Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12723 miejsce

Czy umiesz słuchać oczami? - konkurs

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-27 23:46

- Kiedy z kimś rozmawiam, zawsze muszę patrzeć na usta. Tylko wtedy mogę zrozumieć wypowiadane słowa - mówi 19-letnia niedosłysząca Marta Abramczyk, scenarzystka i odtwórczyni głównej roli w filmie "Deaf life".

Marta Abramczyk i Bogusław Linda / Fot. Piotr Drozdowicz- Od dzieciństwa żyję w dwóch światach: dom - słyszących, szkoła - niesłyszących. Napisałam scenariusz „Deaf life”, żeby pokazać trudne relacje między tymi dwoma światami. Chciałam też udowodnić, że brak słuchu nie stanowi bariery w osiąganiu sukcesów, nawet tanecznych - wyjaśnia Marta. - Marzę o tym, żeby słyszący zrozumieli nasze położenie i mieli więcej cierpliwości w kontaktach z nami, a wspólne działania były czymś naturalnym, pozbawionym lęku z obu stron - dodaje.

Usłysz niesłyszącychW 2009 r. Marta razem z grupą "Aktywni to my" z warszawskiego Domu Kultury Zacisze przygotowała projekt "Usłysz nas", który otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej "Młodzież w działaniu", wspierającego działania lokalne młodych ludzi. W ramach 7-miesięcznego projektu osoby słyszące i niesłyszące brały udział w warsztatach tanecznych i aktorskich oraz w trzy miesiące stworzyły 45-minutowy film.

Bohaterkami "Deaf life" są Ola i Agnieszka. Ola straciła słuch, kiedy miała półtora roku, natomiast Agnieszka - jako 18-latka, w wypadku samochodowym. Obserwujemy ich codzienność, próby radzenia sobie w świecie słyszących i relacje między uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie: narodziny miłości, kłótnie, szkolne imprezy, plotkowanie...

Zwiastun "Deaf life": http://www.youtube.com/watch?v=YGrOfCoWD9k&feature=related

- Celem "Usłysz nas" było pokazanie świata ciszy oraz integracja osób słyszących i niesłyszących - mówi Leszek Komorzycki z grupy "Aktywni to my".

Spotkania na stykuPremiera "Deaf life" odbyła się 23 października w stołecznym Urzędzie Dzielnicy Targówek podczas konferencji "Aktywność głuchej i niedosłyszącej młodzieży oraz ich interakcje ze słyszącymi rówieśnikami".

Od tamtej pory Marta marzyła, żeby jej dzieło pojawiło się w kinach. 4 marca jej marzenie zaczęło się spełniać. Pokaz w stołecznym kinie Muranów przyciągnął ok. 300 widzów, zarówno słyszących, jak i niesłyszących. Zainaugurowano w ten sposób cykl "Spotkań na styku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

się spóźniłam....

Komentarz został ukrytyrozwiń

link - kolejne zadanie, już rozwiązane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś niedziela, wprawdzie wielkanocna, ale niedziela, zatem powinna być kolejna odsłona konkursu. Ja już mam zakaz startowania, chyba z obawy,z e zakoszę konkurencję ;) ale jestem ciekawa kolejnej zagadki i tego jak sobie poradzę z nią ja (dla siebie) i inni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już mam chrapkę na kolejną odsłonę konkursu :) Kiedy dokładnie się można jej spodziewać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Słoneczny dzień" to poprawna odpowiedź. Gratuluję! :) Zaraz wyślę wiadomość prywatną i uzgodnimy szczegóły dostarczenia nagrody. Kolejna odsłona konkursu w najbliższy weekend. Oczywiście do tego czasu nadal mile widziane pod tym artykułem będą wszelkie komentarze dotyczące integracji niesłyszących ze słyszącymi. Pomysły, wątpliwości, sugestie...
Jak oceniacie stopień trudności pierwszego zadania konkursowego? To było na rozgrzewkę :) Kolejne będzie już trudniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.03.2010 08:56

słonecznik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słoneczny dzień

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.