Facebook Google+ Twitter

Czy w 2010 roku Niemcy otrzymają superdowody osobiste?

Rząd niemiecki planuje wymienić w 2010 roku stare dowody na nowe elektroniczne, wielkości plastikowej karty płatniczej. Nowy dowód, oprócz swojej klasycznej funkcji, ma umożliwiać dokonywanie transakcji przez internet i zapamiętywać odciski palców. Ta ostatnia funkcja budzi wiele kontrowersji, choć ma być nieobowiązkowa. Do tej pory toczy się debata na ten temat w niemieckim parlamencie.

screen-rp-online.de / Fot. http://www.rp-online.de/public/article/politik/deutschland/592982/Der-neue-Personalausweis-kommt.htmlDokładnie w listopadzie 2010 minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble planuje wprowadzenie nowych dowodów cyfrowych dla obywateli Niemiec. Nowy dowód będzie wyposażony w elektronicznie zachowaną fotografię biometryczną, a jego format będzie o połowę mniejszy od formatu dowodu dotychczasowego. Bez dodatkowych kosztów będzie można zaimplementować w dowodzie dwie funkcje, które będą zachowane w pamięci specjalnego chipu. Chodzi tu o możliwość zachowania danych służących identyfikacji internetowej, a także zapisania wyglądu dwóch odcisków palców.
Jednak opcja odcisków palców budzi wiele kontrowersji, miałaby ona być nieobowiązkowa i o tym
miałby decydować sam obywatel. Do tej pory toczą się zaciekłe debaty na ten temat w niemieckim parlamencie. Nowością będzie również sygnatura elektroniczna, która zastąpi własnoręczny podpis. Będzie ona jednak wykorzystywana tylko w przypadkach umów notarialnych.

Zalety nowego dowodu

Zaletą posiadania nowego dowodu będzie między innymi to, iż wszelkie transakcje internetowe w bankach i innych instytucjach będą mogły być sfinalizowane bez wychodzenia z domu. Posiadacze nowego dowodu będą mogli zapomnieć o ciągle zmieniających się kodach dostępu i loginach przy przeprowadzaniu transakcji internetowych. Według Wolfganga Schäuble możliwość wypełnienia formularzy meldunkowych czy deklaracji podatkowych na własnym komputerze na pewno zyska popularność i spowoduje zmniejszenie kosztów, które pociąga za sobą biurokracja.

Wiele znaków zapytania

Wiele kontrowersji wzbudza jednak sprawa zapisywania odcisków palców, zarówno wśród polityków jak i ekspertów. Pomimo iż opcja pozostawienia swoich odcisków ma być opcją dobrowolną, to ci drudzy są są zdania, że na tym polu dojść może do nadużyć. Kolejną kwestią są koszty. Do dzisiaj ich nie oszacowano. Jak zaznaczył Wolfgang Schäuble, nowy dowód będzie kosztował więcej niż obecny, czyli powyżej 8 Euro, a mniej niż kosztuje paszport, którego obywatel Niemiec nabywa za 59 Euro. Trzeba również zaznaczyć, iż użytkownik nowego dowodu musi ponieść dodatkowe opłaty. Dodatkowy wydatek stanowią koszty zakupu specjalnego urządzenia, które będzie połączone z komputerem i posłuży jako czytnik danych z dowodu przy transakcjach przez internet. Oprócz tego firmy, świadczące usługi online będą musiały posiadać do tego typu transakcji specjalne certyfikaty.

Nowy dowód miał być wprowadzony w życie już w roku 2009, jednak w związku z tym że nasuwa się zbyt wiele pytań związanych z jego funkcjonowaniem, decyzja o jego wprowadzeniu została odsunięta w czasie o rok.

Na innowacje naszego, polskiego dowodu tożsamości z pewnością przyjdzie nam poczekać trochę dłużej niż Niemcom, ale nasuwa się pytanie czy jesteśmy na to gotowi. Zwłaszcza że niedawno z wielkim trudem uporaliśmy się z problemem starych, książeczkowych dowodów.

Źródło informacji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Te odciski palców itd. brzmią trochę jak z "Aniołów i demonów" Dana Browna. Może lepiej, że to Niemcy będą testować te nowinki, a nie my. Mi tam nasze nowe dowody w zupełności wystarczają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.