Facebook Google+ Twitter

Czy umiesz słuchać oczami? Zadanie nr 7

- Rozmowa z osobą niedosłyszącą jest prosta. Wystarczy mówić do niej „dużymi literami”, czyli starannie otwierać usta w czasie mówienia. To banalna zasada, która może bardzo ułatwić komunikację - zachęca Aleksandra Mikołajczyk.

Aleksandra Mikołajczyk / Fot. Piotr DrozdowiczAleksandra Mikołajczyk (aktorka i prezenterka programu "Rytm miasta" w TVN Warszawa), bohaterka kolejnej odsłony akcji, której celem jest integracja osób słyszących z niedosłyszącymi przekonuje, że łatwo nawiązać kontakt z osobą niedosłyszącą. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, np. mówić wolno i starannie, nie zasłaniać ust w czasie mówienia... - Warto pamiętać, że wcale nie trzeba uczyć się języka migowego, aby się dogadać. Można po prostu wyraźnie mówić i dzięki temu osoba niedosłysząca odczyta z ruchu ust to, co chcemy jej przekazać. Niby się o tym wie, ale ludzie zapominają o tym - stwierdza aktorka.

- Jest takie powiedzenie: Mów do mnie "dużymi literami", bo cię nie rozumiem. Żeby porozmawiać z osobą niedosłyszącą, wystarczy właśnie starać się mówić do niej "dużymi literami", czyli szeroko otwierać usta - wyjaśnia Aleksandra Mikołajczyk. - Niestety, często ludzie mówią bardzo niedbale. Nie zwracają uwagi na to, jak mówią - dodaje. Podkreśla, że ten problem dotyczy zwłaszcza młodych ludzi. - Niektórzy prawie w ogóle nie otwierają buzi. Nie używają ust do mówienia! Ich górne wargi są nieruchome i wtedy właściwie nic nie można zrozumieć. W takiej sytuacji, czyli słuchając rozmówcy, który ma płaskie usta w czasie mówienia, nawet osoby słyszące mają czasem problem ze zrozumieniem słów, a jeżeli ktoś niedosłyszy, to nie jest w stanie odczytać nawet jednego słowa.

Marta Abramczyk, współorganizatorka akcji "Czy umiesz słuchać oczami?" potwierdza słowa Marta Abramczyk / Fot. Piotr Drozdowicz Aleksandry. - Szczególnie mężczyźni mówią niewyraźnie. Znam kilku takich, którzy niemal nie używają ust. U nieznajomych też bardzo często to zauważam. Kiedy poprosi się ich o staranniejsze, wolniejsze mówienie, okazuje się, że potrafią. Chociaż po jakimś czasie zapominają i znowu przyspieszają, to jednak po 2-3 rozmowach widać poprawę - opowiada.

Zadanie konkursowe składa się z siedmiu słów. Zostało powtórzone dziewięciokrotnie. Pierwsze trzy powtórzenia pokazują, jak trudno jest czytać z ruchu ust, kiedy rozmówca mówi szybko. W kolejnych trzech powtórzeniach przekonujemy się, jak bardzo irytujące i komplikujące zrozumienie wypowiedzi jest m.in. zasłanianie ust dłonią w czasie mówienia. Dopiero powolna, staranna artykulacja głosek otwiera drogę do odczytania słów przez osobę niedosłyszącą.Pierwsza osoba, która napisze w komentarzu pod artykułem, co mówi Aleksandra Mikołajczyk, otrzyma dvd z filmem "Deaf life", którego scenarzystką i odtwórczynią głównej roli jest 19-letnia Marta Abramczyk (tutaj znajdziesz więcej informacji o Marcie i jej filmie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

krzys_Peczek
  • krzys_Peczek
  • 29.08.2010 22:32

siema '") niełatwi mi powiedzec co ona powiedzała ale troche to trudne
:}:}:}:}:}:}

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!!! :) Serdecznie gratuluję.
Przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach. Za chwilę skontaktuję się ze zwyciężczynią konkursu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2010 21:10

Przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach

(teraz zalogowana :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Helena Popielec
  • Helena Popielec
  • 28.08.2010 21:09

przyjaźń to jest dusza w dwóch ciałach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Jankowska
  • Krystyna Jankowska
  • 28.08.2010 20:58

Przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem ciekawa kto pierwszy zgadnie :) Pani Aleksandra ładnie wypowiada to zdanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę, niestety, odczytać z ruchu warg tego, co mówi pani Aleksandra. Ważne jest natomiast to, byśmy nie odtrącali osób niepełnosprawnych.5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widocznie kiepsko idzie i nie dziwi mnie to, bo czytanie z ruchu warg jest rzeczywiście niełatwe. Jednak mam nadzieję, że próbujecie dzięki tej akcji wczuć się chociaż na chwilę w osobę niedosłyszącą i wbije się Wam w pamięć, jak trzeba mówić, żeby ułatwić słuchanie oczami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co tu taka cisza? Ciekawa jestem jak Wam idzie czytanie z ruchu warg...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to prawda - wiele osób mówi po prostu niestarannie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.