Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5086 miejsce

Czy uda się ocalić "Pierścień Rybaka" Benedykta XVI?

Rzymski jubiler Claudio Franchi, który wykonał Pierścień Rybaka dla Benedykta XVI, zaapelował do Watykanu, by nie niszczono go po abdykacji papieża, która nastąpi 28 lutego. Ten pierścień ma wartość historyczną - przekonuje jego autor.

Czy uda się ocalić "Pierścień Rybaka" Benedykta XVI? / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikPierścień Rybaka, to złoty papieski sygnet, który od XIII wieku służy jako pieczęć do sygnowania brewe i listów prywatnych. Pierścień przedstawia świętego Piotra zarzucającego sieć, wokół wygrawerowane jest imię papieża. Każdy papież otrzymuje Pierścień Rybaka od kardynała Dziekana Kolegium kardynalskiego podczas uroczystej Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat.

Zgodnie z z prawem kościelnym po śmierci papieża pierścień zostaje zniszczony (wraz rozpoczęciem wakatu w Stolicy Apostolskiej kardynałowie muszą "zatroszczyć się o anulowanie Pierścienia Rybaka", czyli jego przełamanie).

Ostatni, należący do Jana Pawła II Pierścień Rybaka przełamany został w 2005 roku przez kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Eduardo Martinez Somalo.

Twórca Pierścienia Rybaka Benedykta XVI, rzymski jubiler Claudio Franchi, zaapelował we włoskich mediach do Watykanu, by nie niszczono go po abdykacji papieża 28 lutego. Ten pierścień ma wartość historyczną - argumentował.
Claudio Franchi, który jest historykiem sztuki wyraził przekonanie, że w sytuacji, jaką jest abdykacja Benedykta XVI, należałoby odstąpić od tego zwyczaju, praktykowanego dotychczas po śmierci papieża. W wywiadach, których udzielał podkreśla, że apeluje o zaniechanie zniszczenia Pierścienia Rybaka nie dlatego, iż go wykonał, ale dlatego, że - "To dzieło jedyne w swoim rodzaju".

Zdaniem jubilera praktyka niszczenia pierścienia miała w historii na celu niedopuszczenie do oszustw, czyli fałszowania dokumentów po śmierci papieża, ale w chwili obecnej nie ma takiego zagrożenia, gdyż Pierścień Rybaka nie jest używany do opieczętowywania oficjalnych dokumentów (do sygnowania dokumentów oficjalnych, takich jak listy apostolskie czy brule służy okrągła pieczęć z wyobrażeniem głów Piotra i Pawła).

Zdaniem autora, pierścień Benedykta XVI powinien zostać wyeksponowany w Muzeach Watykańskich ze względu na swą nadzwyczajną, symboliczną wartość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.