Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15411 miejsce

Czy umiesz słuchać oczami? Zadanie nr 2

Przed Wami kolejna odsłona konkursu, dzięki któremu możecie się przekonać, jak trudne jest zrozumienie mowy, kiedy jest się osobą niesłyszącą. Tym razem zadanie zaprezentuje Aneta Figiel, finalistka tegorocznych eliminacji do Eurowizji.

Od lewej: Marta Abramczyk i Kinga Pomian, odtwórczynie głównych ról w filmie "Deaf life" / Fot. arch. Marty AbramczykTydzień temu opublikowane zostało pierwsze zadanie .

– Bardzo łatwe, od razu odczytałam z ruchu ust wyrażenie „słoneczny dzień” – powiedziała Izabela Szymańska, która jako pierwsza udzieliła poprawnej odpowiedzi i wygrała dvd z filmem "Deaf life" 19-letniej Marty Abramczyk, scenarzystki i odtwórczyni głównej roli.

- To było "na rozgrzewkę". Teraz czas na stopniowe podwyższanie poziomu trudności - uśmiecha się Marta. - Poniższe zadanie oceniam w skali 0-5 na na 2,5. Dłuższe od poprzedniego, ale myślę, że "słyszaki" powinny sobie z nim poradzić, jeśli uważnie poobserwują usta - dodaje.

Bohaterką drugiego filmu konkursowego jest piosenkarka Aneta Figiel, finalistka tegorocznych eliminacji do Eurowizji (zajęła 4. miejsce), którą na co dzień możemy oglądać w teleturnieju „Jaka to melodia?”. – Bez wahania zgodziłam się wziąć udział w tej akcji. Cieszę się, że mogę w ten sposób wspomóc integrację słyszących z niesłyszącymi i uświadomić osobom ze świata dźwięków, że czytanie z ust nie należy do prostych czynności – mówi Aneta.

Marta podkreśla, że Aneta bardzo się postarała podczas przygotowywania filmu konkursowego. – Zaczęła od normalnego, szybkiego wypowiadania słów. Taka mowa jest prawie niemożliwa do odczytania z ruchu ust, nawet dla świetnie czytających niesłyszących. Potem za każdym razem coraz wolniej i staranniej powtarzała całe wyrażenie. Ostatnie dwa powtórzenia to już mistrzostwo artykulacji głosek – zachwala.

W sumie Aneta pięciokrotnie powiedziała całe wyrażenie, składające się z sześciu słów. – Przyznaję, że gdybym nie wiedziała, co mówię, nie umiałabym odczytać tych słów z ruchu ust. Moja rodzina i znajomi też nie mogli sobie poradzić z zadaniem, kiedy pokazałam ten filmik – mówi piosenkarka.Pierwsza osoba, która napisze w komentarzu pod artykułem, co mówi Aneta Figiel, otrzyma DVD z filmem "Deaf life". Marta przekazała na konkurs pięć płyt. Co tydzień będziemy publikować kolejne zadania konkursowe. Zobaczcie, jak wygląda codzienność niesłyszących...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

popatrzyłam dopiero teraz, niestety, święta nie sprzyjały pilnowaniu konkursu .... ale zadanie było bardzo łatwe :) ciekawe co będzie za tydzień. Ja każdemu patrze na usta, kto się do mnie odzywa. Czasami rzeczywiście spotykam sie z dziwnymi reakcjami, bo ludzie się płosza :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak więc słuchaj powiedział i cośtam - nie wiem, poddaję się. Jeszcze popróbuję później.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozmowę z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego stosuje się także podczas rozmowy np z osobami autystycznymi lub z pogranicza autyzmu. Wówczas działa więcej zmysłów.

W zeszłym roku miałam kontakt przez 2 tygodnie z małżeństwem głuchoniemym. Kobieta porozumiewałą się tylko na migi a jej mąż czytał słowa patrząc na nasze usta. Tylko trzeba było mówić powoli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W rozmowach z niesłyszącymi/niedosłyszącymi fascynuje mnie m.in. ciągły kontakt wzrokowy. W świecie słyszaków często brakuje tego kontaktu, kiedy ktoś mówi czy słucha rozmówcy, patrząc w zupełnie inną stronę... Unikanie spojrzeń, ukrywanie wzroku, mogącego zdradzić np. niechęć do rozmowy, lęk przed tym, że ktoś coś odczyta z naszych oczu (a jak wiadomo "oczy to zwierciadło duszy" :). Osoba niesłysząca/niedosłysząca czyta z ust i cały czas może czytać z oczu, niczego przed nią nie można ukryć. To jest piękne. Poza tym nie ma piękniejszego widoku od uśmiechniętych oczu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o mnie - dość często. Moja bratanica jest rodziną zastępczą dla Kasi i Bronka. Obydwoje nie słyszą. Poza tym mam niesłyszącą od urodzenia kotkę. Też muszę się z nią jakoś porozumiewać - oczywiście na migi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, w takim razie pytam: Czy zdarza się Wam rozmawiać z niesłyszącymi i niedosłyszącymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej zapytaj, czy zdarza się Wam rozmawiać z niedosłyszącymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwoli ścisłości. O podpowiedź nie prosiłam, to była Twoja inicjatywa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się :)
Za tydzień i w kolejnych odsłonach konkursu porządnie ugryzę się w język i już nie będzie podpowiedzi :P
Jak oceniacie poziom trudności zadania?
Czy zdarza się Wam rozmawiać z niesłyszącymi? Często jesteście proszeni o powtórzenie tego, co mówicie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największe cuda powstają w największej ciszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.