Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29665 miejsce

Czy w dawnych Zakładach Tytoniowych powstaną apartamenty?

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-03-05 15:58

Kompleks mieszkalno-hotelowy z usługami ma powstać na terenie dawnych Zakładów Tytoniowych w Krakowie. Obiekty te stanowią jeden z ostatnich zachowanych w tym mieście zespołów architektury przemysłowej z końca XIX w. Budynki podlegają ochronie konserwatorskiej.

Inwestor chce wyburzyć część kompleksu przy ul. Dolnych Młynów Fot. Katarzyna ProkuskaCenne konstrukcje

Pierwszy budynek, w którym znajdowała się fabryka papieru, jest cenny ze względu na kamienne portale drzwiowe. Nie przeprowadzano tam na razie badań konserwatorskich, nie wiadomo więc, co jeszcze można będzie znaleźć. W głębi, na końcu działki, znajduje się Magazyn Wyrobów Gotowych. Zachowała się w nim unikalna konstrukcja drewnianych stropów, wspartych na żeliwnych kolumnach. Trzeci budynek, głównej produkcji, spalony w pożarze w 1945 r., został przekształcony, ale z niewielkimi zmianami - zachowała się tam pierwotna elewacja. Ważne jest więc nie tyle jego wnętrze, co fasada. Od strony ul. Gancarskiej przetrwał kawałek muru z pilastrami, który stanowi część elewacji budynku. Nad wejściem zachował się secesyjny daszek. Opracowany przez Agencję Projektową Architektury Ekspo projekt zakłada adaptację trzech budynków dawnej fabryki, wyburzenie pozostałych i dobudowanie nowych. Miałyby one być zlokalizowane wzdłuż ul. Czarnowiejskiej oraz na terenie wewnętrznym. Dominantę projektowanego obiektu stanowić będzie istniejący budynek administracyjny, zaadaptowany na hotel i połączony z nowym apartamentowcem. W utworzonym przez budynki atrium zlokalizowany zostanie ogród, stanowiący jednocześnie dach nad parkingiem podziemnym. Nową zabudowę wzdłuż ul. Czarnowiejskiej tworzyć będzie 4-kondygnacyjny budynek mieszkalny z usługami i funkcją handlową na parterze. Pozostałe nowe obiekty to plomby zlokalizowane na terenie wewnętrznym, z funkcją mieszkalno-usługową. - Jedno całe skrzydło i część dwóch innych głównego budynku jest dwupiętrowa. Reszta zabytkowego kompleksu to obiekty parterowe i jednopiętrowe. Nie widzę przeszkód, by nadbudować je do wysokości głównego budynku - mówi Janczykowski.

Wyburzą stołówkę

Do wyburzenia projektanci przeznaczyli budynek stołówki, magazynu odzieży, pralni z budynkiem administracyjno-socjalnym, warsztatów i część budynku produkcyjnego, dobudowaną w późniejszym okresie. - Budynek stołówki pochodzi sprzed I wojny i został całkowicie przekształcony - mówi Janczykowski. - To jedyny obiekt, na którego rozebranie mógłbym się zgodzić, gdyby inwestorzy wystąpili z takim wnioskiem. Poprę projekt, o ile nie wiąże się on z wyburzeniem czy usunięciem najcenniejszych elementów, jakie zachowały się z pierwotnego wystroju. Obecnie inwestycja jest na etapie zabiegania o ustalenie warunków zabudowy. Teren, na którym ma powstać kompleks, należy do skarbu państwa i firmy Immobiliaria Camins Polska. Projekt zyskał pozytywną opinię radnych Dzielnicy I. Nie wszyscy jednak są mu przychylni.

Przeszkoda dla chorych?

- To będzie druga Galeria Krakowska - przewiduje Wojciech Kozdronkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), radny miejski ze Śródmieścia. - Drobni przedsiębiorcy z ul. Karmelickiej i Podwala nie wytrzymają konkurencji i padną. Zwykle na etapie pozwolenia na budowę koncepcja się zmienia i okazuje się, że apartamentów nie będzie, zostanie tylko funkcja handlowa. Kozdronkiewicz zauważa też, że ul. Dolnych Młynów i sąsiednie to wąskie uliczki. - W pobliżu są dwa szpitale. Jak chorzy mają dochodzić do zdrowia? Układ komunikacyjny jest nieprzystosowany do takiego natężenia ruchu, jakie się pojawi - przewiduje. Według Kozdornkiewicza, dawne Zakłady Tytoniowe to najlepsza lokalizacja na muzeum sztuki współczesnej. - Budynki mieszkalne są potrzebne w Krakowie - broni inwestycji Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy I. - W centrum powinny się znajdować nie tylko miejsca rozrywki i podmioty gospodarcze. Kompleks Zakładów Tytoniowych wymaga rewitalizacji. Nie dramatyzowałbym tak z ruchem. Kiedy powstanie obwodnica miasta, ruch na alejach uspokoi się. Po drugiej stronie kompleksu, w okolicach Akademii Rolniczej, będzie parking podziemny. Ludzie będą mogli zostawić tam samochód.

INWESTYCJA
- wielkość terenu: 1,8604 ha pow. mieszkań: 15 tys. 200 mkw. pow. hotelu z zapleczem: 7 tys. 300 mkw. pow. usług, handlu, biur: 2 tys. 500 mkw. miejsca parkingowe: garaż podziemny - 216, garaż w parterze - 10, na zewnątrz - 62

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.