Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy umiesz słuchać oczami? Zadanie nr 7

Piotr Drozdowicz
Piotr Drozdowicz
Aleksandra Mikołajczyk
Aleksandra Mikołajczyk
- Rozmowa z osobą niedosłyszącą jest prosta. Wystarczy mówić do niej „dużymi literami”, czyli starannie otwierać usta w czasie mówienia. To banalna zasada, która może bardzo ułatwić komunikację - zachęca Aleksandra Mikołajczyk.

Aleksandra Mikołajczyk (aktorka i prezenterka programu "Rytm miasta" w TVN Warszawa), bohaterka kolejnej odsłony akcji, której celem jest integracja osób słyszących z niedosłyszącymi przekonuje, że łatwo nawiązać kontakt z osobą niedosłyszącą. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, np. mówić wolno i starannie, nie zasłaniać ust w czasie mówienia... - Warto pamiętać, że wcale nie trzeba uczyć się języka migowego, aby się dogadać. Można po prostu wyraźnie mówić i dzięki temu osoba niedosłysząca odczyta z ruchu ust to, co chcemy jej przekazać. Niby się o tym wie, ale ludzie zapominają o tym - stwierdza aktorka.

- Jest takie powiedzenie: Mów do mnie "dużymi literami", bo cię nie rozumiem. Żeby porozmawiać z osobą niedosłyszącą, wystarczy właśnie starać się mówić do niej "dużymi literami", czyli szeroko otwierać usta - wyjaśnia Aleksandra Mikołajczyk. - Niestety, często ludzie mówią bardzo niedbale. Nie zwracają uwagi na to, jak mówią - dodaje. Podkreśla, że ten problem dotyczy zwłaszcza młodych ludzi. - Niektórzy prawie w ogóle nie otwierają buzi. Nie używają ust do mówienia! Ich górne wargi są nieruchome i wtedy właściwie nic nie można zrozumieć. W takiej sytuacji, czyli słuchając rozmówcy, który ma płaskie usta w czasie mówienia, nawet osoby słyszące mają czasem problem ze zrozumieniem słów, a jeżeli ktoś niedosłyszy, to nie jest w stanie odczytać nawet jednego słowa.

Marta Abramczyk, współorganizatorka akcji "Czy umiesz słuchać oczami?" potwierdza słowa Aleksandry. - Szczególnie mężczyźni mówią niewyraźnie. Znam kilku takich, którzy niemal nie używają ust. U nieznajomych też bardzo często to zauważam. Kiedy poprosi się ich o staranniejsze, wolniejsze mówienie, okazuje się, że potrafią. Chociaż po jakimś czasie zapominają i znowu przyspieszają, to jednak po 2-3 rozmowach widać poprawę - opowiada.

Zadanie konkursowe składa się z siedmiu słów. Zostało powtórzone dziewięciokrotnie. Pierwsze trzy powtórzenia pokazują, jak trudno jest czytać z ruchu ust, kiedy rozmówca mówi szybko. W kolejnych trzech powtórzeniach przekonujemy się, jak bardzo irytujące i komplikujące zrozumienie wypowiedzi jest m.in. zasłanianie ust dłonią w czasie mówienia. Dopiero powolna, staranna artykulacja głosek otwiera drogę do odczytania słów przez osobę niedosłyszącą.

Pierwsza osoba, która napisze w komentarzu pod artykułem, co mówi Aleksandra Mikołajczyk, otrzyma dvd z filmem "Deaf life", którego scenarzystką i odtwórczynią głównej roli jest 19-letnia Marta Abramczyk (tutaj znajdziesz więcej informacji o Marcie i jej filmie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto