Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22716 miejsce

Czy Ukraina się rozpadnie? Wojsko odbija zajęte budynki

Oficjalnie rozpoczęła się operacja antyterrorystyczna w Krematorsku. Do Słowiańska zmierzają oddziały żołnierzy i wozy opancerzone. Czy władze Ukrainy będą wstanie utrzymać kontrolę we własnym państwie?

 / Fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVAProf. Ryszard Tomczyk w TVN BiS powiedział, że MSW Ukrainy za późno zdecydowało się użyć wojska przeciw separatystom. Zaznaczył, że każde państwo chcące utrzymać swoją suwerenność powinno wcześniej i zdecydowanie reagować na tego typu incydenty. Zaznaczył też, że głównym żądaniem Rosjan w tej sprawie, jest federalizacja Ukrainy i poszerzenie autonomii wschodnich regionów, co w przyszłości da Moskwie większe pole do manewrów w sprawie aneksji kolejnych obwodów.

Niestety Ukraina w tych trudnych dniach nie może liczyć na żadną pomoc z zewnątrz, w związku z wewnętrznym charakterem konfliktu, choć jak niektórzy domniemają podżeganym przez Kreml. Witalij Kliczko uzasadnia użycie sił zbrojnych głosząc, że MSW powinno przede wszystkim bronić niepodległości i pokoju w kraju, a w związku z tym wykorzystywać wszystkie dozwolone do tego środki. Dlatego do Słowiańska już zmierza 500 żołnierzy wraz z 20 pojazdami opancerzonymi, gdzie separatyści zajęli między innymi budynek rady miasta i komisariat milicji.

W internecie krąży też wiele amatorskich nagrań z miejsc zdarzeń. Między innymi te, na którym widać jak jeden z separatystów wywiesza rosyjską flagę na dachu jednego z budynków, w miejscu flagi ukraińskiej. Tłum wiwatuje, a widzący to funkcjonariusz zrzucił ów człowieka z dachu, co uchwyciła kamera.

https://www.youtube.com/watch?v=zBnW5tc2BYc#t=54[/youtube]

Bogdan Klich, były minister obrony narodowej zwraca uwagę na świetne wyszkolenie i uzbrojenie wyżej wspomnianych separatystów. Sugeruje też, że mogli być oni właśnie wyszkoleni i uzbrojeni w Rosji. Jego zdaniem "Rosja zrobi tyle, na ile Ukraina i zachód pozwoli", a to pokazuje, że widocznie zastosowane sankcje wobec Federacji Rosyjskiej to za mało. Komentatorzy z Kijowa mówią, że słychać głosy przekonania, że jest już trochę za późno na interwencje, że te ogień, który w ostatni dniach wybuchł i się strasznie rozprzestrzenił, powinno się "zdusić w zarodku".

Premier Rosji, jak i minister spraw zagranicznych oficjalnie wyrazili zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Mówili również o nadziei na rozwiązanie konfliktu bez ofiar. Moim zdaniem może być to ostrzeżenie przed rosyjską interwencją w celu "ochrony ludności rosyjskiej we wschodniej Ukrainie". Taki sam scenariusz jak na Krymie, tylko że tam obyło się bez ofiar.

Czy Ukraina zdoła utrzymać kontrole nad własnym państwem? czy grozi im wojna domowa, lub wojna z Rosją? - takie pytania zadają dzisiaj dziennikarze TVN BiS i TVN24. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/sbu-na-ukrainie-aresztowano-ponad-20-oficerow-gru

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.