzystają.

Szczególnie swój apel o ostrożne i umiarkowane korzystanie z tego typu komunikacji kierują do osób, które posługują się telefonami komórkowymi ponad 15 lat.

Z raportu z innych badań, opublikowanych w czerwcu tego roku przez International Agency for Research on Cancer (IARC) płynie wniosek, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe może być rakotwórcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 28.10.2011 19:39

Chyba nie strach, bo naukowcy badający to zjawisko twierdzą, że telefonia komórkowa działa na podobnych częstotliwościach co mechanizmy komunikacji pszczół, co w przypadku tych owadów jest warunkiem koniecznym egzystencji. Pszczoła pozbawiona swojej rodziny, o ile nie znajdzie w pobliżu "rodziny zastępczej", ginie. A tak na marginesie nie znoszę tego zdrobnienia! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może tak być Panie Grzegorzu. Wydaje mi się, że dotknął Pan sedna sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego tekstu i komentarza Lidzi wynika, że największym zagrożeniem jest strach; może to jedyny powód śmierci?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 27.10.2011 16:38

Śledząc doniesienia o wpływie różnych czynników na organizm człowieka można kolejno przestrzegać przed zagrożeniami i dementować Ich ryzyko . Ile to już było takich doniesień o szkodliwości bądź nie, picia alkoholu, kawy, szkodliwości potraw przygotowanych w mikrofalówce, samych mikrofalówek, a teraz telefonów komórkowych.
Jedno jest prawdą - nie należy przesadzać. Tak jak ze strachem przed wszystkimi składnikami produktów, które w składzie wyrobów spożywczych są oznaczone symbolem E. Możemy zjeść taki wyrób, ale nie odżywiać się nim non-stop. Tak samo z telefonami, są przydatne, ale czy nie nadużywamy ich do prowadzenia zupełnie błahych rozmów, by tylko stworzyć sobie lub innym iluzję kontaktu?
A całkowicie promieniowanie komórki bezpieczne być nie może. W widoczny sposób oddziałuje na inne żywe organizmy, np. na pszczoły. To jemu przypisuje się tzw. syndrom pustych uli. Świadczyć o tym mogą np. doświadczenia, gdy podczas przychodzącego sygnału pszczoły niepokoiły się i zbijały w kłąb. Telefon pozostawiony przy ulu na dłuższy czas doprowadzał do całkowitego rozpadu rodziny pszczelej. Podobno nawet prusaki, które miały przetrwać nawet wybuch nuklearny, również wynoszą się czy też giną od wpływu promieniowania komórek.
Jaki może być wpływ telefonii komórkowej na nasz mózg? Jeszcze nie wiemy. Ale środki ostrożności stosować warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.