Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9992 miejsce

Czy umiesz słuchać oczami? Zadanie nr 5

- Podziwiam Martę za odwagę i upór. Dzięki udziałowi w tej akcji poznałam wspaniałych młodych ludzi, którzy burzą mur ciszy, nietolerancji i niezrozumienia dla czyjejś inności - mówi Katarzyna Ankudowicz, bohaterka kolejnej odsłony konkursu.

Marta Abramczyk / Fot. Piotr Drozdowicz- Akcja integracji osób niedosłyszących ze słyszącymi, organizowana przez Martę i Piotra, udowadnia, że wystarczy bardzo niewiele, by nawiązać kontakt z kimś ze „świata ciszy”. Wyraźne i wolne mówienie czy język migowy dają nam szansę na prawdziwy kontakt, bez poczucia, że ktoś z nas jest gorszy. Jesteśmy tylko inni, ale wciąż możemy ze sobą rozmawiać, razem się śmiać, współpracować czy robić różne fajne rzeczy - przekonuje Katarzyna Ankudowicz, aktorka znana m.in. z seriali „Bulionerzy” i „Mamuśki”.

Zachęca, żeby potraktować naukę „migania” tak, jak poznawanie języka obcego. - Często dla rozrywki uczymy się języków obcych przez internet, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy w ten sam sposób nauczyli się "migać", korzystając np. z wideosłownika języka migowego (http://effatha.lap.pl).

Zadanie konkursowe składa się z siedmiu słów. Zostało powtórzone trzykrotnie. Pierwsze powtórzenie pokazuje, jak trudno jest czytać z ruchu ust, kiedy rozmówca mówi szybko i na dodatek nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. W kolejnym powtórzeniu przekonujemy się, jak bardzo irytujące i komplikujące zrozumienie wypowiedzi jest drapanie się po głowie, nosie, zasłanianie ust dłonią w czasie mówienia itp. Dopiero powolna, staranna artykulacja głosek otwiera drogę do odczytania słów przez osobę niedosłyszącą.

Pierwsza osoba, która napisze w komentarzu pod artykułem, co mówi Katarzyna Ankudowicz, otrzyma dvd z "Deaf life", którego scenarzystką i odtwórczynią głównej roli jest 19-letnia Marta Abramczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ładnie powiedziane zdanie :) Gratuluję panu Jarosławowi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również mam kłopoty ze słuchem. Należy mówić dość głośnio . Podziwiam aktorkę za jej poświęcenie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja się nie zgadzam z panią Katarzyna Ankudowicz osoby niesłyszące czy też nieme nie są inne, mają takie same troski i radości jak pełnosprawni. Mają tylko o wiele większe problemy z komunikacją werbalną (słowną), ale wszystko jest do pokonania jak się tylko chce :-)
Ja mam nadzieje, że mimo mojej niepełnosprawności będę kiedyś mogła podjąć próbę nauki języka migowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, oczywiście to poprawna odpowiedź :) Kasia bardzo ładnie i wyraźnie to powiedziała. Zaraz wyślę do Ciebie prywatną wiadomoośc. Gratuluję! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Między ciszą a ciszą słowa się kołyszą"

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Piotrze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.