Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6911 miejsce

Czy umiesz słuchać oczami? Integracja niesłyszących i słyszących

Akcja integracji osób słyszących z niesłyszącymi nabiera tempa. W ciągu trzech tygodni bezdźwięcznie przemówią do Was m.in. aktorka Olga Bończyk i brzuchomówca Piotr Boruta. Najpierw jednak głos zabierze piosenkarz Michał Rudaś.

Minęło pół roku od początku projektu "Czy umiesz słuchać oczami?", który ma na celu zbliżenie do siebie świata ciszy i świata dźwięków. Inspiracją do organizacji tej akcji był film 19-letniej Marty Abramczyk (scenarzystki i odtwórczyni głównej roli) pt. "Deaf life", podejmujący tematykę relacji między osobami słyszącymi a niesłyszącymi (tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Marty i jej filmu). Niedługo minie rok od premiery tego 45-minutowego dzieła. Co udało się osiągnąć w tym czasie?

Marta Abramczyk i Zbigniew Darda odbierają nagrodę z rąk wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego / Fot. Piotr DrozdowiczNajwiększy sukces Marta świętowała 27 października 2010 r. Tego dnia jej projekt "Usłysz nas" zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez urząd m.st. Warszawy konkursie na najlepszy projekt edukacji kulturalnej. Autorzy i koordynatorzy tej inicjatywy, czyli Marta i Zbigniew Darda z Domu Kultury "Zacisze" otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. zł, a Biuro Edukacji i Biuro Kultury m.st. Warszawy pomogą w dalszej realizacji głównego celu projektu, jakim jest integracja osób słyszących z niesłyszącymi. W ramach "Usłysz nas" osoby słyszące i niesłyszące wzięły udział w warsztatach tanecznych i aktorskich oraz w trzy miesiące stworzyły 45-minutowy film fabularny pt. "Deaf life". Kapituła konkursu, uzasadniając decyzję o przyznaniu głównej nagrody, stwierdziła, że projekt, poprzez przybliżenie słyszącym świata ciszy, unaocznia dużą rolę sztuki w przełamywaniu barier międzyludzkich.

Droga do sukcesu- Do tej pory film obejrzało ok. 20 tysięcy osób. Wyświetlały go kina i domy kultury w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Koszalinie - wylicza Marta. Podkreśla, że "Deaf life" oprócz wzbudzenia zainteresowania słyszącej części społeczeństwa, bardzo zaktywizował społeczność świata ciszy. Niesłyszący uwierzyli, że nawiązanie bliższych kontaktów ze słyszącymi jest możliwe. - Najwyraźniej widać to w Gdańsku, gdzie powstała grupa, która na najprzeróżniejsze sposoby zapoznaje "słyszaków" ze światem ciszy, przyciągając ich swoim entuzjazmem, pomysłowością i ciekawymi projektami. Organizują np. lekcje podstaw języka migowego w formie zabawy - opowiada. Dodaje, że często kontaktują się z nią lub z warszawskim domem kultury "Zacisze" niesłyszący z całej Polski, dziękując za pokazanie w filmie ich problemów. Są wdzięczni również za to, że po obejrzeniu "Deaf life" uwierzyli w siebie i śmielej radzą sobie w życiu. - Filmowa Ola osiągnęła sukces w konkursie tanecznym, udowadniając, że barierę dźwięku można pokonać - przypomina Marta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Serdecznie gratuluję! :) Jest to fragment piosenki Michała. Tomaszu, nie jesteś zarejestrowany na Wiadomościach24, więc proszę Cię o kontakt mejlowy (dr-piotr@gazeta.pl), żebyśmy uzgodnili szczegóły dostarczenia nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń
TomaszTomasz
  • TomaszTomasz
  • 31.10.2010 12:54

"Zatrzymaj się twoje szczęście już w tobie jest"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

abcdef: Niestety, chodzi o nieco inne zdanie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zatem konkurs trwa nadal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanno, prawie idealnie, oprócz jednego wyrazu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
abcdef
  • abcdef
  • 31.10.2010 02:35

Jak się macie, w kieszeni dużo pieniędzy :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna Wyrzykowska
  • Joanna Wyrzykowska
  • 31.10.2010 01:36

"Zatrzymaj dzień twoje szczęście już w tobie jest."
To było proste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za chęć propagowania tego filmu. Proszę w tej sprawie wysłać mejl na adres wspolpraca@zacisze.waw.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek
  • Jurek
  • 30.10.2010 13:20

jak zdobyć ten film , jak rozpropagować emisję tego filmu w moim miescie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widzę... reakcji brak. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.